Jelimová zaútočí v Praze na svěťák v halovém kilometru
Ještě ne devatenáctiletá Keňanka Pamela Jelimová má za sebou takřka neuvěřitelný rok, ve kterém se vyšvihla z takřka neznámé závodnice na jednu z největších hvězd současnosti. Od své dubnové premiéry na trati 800 m, kdy v kvalifikaci na africký šampionát v Nairobi zaběhla vynikající čas 2:01.02, se bývalá čtvrtkařka postupně propracovala až k třetímu času historie 1:54.01 na zářijovém mítinku Zlaté ligy v Curychu, což je již jen 73 setin od světového rekordu, který od 26.7. 1983 drží Jarmila Kratochvílová.
foto: www.graf.cz
Jelimové již však patří juniorský svěťák, který v průběhu roku ještě třikrát vylepšovala. Zůstala neporažena ve všech 15 závodech, do nichž nastoupila a ve čtyřech z nich dokonce zaběhla čas pod 1:55, což historie atletiky nepamatuje. Dosavadním maximem bylo pokoření této hranice dvakrát v průběhu jednoho roku, což se svého času povedlo jen Kratochvílové, Quirotové a Olizarenkové.
Do historie se atletka, jíž bude 19 let 5. prosince, už zapsala jako olympijská šampionka a vítězka letošního ročníku Zlaté ligy, kde jako jediná dokázala vyhrát všech šest mítinků seriálu a získala milionový jackpot. V závěru sezony s obvyklou suverenitou ovládla Světové atletické finále. Za svoji sezonu se dostala mezi finalistky prestižního ocenění v anketě IAAF o světového atleta roku. Přestože titul nakonec nezískala (vyhrála Jelena Isinbajevová) byl její raketový start mezi elitu oceněn vítězstvím v kategorii Objev roku.
V hale ještě nikdy nezávodila, což chce napřesrok napravit. V plánu má však pouze dva starty, přičemž jeden z nich by měl být v Praze při chystaném halovém Mítinku světových rekordmanů v O2 areně. A nebude to start ledasjaký. „Domluvili jsme se s Pamelou, že zkusí překonat světový rekord na 1000 metrů,“ mohl na dnešní tiskové konferenci ohlásit ředitel mítinku a sám světový rekordman v oštěpu Jan Železný. „Myslím, že je dobré se o světové rekordy pokoušet a já určitě poběžím co nejlépe. Je to v souladu s mojí přípravou na letní sezonu,“ reagovala sama atletka, kterou by v případě úspěchu čekala odměna 25 000 USD.
Dosavadní rekord má hodnotu 2:30.94 a před devíti lety ho zaběhla legendární Mosambičanka Maria Mutolaová. Je dost možné, že ho čekají poslední týdny „života“. „Myslím, že překonání rekordu je reálné. Asi nejdůležitější bude sehnat správnou vodičku. Jinak potřebný mezičas je nějakých 1:59.80 na 800 m, což je pro Pamelu v podstatě klus,“ zamýšlela se vedle sedící Jarmila Kratochvílová, stávající rekordmanka na halových 400 a venkovních 800 m.
A právě druhý jmenovaný je Jelimovou také v ohrožení, což přiznává i Kratochvílová. „Viděla jsem snad všechny její letošní závody vyjma toho v Hengelu a vždycky pro mě bylo vzrušující sledovat ten vývoj, jak se přibližovala. Stopovala jsem si mezičas, z nichž některé byly lepší, než ty moje. Myslela jsem si, že rekord padne už letos, ale nakonec ještě vydržel. 73 setin je v životě nic, ale na dráze pořád hodně. A tak, přestože je Pamela určitě nejvážnější kandidátkou na jeho překonání, jisté ještě nic není,“ upozornila legendární běžkyně. Jako současná trenérka však jen žasne nad talentem mladé Keňanky. „Když si vezmete, že se na takovou úroveň dostala za pouhé tři roky přípravy! Ani nemůžu říci, jak dlouho jsem na světový rekord střádala já. Takovou holčinu někdy dostat do rukou a moci s ní pracovat...to by bylo něco,“ povzdechla si.
Nějaké porady už mezi oběma běžkyněmi proběhly při slavnostním Gala v Monaku, kterého se obě účastnily. „Žasla jsem, jaké skvělé osobní rekordy má (Jarmila Kratochvílová) na sprinterských tratích. S tím se vůbec nemůžu rovnat. Bude to směr, kterým do budoucna povedeme přípravu. Musím zlepšit rychlostní vytrvalost,“ prohlašovala Jelimová a dušovala se, že se bude radami Kratochvílové řídit, byť by to bylo jenom po telefonu. O nějaké větší spolupráci však zatím nemůže být řeč. Jednak má Jelimová svého kouče, jednak není reálné, že by Kratochvílová kvůli koučování opustila na delší dobu Čáslav. „Maximálně tak na nějaký tréninkový kemp,“ upřesnila.
Jejich vztah se však může nadále vyvíjet. Potkat by se měly na Mítinku světových rekordmanů, nadějně vyhlíží i účast Jelimové na Zlaté tretře. „Jednáme o tom,“ shrnul téma stručně manažer obou závodů Alfonz Juck. „V tom případě se možná právě tam dočkám ve zdraví toho, že rekord přejde z mých do jejích rukou. Ale uvidíme,“ uzavřela téma Kratochvílová.
Jelimová je nově ohlášenou hvězdou mítinku, již dříve byla přislíbena účast kubánského světového rekordmana na 110 m př. Dayrona Roblese či olympijské vítězky na ženské obdobě této trati Dawn Harperové z USA. Z českých hvězd by měli závodit Roman Šebrle (dálka), Petr Svoboda (60 m př.), Roman Novotný (dálka), Iva Straková a Barbora Laláková (výška), Jakub Holuša (800 m) a po zranění se vracející stříbrná z MS 2007, tyčkařka Kateřina Baďurová. Z disciplín, které nebyly dosud zmíněny, se počítá ještě s šedesátkami v obou kategoriích a vytrvaleckými běhy na 3000 nebo 5000 m.
Jako host mítinku byla představena světová rekordmanka v oštěpu Barbora Špotáková, která si spolu s Tiruneš Dibabaovou převzala v neděli v Monaku ocenění za nejlepší ženský výkon roku. Současně byl potvrzen start olympijské vítězky v hodu oštěpem na příštím ročníku Zlaté tretry.