Ještě jeden světový rekord v tomto roce. Atletika o víkendu

pondělí 22. listopadu 2010
Leonard Komon zaběhl v Nizozemsku světový rekord na 15 km. V Kantonu začaly atletické soutěže při Asijských hrách. V Novém Dillí se běžel půlmaraton, v Praze se rozdělovaly tituly ČR akademikům v krosu.

„Svěťák“ Komona
Majitel světového maxima na silniční desítce (26:44) Leonard Komon přidal během dvou měsíců rekord i na 15kilometrové trati. V nizozemském Nijmegenu při 27. Zevenheuvelenloopu („Závod sedmi kopců“) vylepšil Keňan dosavadní nejlepší výkon, jenž spolu drželi krajan Limo (z roku 2001) a Etiopan Merga (2009), o šestnáct vteřin na 41:13. Dvaadvacetiletý Komon své tempo dokázal vystupňovat, prvních pět kilometrů běžel 14:01, další pětku za 13:38 (mezičas 27:39) a i v poslední třetině dokázal ještě o trochu zrychlit – 13:34. „Moje mise pro tuto sezonu je splněna,“ prohlásil Keňan. „Příští cíl je pro mě rychlý půlmaraton v roce 2011,“ dodal směle.

Soupeři prohráli s Komonem takřka o minutu, na stupně vítězů ho doprovodili Etiopané Abera Kuma a Ayele Abshiro, jež dělila mezi sebou v cíli vteřina (42:01 vs. 42:02). Od včerejška bývalý světový rekordman Felix Limo skončil daleko za čelem na devatenáctém místě (46:44). Ženský závod ovládla Etiopanka Genet Getanehová za 47:54, čtrnáct vteřin před favorizovanou Florence Kiplagatovou 48:08. K loňskému světovému rekordu 46:28, který tu loni zaběhla Tiruneš Dibabaová, měly tak i nejlepší daleko.

Výsledky zde

Začátek pro Indy a Číňany
Úvod atletického programu letošních Asijských her se vydařil domácím a také reprezentantům indického subkontinentu. Číňané podle očekávání obsadili obě čelná místa v mužské chůzi i ženské kouli. Wang Hao (Wang Chao) zvládl 20kilometrovou chodeckou trať za 1:20:50, o minutku před Chu Yafei (Čchu Ja-fej). Favorizovanou Gong Lijiao (Kung Li-ťiao) překvapila Li Ling – 19:67 vs. 19.94.

Indické atletky získaly pro svou zemi rovněž dva tituly. Na desítce se prosadila Preeja Srheedharanová v národním maximu 31:50.47 o vteřinu před krajankou Ravitou Kautovou. Ve stýplu zvítězila rovněž v indickém rekordu  9:55.67 Sudha Singhová.

Mužskou pětku ovládli v Keni narození atleti, přičemž nejcennější kov ve finiši vybojoval Hassan Maboob Ali pro Bahrajn (13:47.86). Tádžická hvězda Dilšod Nazarov neměl při neúčasti Japonce Murofušiho mezi kladiváři konkurenci s 76.44.

Výsledky 1. dne atletického programu

V Indii Mergiaová a Mutai
Medailistky vyrovnaného půlmaratonu v Novém Dillí dělila pouhá vteřina. Prvních sedm pozic si zabraly Etiopanky, vítězku a osmou vytrvalkyni, nejlepší Keňanku, pak čtvrtminuta. Stupně vítězů obsadily Aselefech Mergiaová v čase 68:35 a o sekundu zpět teprve osmnáctiletá Merima Mohammedová s Yimer Wudeovoou. „Byl to skvělý závod, opravdu jsem si to užívala. Nebyla jsem si před závodem jistá umístěním na bedně, ale vítězství mě potěšilo, poslední čtyři měsíce jsem bojovala se zraněními,“ uvedla v cíli Mergiaová.

Svižně běželi muži, přestože se na poslední chvíli pro nedostatek formy odhlásil traťový rekordman Deriba Merga. Roli favorita tak splnil, sice ve finiši, Keňan Geoffrey Mutai, vítěz letošního půlmaratonu v Ras Al Khaimah, časem 59:38 však zůstal dva roky starý Mergův rekord trati ušetřen o 23 vteřin. Jen o půl vteřiny zpět zůstal druhý v cíli Lelisa Desisa (59:39), další Etiopan Yacob Jarso, čtvrtý stýplař olympijských her 2008, už zůstal sedm vteřin za hodinovou hranicí. Čtvrtá příčka patřila Silasi Kiprutovi (60:21). Oba vítězové si přišli na 25 tisíc americký dolarů.

Akademickými šampiony Homoláč a Vrzalová
V sobotu se v oboře Hvězda na Praze 6 uskutečnil 58. ročník běhu 17. listopadu, pořádaný již po 48. také jako akademické mistrovství ČR v přespolním běhu. Jednoznačným vítězem se na 9kilometrové trati stal Jiří Homoláč, s „luxusním“ minutovým náskokem před zbytkem pole v čase 27:33. V barvách brněnské Masarykovy univerzity mu patří také titul vysokoškolského šampiona. Za absolutně druhým Róbertem Štefkem (28:24) si zbylé akademické medaile odvezli Radoslav Groh z VŠEM (28:38) a Slovák studující pražskou VŠE Juraj Vitko (28:45). Posledním, kdo se v náročném blátivém terénu dostal pod 29 minut byl celkově pátý (mezi akademiky čtvrtý) Vít Pavlišta z TU Liberec.

Mezi ženami předčila na poloviční trati karvinská Simona Vrzalová v čase 15:34 zkušené závodnice Pavlu Havlovou (15:38) a Vendulu Frintovou (15:46). Studentku Ostravské univerzity Vrzalovou doprovodily na stupně vítězů mezi akademičkami juniorka Petra Kubešová z pražské UK (16:03) a Valerie Eningerová z Jihočeské univerzity (16:12).

Kompletní výsledky všech kategorii jsou zde.