Jiranová finalistkou ME v Bydhošti

pátek 14. července 2017
Odpolední program evropského šampionátu do 22 let v Bydhošti přinesl další české jméno pro finálový závod. Je jím Helena Jiranová, která postoupila mezi osm nejlepších překážkářek. Svůj rozběh vyhrála na dvoustovce Marcela Pírková.

Šestou disciplínou sedmiboje je oštěp. S tím si z našich reprezentantek rozumí nejlépe Barbora Zatloukalová, což potvrdila i v Bydhošti. Její nejdelší pokus měřil 40.75. Smutnit však nemusely ani sestry Dvořákovy. Barbora zaznamenala osobní rekord 33.32 a Kateřina hodila 31.01. Vynikající hod předvedla dle očekávání výborná oštěpařka Verena Preinerová z Rakouska (49.56).

Také se závěrečnou osmistovkou si poradila nejlépe Barbora Zatloukalová, když uběhla dva okruhy za 2:17.45. Barbora Dvořáková si zapsala body za 2:26.39 a Kateřina Dvořáková finišovala hned za ní (2:26.99). Parádní půlkařský výkon předvedla Rakušanka Verena Preinerová (2:10.72).

V celkovém pořadí se naše závodice seřadily kolem dvacátého místa. Nejlepšího umístění dosáhla hlavně díky posledním dvěma disciplínám osmnáctá Barbora Zatloukalová, která si vylepšila sezónní maximum na 5404 bodů. Hned o příčku za ní skončila devatenáctá Barbora Dvořáková, když posbírala 5372 bodů. Kateřina Dvořáková obsadila jednadvacáté místo za 5333 bodů. Evropský titul získala Švýcarka Caroline Agnouová, která vylepšila historické maximum své země na 6330 bodů. Zavěrečné dvě disciplíny měla excelentní Rakušanka Verena Preinerová, a to jí vyneslo stříbro. Její součet činil 6232 bodů, což je rakouský národní rekord této kategorie. Bronz brala v novém osobním rekordu 6070 bodů Němka Celina Lefflerová.

Na dvoustovce žen měla česká atletika dvojí zastoupení. Marcela Pírková dokázala i z deváté dráhy svůj běh opanovat v čase 23.42 a hladce postoupila do semifinále. Tolik štěstí už neměla Martina Hofmanová, které výkon 23.95 na postup do dalšího kola nestačil. Na semifinále bylo třeba běžet o tři setiny rychleji. Nejlepšího času dosáhla Švýcarka Sarah Atchová (22.96).

Svou premiéru v evropské konkurenci této kategorie má za sebou i Jiří Kubeš, který nás reprezentoval na dvoustovce mužů. Ve vnější dráze dokázal zaběnout 21.31, a to stačilo na celkové osmnácté místo. K postupu do semifinále potřeboval běžet o sedm setin rychleji. V rozbězích byl nejrychlejší Francouz Gautier Dautremer (20.74).

V deváté dráze zaklekla do bloků rozběhu na 400 metrů Helena Jiranová. Časomíra jí v cíli ukázala 54.20, čímž se do dalších bojů neprobila a v celkovém hodnocení této disciplíny obsadí devatenáctou příčku. Nejrychlejší rozběhový čas má na svědomí Lotyška Gunta Lutiševa-Cudareová, která časem 51.80 zaběhla letošní nejrychlejší evropský čas v této kategorii.

Helena měla opravdu napilno. V závěru odpoledního bloku ještě startovala v semifinále stovky překážek a perný den zakončila veleúspěšně, když doběhla na třetím místě v dalším vylepšení osobního maxima na 13.44 a poběží zítra o medaile. Nejlepší čas měla Nizozemka Nadine Visserová (13.15).

Disciplíny bez české účasti

Jednoznačným koulařkým králem byl Polák Konrad Bukowiecki, jenž dokázal při svém triumfu opět vylepšit hodnotu rekordu mistrovství na 21.59. Jeho soupeři se na něj dívali z uctivé vzdálenosti. Stříbrný Nizozemec Denzel Comenentia zaznamenal 19.86. Z bronzu se mohl těšit Ital Sebastiano Bianchetti (19.69).

Závod na 10 000 metrů měl jasnou vládkyní a byla jí Turkyně Yasemin Canová, která jasně dominovala a vyhrála v novém rekordu mistrovství 31:39.80. Druhé Švédce Saře Lahtiové (32:46.91) nadělila více než minutu. Třetí byla další Turkyně Büsra Nur Kokuová (33:33.22).

Evropským šampionem na 100 metrů se stal Brit Ojie Edoburun. Jeho vítězný čas měl hodnotu 10.14. O čtyři setiny zpět finišoval Ján Volko ze Slovenska, jenž zopakoval svůj čas ze semifinále 10.18. Bronz si pověsil na krk Nor Jonathan Quarcoo (10.29).

Ve stejné disciplíně žen potešila domácí publikum polská favoritka Ewa Swobodová, když prolétla rovinku za 11.42 a nenašla tak přemožitelku. Stříbro putuje do Běloruska zásluhou Kristyny Tsimanouské (11.54). Z bronzu se mohla těšit Němka Sina Mayerová (11.58).

V trojskoku kralovala Rumunka Elena Andreea Panturoiová. Její vítězný pokus měřil 14.27. Přes čtrnáct metrů se dostala ještě stříbrná Španělka Ana Peleteirová (14.19). Bronzová byla Francouzka Rouguy Diallová (13.99).

Svou dominanci z kvalifikace potvrdili maďarští kladiváři i ve finále, když brali oba nejcennější kovy. Vyhrál Bence Halász za 73.30. Jeho stříbrný reprezentační kolega Bence Pásztor hodil 71.51. Bronz vyházel pro Německo Alexej Mikhailov (70.60).

Dálkařské finále mělo jediného borce přes osm metrů. Ukrajinec Vladyslav Mazur vyrovnal výkonem 804 centimetrů letošní evropské maximum této kategorie a zaslouženě bral zlato. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Ital Filippo Randazzo (798) a bronzový Švéd Thobias Nilsson Montler (796).

V diskařském sektoru pro sebe ukořistila nejcennější kov Němka Claudine Vitaová, která poslala své náčiní na 61.79. Stříbro zůstává na domácí půdě zásluhou Darii Zabawske (59.08). Bronz získala Slovinka Veronika Domjanová (58.48).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová