Jirka do semifinále neprošel
Jan Jirka odstartoval do svého rozběhu na 200 metrů ve čtvrté dráze a mohl se „těšit“ z elitní konkurence v čele s obhajujícím světovým šampionem Noahem Lylesem. Mohl si tak užívat bouřlivou atmosféru, která provázela celý závod. Té bohužel nevyužil k postupu do semifinále, když se do cíle předklonil jako sedmý v čase 20.73. V součtu sedmi rozběhů tak obsadí 35. místo. Právě Noah Lyles byl nejrychlejším mužem dne v čase 19.98.
Venezuelanka Yulimar Rojasová si opět ze světového finále udělala vlastní soutěž. Svůj třetí mistrovský titul z globálního atletického vrcholu si vyskákala díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 15.47 a svým soupeřkám nedala ani nejmenší šanci. Na stříbro z Dauhá navázala kovem stejné hodnoty Jamajčanka Shanieka Rickettsová za 14.89. Bronz zůstává ve Spojených státech zásluhou Tori Franklinové (14.72).
Finále ženské patnáctky mělo už od samotného počátku závratné tempo, které obstaraly etiopské běžkyně. Vítězka však byla z Keni Faith Kipyegonová potvrdila, že je v současnosti nejlepší světovou mílařkou, když triumfovala v parádním čase 3:52.96. Vynikajících výkonů dosáhly také další dvě medailistky. Stříbrná Etiopanka Gudaf Tsegayová (3:54.52) a bronzová Britka Laura Muirová (3:55.28) zaostaly jen těsně za svými osobáky.
Katarský výškař Mutaz Essa Barshim opět ukázal, že se umí perfektně připravit na vrchol sezóny. Před Eugene letos absolvoval jediný start, ale na samotném šampionátu se předvedl v tom nejlepším světle. Svůj třetí mistrovský titul si vyskákal výkonem 237 centimetrů. Jihokorejec Anghyeok Woo dokázal vyrovnat vlastní rok starý venkovní národní rekord 235 centimetrů a k halovému světovému zlatu přidal stříbro pod otevřeným nebem. Na bronzový stupínek vystoupal Ukrajinec Andrej Protsenko za 233 centimetrů.
Belgičanka Nafissatou Thiamová nastupovala do druhého dne soutěže sedmibojařek jako leader. Tuto pozici si ještě upevnila v dálce, kde dolétla na 659 centimetrů. Příliš však nezaostala ani její hlavní konkurentka Anouk Vetterová s osobákem 652. Karta se ovšem obrátila v oštěpu, kde se Vetterová zaskvěla hodem na 58.29 a rázem se dostala do vedení. Aby se před ni Thiamová dostala, musela svou rivalku na závěrečné osmistovce porazit o dvě vteřiny, a to se jí podařilo velmi výrazně díky kariérnímu maximu 2:13.00. Celkem pak posbírala 6948 bodů a po pěti letech se opět stala mistryní světa. Vetterová byla stejně jako v Tokiu stříbrná ve výrazně vylepšeném národním rekordu 6865 bodů. Z prvního velkého cenného kovu a špičkového osobáku 6755 se radovala domácí Anna Hallová.
Finále mužského stýplu mělo taktický průběh, a tak se o medailích rozhodovalo až v závěrečném finiši. Ten měl jednoznačně nejsilnější Maročan Soufiane El Bakkali, když proběhl cílem jako vítěz v čase 8:25.13 a zkompletoval tak svou sbírku cenných kovů ze světových šampionátů, když navázal na stříbro z Londýna 2017 a bronz z Dauhá 2019. Stejně jako před třemi lety v Kataru si odveze stříbro Etiopan Lamecha Girma (8:26.01). Obhájce titulu Keňan Conseslus Kipruto bral bronz (8:27.92) a získal tak už svou pátou medaili z mistrovství světa.