Jubilejní 40. Pohár rozhlasu vyvrcholí ve středu
Přítomni budou i reprezentanti Kateřina Baďurová a Tomáš Janků, kteří drží druhým rokem patronát nad pohárem. „Setkání vítězů“ ve Staré Boleslavi je třešničkou na dortu pro nejúspěšnější družstva z okresních a krajských kol. Nejenže dostávají mladé sportovní naděje příležitost porvat se o pěkná ocenění v týmu (přitom ve sportu, který je jinak individuální), ale mohou se setkat i s atlety, kteří již něco dokázali a na své začátky si rádi vzpomenou.
Patroni Poháru rozhlasu začínali na různých koncích republiky, tyčkařka Kateřina Baďurová se narodila v Ostravě, výškař Tomáš Janků strávil dětství v Jablonci nad Nisou. Nakonec se oba sešli se nejen v reprezentaci a oddílu Dukly Praha, ale i ve společném životě. Oba ozdobili svou kariéru stříbrnými úspěchy, Janků je vicemistr Evropy z roku 2006 v Göteborgu, Baďurová loni posunula na MS v Ósace český rekord až na 475 cm, který jí přinesl kov stejné barvy. Pohár rozhlasu může být pro žáky ZŠ prvním krokem k splnění snu – medaile nebo rekordu. A radami a vzpomínkami mladým nadějím určitě pomohou právě Baďurová a Janků. Ti dorazí na stadion kolem poledne a k dispozici na besedě a autogramiádě budou až do závěru celé akce po čtrnácté hodině.
Loni oba v besedě zavzpomínali na své začátky. „Já jsem se ještě ve vašem věku věnovala gymnastice a tam podobné závody bohužel nebyly. S atletikou jsem začala až na střední,“ popsala Katka. To Tomáš začal o něco dříve a když se kdysi dozvěděl, že bude poprvé závodit ve výšce, prý se rozbrečel. Pamatuje si také, že na Poháru běhal i patnáctistovku. „Moc mě to nebavilo, ale vždycky jsem to doběhl,“ tvrdil. Zeptat se jich mladí adepti atletiky mohou ale na cokoli, viz loňský dotaz na to, zda má Tomáš na sobě trenýrky nebo slipy.
Již v 11 hodin ale mladí atleti zahájí soutěže ve čtyřech kategoriích: mladší žáci a žákyně, starší žáci a žákyně. V každé kategorii se zápolí v šesti disciplínách, pro obě věkové skupiny i pro holky a kluky jsou společné 60 m, skok vysoký, skok daleký a štafeta 4 x 60 m. Na programu je také delší běh, jeho délka se v závislosti na kategorii pohybuje mezi 600 až 1500 m. Starší vrhají koulí, mladší házejí míčkem. Hodnotí se podle bodovacích tabulek, v každé disciplíně startují maximálně tři závodníci, počítají se dva lepší. Vítězí družstvo s nejvyšším počtem bodů.
Na závěr, tedy kolem 14 hodiny, tak mohou být předány veškeré odměny – a že jich není málo. První typ ocenění jsou za výsledky přímo na Setkání – v každé ze čtyř kategoriích obdrží všichni členové družstva, které se umístí „na bedně“, tedy do třetího místa, medaile a diplomy. Loni byli vítězové v kategoriích následující: dvakrát uspěli sportovci ZŠ Opava, Englišova, konkrétně mezi staršími žákyněmi a mladšími žáky. Mezi mladšími žákyněmi byly nejlepší dívky z Ostravy-Poruby, Porubské ul. a starší žáci z Turnova, Skálova.
Za druhé jsou připraveny tři poháry podle typů pro nejúspěšnější školy ve celkovém součtu všech čtyřech kategoriích: Pohár Alfréda Janeckého udílený mezi sportovními školami loni získala ZŠ Opava, Englišova, Pohár Marie Losové pro nejúspěšnější městskou školu obhájila ZŠ Slovácká Břeclav, a konečně Pohár Miroslava Tučka, určený vesnické škole putoval do ZŠ Starý Jičín. Tyto poháry se vyhodnocují na základě krajských kol, resp. 4 oblastních v případě „sportovek“.
Více informací naleznete na www.poharrozhlasu.cz a zde v rubrice Zaostřeno na.