Jubilejní Tretru vyšperkuje Bolt
Usain Bolt má Zlatou tretru Ostrava (ZTO) z řady důvodů rád a přiletí sem již popáté po účastech v roce 2006 a posledních třech ročnících. Mohl už dokonce startovat jako úplný mladíček před sedmi lety, tehdy jeho startu zabránilo na poslední chvíli zranění. „Moc rád se vracím do Ostravy,“ potvrdil Jamajčan prostřednictvím tiskové zprávy pořadatelů.
Zklamání a vyčerpání po loňském ročníku - foto: www.graf.cz
Dobrý tip na budoucí hvězdu však byl i rok 2006, kdy mu ještě ani nebylo dvacet let. Od té doby se sem s výjimkou následujícího ročníku vrátil pokaždé, přestože se proměnil v největší atletickou hvězdu. „Na Zlaté tretře je vždycky příjemná atmosféra a místní diváci patří k nejlepším na světě. Mítink má obrovskou energii a to mi pomáhá běžet rychle,“ vzkazoval Bolt (pro důkazy viz níže přehled jeho účastí na ZTO) a dodal na adresu odměny, křišťálové tretry: „Už mám ve sbírce čtyři tyto trofeje za předchozí vítězství a moc rád bych 31. května získal pátou.“
Boltova vystoupení na ZTO:
2006 – 200 m: 20.28
2008 – 200 m: 19.83
2009 – 100 m: 9.77 (+2.1)
2010 – 300 m: 30.97
„Je pro mě velká čest oslovit někoho jako je on. Zvlášť když to, co slíbí, splní na stadionu,“ řekl sportovní manažer Zlaté tretry Alfonz Juck s odkazem zejména na předešlý ročník, kdy za deště možná až z přemíry snahy v závěru třístovky „vytuhl“ a nezaběhl nejlepší světový čas, ale „jen“ 30.97. Od výkonu legendárního Američana Michaela Johnsona z Pretorie v březnu 2000 i tak zůstal pouhých 12 setin.
Klíčový je termín
„Hlavním předpokladem byl takový termín, který by nebyl v konfliktu s jeho dalšími starty,“ přiblížil Juck zásadní podmínku pro Boltův start, která stojí ještě před finančními náležitostmi. „Nebylo to jednoduché ho opět získat, startovat bude totiž před Tegu minimálně, v Evropě pouze pětkrát a jediná Ostrava z toho není v Diamantové lize. Ale vztahy jsou natolik dobré, že to nebylo ani tolik náročné,“ pochvaloval si Juck. Pořadatelům se termínem Tretry 31. května podařilo dostat se mezi mítinky s Boltovou účastí v Římě (26. 5.) a Oslo (9. 6.). Po shlédnutí finále ligy mistrů v Anglii přiletí na sever Moravy nejspíše v neděli 29. 5.
Opět třístovka?
Dostatečná pauza před dalším startem po Ostravě pak umožňuje v podstatě „libovolnou“ disciplínu, ve které by se mohl trojnásobný olympijský vítěz a světový šampion i rekordman představit. Zatím jsou ve hře tři možnosti, 100, 200 či 300 metrů, a jasno by mělo být během dvou, třech týdnů. „Vím, že jeho osobní prioritou je třístovka, i nám by se líbila nejvíc, ale vše se rozhodne na základě tréninku,“ vysvětluje Juck.
Sportovní manažer Tretry sice upozorňuje, že rozhodující slovo bude mít atletův kouč, nicméně tvrdí: „Do Boltova plánu stát se legendou však rekord na tři sta metrů zapadá, patří mu na 100, 200, ve štafetě i třeba na 150 metrů z Manchesteru. Vím, že mu vadí, že rekord loni nezaběhl.“ Ať už zvolí Bolt jakoukoli možnost, pořadatelé slibují, že udělají vše proto, aby se cítil nejlépe. A také samozřejmě atletickou star maximálně využijí. „Disciplínou, kterou si vybere, zakončíme mítink,“ slibuje Juck.
Cena se nezměnila
Zásadní otázkou pro start hvězdy takového formátu jsou pochopitelně i finance. Konkrétní částku pořadatelé nezveřejňují, odhad lze vyčíst z náznaku majitele pořádající agentury Miroslava Černoška. „Cena je velice korektní a odpovídá úrovni sportovce. Můžu říct, že jsme rozpočet celého mítinku vzhledem k jubileu navýšili, cena Usaina Bolta se ale nezvýšila,“ řekl Černošek, přičemž loňské spekulace se pohybovaly kolem 300 tisíc amerických dolarů. Odměnu by samozřejmě zvedl některý z hvězdných soupeřů. O možných vyzyvatelích, dá-li se to tak vůbec říci, bude jasněji po upřesnění disciplíny. Jisté je jen to, že to nebude Američan Gay, v úvahu připadají spíše spíše Boltovi krajané Powell či Carter.
Svoboda s Roblesem
Ve stínu ohlášené hvězdy první velikosti by neměla zůstat ani ta, která naplno zazářila v posledních dnech a jejíž start je již také potvrzen. Řeč je o čerstvém halovém mistru Evropy Petru Svobodovi. „Ambice mi samozřejmě stouply, ale vím, že svět je o kus dál. Žádný mítink pro mě neznamená tolik co Zlatá tretra. Takže nesmím chybět, pokud mi to zdraví dovolí. Tady se odstartovala moje kariéra, když jsem tu splnil limit na olympiádu,“ vyznal se ze svého vztahu k Ostravě český rekordman na 60 i 110 m př.
„Navíc každý start s Roblesem je pro mě velké ponaučení,“ připomněl Svoboda již dříve ohlášenou hvězdu stodesítky. Na startovní listině závodu by také neměl chybět mistr Evropy z Barcelony Andrew Turner. „Přivedeme Petrovi jeho „miláčka“,“ říkal Juck v nadsázce k britskému překážkáři, už vážněji připomněl: „Je to dobrý pocit představovat domácího atleta jako hvězdu,“ a k jeho slovům přidal předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník obecněji: „Těším se po výkonech na halovém mistrovství Evropy na české atlety při mítinku, který je výkladní skříní české atletiky, navíc má za sebou ojedinělou padesátiletou historii.“
Být při jubileu může být každý, lístky se začnou prodávat v pátek 1. dubna. Víceméně jasno už je i o disciplínách padesátého ročníku, najdete je níže, stejně jako již ohlášené zahraniční i domácí hvězdy. „Máme připravena ještě asi tři nebo čtyři jména,“ sliboval Juck směrem k těm světovým.
Disciplíny (16)
Muži: 100 m, 200 m/300 m, 800 m/1000 m, 3000 m př., 110 m př., 400 m př., výška, oštěp, kladivo
Ženy: 100 m, 400 m, 10 000 m, tyč, oštěp, kladivo
Již ohlášené hvězdy:
Muži
110 m př.: Dayron Robles
Oštěp: Andreas Thorkildsen, Tero Pitkamäki
Ženy
100 m: Veronica Campbellová-Brownová
Česká špička:
Muži
110 m př.: Petr Svoboda
400 m př.: Josef Prorok
Oštěp: Petr Frydrych, Vítězslav Veselý, Jakub Vadlejch
Ženy
400 m: Denisa Rosolová
Tyč: Jiřina Ptáčníková
Oštěp: Barbora Špotáková, Jarmila Klimešová
Termíny
Čokoládová tretra v pátek 27. 5. od 15.00 h
Hod kladivem v pondělí 30. 5. od 16.00 h
Den mítinku: předprogram od 15.00 h, slavnostní zahájení v 17.30.
Předprodej vstupenek od 1. 4. 2011.
www.zlatatretra.cz