Jubileum "Odložila" oslavili triumfy Veselý, Hejnová, Maslák

Jubileum "Odložila" oslavili triumfy Veselý, Hejnová, Maslák
Aktuality
pondělí 10. června 2013
20. ročník Memoriálu Josefa Odložila ozdobily výkony domácích hvězd, ale také rekordy mítinku zahraničních hostů.

Domácí favorit mezi oštěpaři Vítězslav Veselý splnil bez problémů roli favorita, když vše vyřešil v první sérii svým nejlepším výkonem v sezoně 86.94. Vyhrál by i svým druhým hodem (85.22), po němž však soutěž ukončil. A měl k tomu hned tři důvody. "Jednak mě bolí pořád achilovka, pak nebylo zrovna ideální počasí a navíc mě ve čtvrtek čeká Oslo," vypočítal svěřenec Jana Železného. "Ale kvůli divákům jsem moc rád, že se mi podařilo hned v prvních dvou hodech hodit daleko, takže jsem mohl s relativně klidným svědomím soutěž předčasně ukončit, jak jsem plánoval... Věděl jsem, že po přitrénování od Šanghaje formu mám, ale délka těch dvou hodů mě samotné hodocela překvapila," dodal. Trojice Veselého soupeřů sice ještě překonala osmdesátku, všichni ale sotva o metr: Lotyš Sirmais (o 74 cm), Polák Grzeszczuk (63) a Keňan Yego (43).

Roli "dívky z plakátu" zvládla Zuzana Hejnová, na čtvrtce překážek si se soupeřkami poradila v čase 54.55, přesto si po doběhu sypala popel na hlavu. "Pokazila jsem to. Poslouchla jsem moderátora, jak říká, že běžíme s Denisou stejně, přestala se soustředit na závod a v závěru úplně zbytečně přidala krok. Téměř jsem se zastavila, sice jsem to dokázala rozeběhnout, ale připravila se tím o spoustu času. Jinak věřím, že bych běžela pod 54 vteřin. Mrzí mě to kvůli lidem, kteří se na mě přišli podívat," litovala svěřenkyně Dalibora Kupky. "Teď se to pokusím napravit v Oslo. Výkon Carterové mě namotivoval, ale jak jsem viděla to počasí, bylo mi jasné, že nic zas tak velkého z toho být nemůže," uzavřela.
Při náběhu do cílové rovinky se skutečně zdálo, že by Hejnovou mohla potrápit Denisa Rosolová, nakonec se však naopak musela o 23 setin sklonit před Britkou Childovou (55.12). "V pátek mě postihla střevní viróza, bylo mi pořádně zle a dost jsme zvažovala, jestli vůbec poběžím," uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. "Nakonec jsem se jakžtakž dala dohromady, i když únava se asi projevila... Začala jsem dneska úmyslně rychleji, protože v Eugene jsem byla zbytečně opatrná. Jen jsem věřila, že to vydržím déle," popsala Rosolová.

Na čtvrtce splnil očekávání domácího publika Pavel Maslák. Sice na něj v cílové rovince dotíral Solomon z Trinidadu a Tobaga, mistr Evropy se ale nedal a do cíle doběhl ve  vylepšeném letošním čase 45.40, o 11 setin dříve než jeho soupeř. "Déšť mi ani tolik nevadil, naštěstí nebyla zima a dobré bylo, že nefoukalo. Čas plně odpovídá tomu, na co se momentálně cítím. Vím, že to půjde nahoru, ale teď je moje forma na této úrovni," řekl po závodě svěřenec Dalibora Kupka. "Teď si trochu odpočinu a o víkendu na mistrovství republiku půjdu asi stovku a dvoustovku," naznačil další plány Maslák. Svůj výkon v sezoně si vylepšil také na pátém místě finišující Daniel Němeček (46.60).

Tyčkařský sektor, ač promoklý, přinesl kvalitní výkony. Hvězdny Raphael Holzdeppe - bronzový z olympiády a vítěz diamantového mítinku v Římě ustavil nový rekord mítinku na 582 cm. O tuto výšku, která by znamenala český rekord, se pokoušel po týdnu znovu i Jan Kudlička, nakonec ale zůstalo u zopakování letošního maxima 570 cm. "Dneska to pro mě bylo docela trápení. V rozcvičování jsem secítil dobře, ale pak byla dlouhá pauza, kdy to trochu vyprchalo. Povzbuzující je, že jsem i za takového stavu skočil 570 cm. Co se týče rekordu, ne že by to nešlo, ale nebyla ta správná lehkost. S výsledkem ale nemůžu být nespokojený," zhodnotil se svěřenec Boleslava Patery a dodal. "Jsem rád, že splnil i Michal, pojedeme ve dvou i na soustředění před šampionátem a to je vždycky lepší."
Ano, radost soutěž přinesla Michalu Balnerovi, jenž skončil za svým tréninkovým kolegou Kudličkou třetí, především však po vleklých lapáliích překonal 560, což pro něj znamená mírnější z  limitů pro Moskvu. "Samozřejmě to ze mě trochu spadlo, ale už od soustředění na Kanárech mi bylo jasné, že zůstanu-li zdravý, limit padne. Měl jsem totiž stejné tréninkové ukazatele jako před třemi lety. Jenom jsem potřeboval vítr do zad a závod aspoň trochu bez deště. S výkonem ale ještě nejsem spokojený, vím, že mám na víc," nechal se slyšet Balner.

Na patnáctistovce si velmi dobře vedla Tereza Čapková, bohužel na třístovce do cíle, kdy chtěla zaútočit, ji potkala kolize, přesto se jí závod nakonec podařilo dotáhnout ke kvalitnímu času 4:10.63 (B limit pro MS je 4:09). "Soupeřka mi vběhla do cesty a pak téměř zastavila. Prostě jsem o ní zakopla a upadla. Bylo těžké se z toho dostat, zvlášť když mě hodně zabolela noha, se kterou mám v poslední době problémy, jak jsem na ni přímo dopadla. Docela mě to i vyděsilo, lekla jsem se, jestli se s ní zase něco nestalo. Ale zkusila jsem to a  nakonec to docela šlo," popsala kritický moment svěřenkyně Jana Pernici. "Mám ale limit na univerziádu, což byl dílčí cíl, škoda béčka na svět, nebylo k němu daleko. Ale věřím, že na něj mám. Tréninkové manko, které jsem měla, není skoro znát," pochvalovala si Čapková, která ač osmá byla blízko vítězství, nesmírně vyrovnaný finiš zvládla nejlépe Italka Margherita Magnaniová za 4:09.85.

Mužský závod se běžel jako memoriál běžce, jehož si dal do názvu. Dnes jej mílaři uctili spíše taktičtějším během, který pro sebe v cílové rovince rozhodl Soresa Fida. Etiopan v čase 3:37.23 o 22 setin předčil svého krajana a vítěze z roku 2009 Woldeho. Jakub Holuša na nejlepší nestačil (8., 3:42.73). Na poloviční trati se Jan Kubista pokoušel o útok na limit pro MS, od 500 m však v osamoceném souboji s časem neuspěl (1:49.07).

Ve štafetě byl i přes výpadek dvou týmů (bohužel jedním z nich byla reprezentační štafeta do 22 let) k vidění i kvalitní výkon. Postarali se o něj Poláci (Masztak, Krynski, Kubaczyk, Adamski) časem 39.30.

V soutěži koulařek deklasovala zbytek pole Němka Christina Schwanitzová, když se jako jediná dostala za 19, ba i 18 metrů a její nejdelší pokus z třetí série zůstal jen šest centimetrů od 20metrové hranice.

V dálkarském sektoru se prosadil Mexičan Luis Rivera, když se jako jediný ze skokanů dostal za osm metrů, a to přesně o decimetr. Na pódium jej doprovodili Brit Jegede (7.93) a Polák Jaszczuk (7.84). Mezi výškařkami se s čistším zápisem do výšky 186 cm prosadila Naděžda Dušanovová.

Mužskou čtyřstovku překážek ovládli Britové, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Nejvíce sil si do závěru pošetřil Richard Yates, když se dokázal o desetinu prodrat pod 50vteřinovou hranici, krajané Summer a Flannnery už zůstali za touto metou, o 22, resp. 29 setin.

Stovku překážek ovládla za rovných 13 vteřin (vítr +0.4 m/s) Britka Tiffany Porterová, o druhou příčku sváděla souboj Lucie Škrobáková, nakonec i přes vylepšený letošní výkon 13.23 podlehla o 4 setiny Jamajčance Ennisové.
A také na stodesítce se radovala rodina Porterových, zásluhou manžela Tiffany Jeffa, který se prosadila za 13.38 (+0.5). Do desetiny se za něj se vešli Brit Sharman (13.44) a Polák Noga (13.48). Martin Mazáč zakopl o jednu z posledních překážek a doběhl osmý

Už rozběh na stovku přinesl rekord mítinku 10.08 (-0.1 m/s), postaral se o něj James Dasaolu, pro nějž samotného to byl i osobní rekord. Do finále žel britský sprinter nenastoupil, a tak uvolnil cestu svému krajanovi Joelu Fearonovi, jenž rovinku zvládl za 10.33 (+0.3), Jamajčan Mitchell byl o 4 setiny pomalejší.

Rychlý Šťastný

Předprogram Odložilova memoriálu notně skropil déšť, přesto ti, kdo na něj dorazili, neprohloupili. Zejména stojí za to vypíchnout osobní rekord Lukáše Štastného na stovce - 10.69 (vítr +0.3). Ve štafetě 4x100 metrů padl díky Polkám (Popowiczová, Wedlerové, Ptakové a Oponové) rekord mítinku, který nově ustavili na hodnotě 43.83. Nejvíce se to pak hemží letošními či absolutními maximy v B běhu půlky, kterou vyhrál stylem start-cíl Jan Pokorný za 1:53.92.

Výsledky

Fotogalerie

Michal Procházka

Fotogalerie