Juška čtvrtý v Gatesheadu

neděle 23. května 2021
V britském Gatesheadu odstartoval dvanáctý ročník Diamantové ligy. V chladném a deštivém počasí byl jediným českým zástupcem dálkař Radek Juška, který si vyskákal čtvrtou příčku.

Pro českého rekordmana Radka Jušku byla Diamantová liga v Gatesheadu letošním druhým startem pod otevřeným nebem. Poprvé startoval tuto středu na Zlaté tretře v Ostravě, kde skočil 762 centimetrů. Při úvodním díle nejprestižnějšího atletického seriálu zahájil dvěma přešlapy. V třetí sérii pak dolétl na 793 centimetrů. Při tomto pokusu měl nedovolenou podporu větru o hodnotě +2.7 m/s. Podobně tomu bylo i v nadcházejícím pokusu, kde zapsal 774 (+2.4 m/s). Regulérní výkon pak zapsal pátým skokem. Sezónní maximum si posunul na 783 centimetrů, což stačilo v celkovém hodnocení na solidní čtvrté místo. Vyhrál Ital Filippo Randazzo za 811 centimetrů (+2.8 m/s) před Španělem Eusebiem Cáseresem (811) a úřadujícím světovým šampionem z Jamajky Tajayem Gaylem (800).

Oči britských příznivců směřovaly zejména k závodu žen na 1500 metrů, kde startovala britská běžecká hvězda Laura Muirová. Ta ukázala, že jako rodilá Skotka nemá s deštivým počasím problém a přímo deklasovala zbytek startovního pole v čase 4:03.73. Druhá Maročanka Rababe Arafiová na ni ztratila rovné čtyři vteřiny (4:07.73). Třetí byla další Britka Katie Snowdenová za 4:08.92. Také vítěz mužské patnáctky Jakob Ingebrigtsen z Norska ukázal, že není z cukru a v závěrečném finiši si s přehledem pohlídal vedoucí pozici před australskými pronásledovateli a zvítězil za 3:36.27. Duo Oliver Hoare (3:36.58) a Stewart McSweyn (3:37.32) na něj bylo krátké.

Další domácí primát přidala světová šampionka na 100 metrů Dina Asher-Smithová. Ta si očividně s nepříznivým počasím a také silným protivětrem, který trápil všechny sprintery, poradila lépe než americká vycházející hvězdička Sha´Carri Richardsonová, které uštědřila první zahraniční porážku, když zvítězila za 11.35. Richardsonová se musela spokojit s druhým místem a časem 11.44. Třetí byla Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která se do cíle předkláněla o čtyři setiny později.

Na dvojnásobné trati mužů byl naprosto suverénní Američan Kenny Bednarek. Ten měl velmi silnou zejména druhou polovinu trati, kde svým rivalům nedal ani tu nejmenší šanci a jasně vyhrál v čase 20.33. V dalším pořadí ho následovali Kanaďané Aaron Brown (20.79) a Andre de Grasse (20.85).

Švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis okusil hořkost porážky naposled ve finále světového šampionátu v Dauhá, kde podlehl úřadujícímu mistrovi světa Samu Kendricksovi ze Spojených států. Od té doby vyhrál 24 závodů v řadě a jeho vítězná série skončila v Gatesheadu a byl to opět Kendricks, který se mu stal přemožitelem. Američan totiž jako jediný zdolal úspěšně 574 centimetrů a na to Duplantis tentokrát nedokázal odpovědět a skončil druhý za 555. Třetí byl Brit Harry Coppell (545).

V soutěži oštěpařů měl původně startovat i náš Jakub Vadlejch. Ten však nakonec do Británie ani nepřicestoval. Deštivé klání mělo pouze jediného osmdesátimetrového oštěpaře, kterým byl Polák Marcin Krukowski. Jeho nejdelší pokus měřil 82.61, což mu bohatě stačilo k triumfu. Druhý Keshorn Walcott z Trinidadu a Tobaga (77.78) i třetí Švéd Kim Amb (76.96) skončili daleko za ním.

Jedním z mála závodníků, kteří si v nepříznivém počasí vylepšili osobní rekord, byl vítěz závodu mužů na 5000 metrů Mohamed Katir ze Španělska. Ten o svém prvenství rozhodl nástupem v náběhu do posledního okruhu a těšil se nejen z prvního kariérního primátu na Diamantové lize, ale i z osobáku 13:08.52. Na pomyslné stupně vítězů ho doprovodili Keňané Nicholas Kimeli (13.10.11) a Michael Kibet (13:20.52).

Poměrně vyrovnaná bitva trojskokanek vyzněla nejlépe pro Jamajčanku Shanieku Rickettsovou, která vyhrála výkonem 14.40 před Portugalkou Patricií Mamonaovou (14.37) a Britkou Naomi Ogbetaovou (14.29). Ve výškařském sektoru chyběla ukrajinská favoritka Jaroslava Mahučiková. Této absence nejlépe využila polská veteránka Kamila Licwinková, která stejně jako Britka Emily Brothwicková skočila 191 centimetrů, ale na rozdíl od její mladší soupeřky se jí to podařilo hned napoprvé, a díky tomu vyhrála. Lepší zápis rozhodoval také o třetím místě. Zde byla úspěšnější další domácí výškařka Morgan Lakeová před Ruskou Marií Lasickeneovou. Obě zapsaly 188 centimetrů. Lakeová neměla ovšem do té doby žádný křížek.

Závod na 400 metrů žen vyhrála Američanka Kendall Ellisová (51.86) před Jamajčankou Shephanií-Ann McPhersonovou (51.96) a Nizozemskou Leike Klaverovou (52.03). Překážkovou čtvrtku opanovala stříbrná medailistka z olympiády v Riu de Janeiru Dánka Sara Slot Petersenová (56.32) před Britkou Jessicou Turnerovou (56.56) a Jamajčankou Javianne Russelovou (57.16).

V nejkratším překážkovém běhu na 100 metrů vyhrála Britka Cindy Semberová v čase 13.28. Druhá byla Maďarka Luca Kozaková (13.37) a třetí skončila Italka Luminosa Bogliolová (13.45). Naopak nejdelší překážkovou distanci, tedy mužský stýpl ovládl Američan Hillari Bor za 8:30.20 před Keňanem Leonardem Bettem (8:31.52) a Francouzem Djilani Bedranim (8:32.04).

V koulařském kruhu se dostala přes 19 metrů pouze vítězná Portugalka Auriol Dongmová. Své náčiní poslala do vzdálenosti 19.08. Druhý nejdelší pokus 18.54 měla sice Američanka Maggie Ewenová, ale v závěrečném pokusu (tzv. superfinále) byla úspěšnější Jamajčanka Daniel Thomas-Doddová (která jinak vrhla nejdále 18.46), a díky tomu obsadila stříbrnou pozici právě ona.

Petr Jelínek, foto: Jan Kucharčík