Juška devátým dálkařem Evropy
Radek Juška zahájil dálkařské finále křížkem. V druhé sérii pak zaznamenal pouze 736 a v té třetí se zlepšil na 766. Na moment se tak dostal do elitní osmičky. O užší finále ho ovšem posledním možným pokusem připravil Nor Henrik Flatnes, jenž dolétl na 783 centimetrů. Radkovi tak scházelo k možnosti dalších třech pokusů jedenáct centimetrů. Devátým místem si tak sice oproti předešlému evropskému šampionátu v Berlíně polepšil, ale spokojen určitě nebude. Jasným vládcem sektoru byl favorizovaný Řek Miltiadis Tentoglou, jenž s přehledem obhájil titul a svůj úspěch navíc ozdobil novým rekordem šampionátu, když ve čtvrté sérii dolétl na 852 centimetrů a dvanáct let starý zápis Němce Christiana Reifa z Barcelony posunul o pět centimetrů. Souboj o další cenné kovy byl mnohem vyrovnanější. Hned tři dálkaři skočili 806 centimetrů. Druhý nejdelší měřený pokus z nich měl Brit Jacob Fincham-Dukes (797), následoval Švéd Thobias Montler (795) a černý Petr původně zbyl na Francouze Julese Pommeryho (785). Jenže následně došlo k revizi - vše v Mnichově v samotném závodě probíhá elektronicky - Britův nejdelší pokus byl označen jako nezdařený, stříbro nakonec bral Montler, bronz Pommery a Fincham-Dukes se propadl až na páté místo.
Adam Sebastian Helcelet vstupoval do posledních dvou disciplín desetiboje jako 10. muž průběžného pořadí. Oštěp patří k jeho silnějším disciplínám, což také potvrdil, když vyhrál svou skupinu hodem na 63.44. Dařilo se ovšem i dalším borcům před ním, a tak se posunul pouze o jednu pozici. Pověst vynikajícího oštěpaře potvrdil domácí Niklas Kaul, jenž zaznamenal hodem na 76.05 historické maximum v rámci desetibojařských klání na ME.
Kaul pak předvedl naprosto heroický výkon na závěrečné patnáctistovce, kde si zaběhl parádní osobní rekord 4:10.04, a díky tomu se dostal v celkovém pořadí před Švýcara Simona Ehammera. K titulu mistra světa tak před domácím publikem přidal i zlato evropské, a to výkonem 8545 bodů. Ehammer se musel „spokojit“ se stříbrem a novým národním rekordem 8468 bodů. Bronz putuje do Estonska zásluhou Janka Oiglaneho (8346 bodů). Helcelet uběhl patnáctistovku za 4:47.48 a jeho bodový součet činil rovných 8000, což stačilo v evropské konkurenci na jedenácté místo.
Oba naši výškaři se utkali s evropskou špičkou mezi dospělými vůbec poprvé v kariéře. Výrazně lépe si vedl Jan Štefela, když skočil 212 i 217 napoprvé a třetím pokusem byl úspěšný i na 221 centimetrech, což byl právě pokus, který svěřenci Jaroslava Báby zajistil finálovou účast. Josef Adámek zvládl pouze svou základní výšku 212 centimetrů, a to napodruhé, s čímž obsadil jedenadvacáté místo.
Finále mužské stovky nabídlo časy pod 10 vteřin. Ital Marcell Lamont Jacobs přidal k titulu olympijského šampiona a halového mistra Evropy také kontinentální titul pod otevřeným nebem, když byl nejrychlejší z celého startovního pole ve vyrovnaném rekordu mistrovství 9.95. O pozici držitele historického maxima šampionátu se momentálně dělí s obhájcem titulu z Berlína Zharnelem Hughesem, jenž byl tentokrát druhý za 9.99. Pro bronz si dosprintoval jeho reprezentační kolega Jeremiah Azu v čase 10.13.
O vítězce finále sprintu na 100 metrů žen rozhodlo pouhých pět tisícin. Domácí Gina Lückenkemperová i Švýcarka Mujinga Kambundjiová totiž proběhly cílem shodně za 10.99. Zmiňované tisíciny pak hrály ve prospěch Němky, která tak završila veleúspěšný den pořádající země. O jedinou setinu zpět pak zaostala bronzová Britka Daryll Neitaová (11.00).
Chorvatská diskařka Sandra Perkovičová usilovala v Mnichově již o šestý titul mistryně Evropy a své snažení dotáhla do úspěšného konce, když nenašla přemožitelku díky hodu na 67.95. Od roku 2010 tak zůstává na kontinentálních šampionátech neporažena. Výrazně ji ovšem potrápila Němka Kristin Pudenzová, která na ni ztratila pouhých osm centimetrů. Stříbro si vyházela díky novému kariérnímu maximu 67.87. Radost domácího publika znásobila bronzová Claudine Vitaová (65.20).
Nor Jakob Ingebrigtsen chce v Mnichově zopakovat svůj zlatý evropský double z tratí 1500 a 5000 metrů. Na pětce už na svůj zlatý úspěch z Berlína navázal, když s přehledem ovládl pro něj takticky vedený závod. V posledním kole odrazil atak dotírajícího Španěla Mohameda Katira a proběhl cílem jako vítěz v čase 13:21.13. Katir mohl být spokojen i se stříbrem za 13:22.98. Bronz si na krk pověsil Ital Yemaneberhan Crippa (13:24.83).