Juška pokřtil halu osmimetrových skokem

sobota 27. února 2016
Dálkař Radek Juška se postaral o vrchol prvního dne halového MČR mužů a žen, když předvedl skvělých 801 centimetrů. V nové atletické hale padaly i další limity na olympijské hry a také pro HMS.

V dálkařském sektoru padla očekávaná osmimetrová hranice. O její pokoření se postaral Radek Juška, který dolétl na 801 centimetrů a k mistrovskému titulu přidal i limit pro olympijské hry. "Začíná to být už takovým zvykem, že vše zachraňuji posledním pokusem. Moc mi pomohli diváci, kterým chci poděkovat. Měl jsem nějaké problémy se zuby, takže jsem rád, že se mi do toho podařilo tak rychle zase dostat," řekl čerstvý limitář. Stříbrnou medaili vybojoval pardubický Jiří Vondráček za 750 a bronz si vyskákal Jiří Sýkora (731).

Tyčkařský souboj žen vyzněl nejlépe pro Romanu Maláčovou, která dokázala zvítězit, když se jako jediná přenesla přes laťku ve výšce 450 centimetrů, čímž také vyhověla nominačnímu standardu pro olympijské hry. "Za vítězství jsem samozřejmě moc ráda, ale ještě víc mě těší, že jsem skočila limit do Ria. Myslím, že bylo i na těch 463, ale ještě mě čekají minimálně dva závody, tak snad příště." Na stříbrný stupínek vystoupala Jiřina Ptáčníková za výkon 440 a bronz připadnul Rebece Šilhanové z Brna (415).

Nejrychlejší ženou na nejkratším sprintu se stala Barbora Procházková z USK Praha, když prolétla šedesátimetrovou trať v nejlepším českém výkonu letošní halové sezóny 7.43. „Jsem moc spokojená, že se mi podařilo vyhrát a už se těším na další závody do Jablonce, kde bude skvělá konkurence. Navíc to tam dobře znám. Čtyři roky jsem tam trénovala a věřím, že to bude velmi pěkný mítink,“ nastínila své plány pro další dny svěřenkyně trenéra Ptáčníka. Čas 7.50 vynesl stříbrný cenný kov Nikole Bendové z Olympu Praha a z bronzu se radovala Marcela Pírková z Olympu Brno (7.55).

Do čela průběžných českých tabulek na šedesátku se dostal také vítěz mužského finále a tím byl Jan Veleba, když proběhl rovinku za 6,70 a o tři setiny porazil svého největšího rivala Zdeňka Stromšíka z Uherského Hradiště (6.73). Třetí byl Marcel Kadlec ze Slavie.

Jedinou setinu za osobním rekordem zaostala vítězka finále na 60 metrů překážek Kateřina Cachová. Ta zvládla rovinku s ploty za 8.14, čímž vylepšila nejlepší letošní český výkon. „Těší mě, že ten čas šel zase o něco nahoru. Neustále se to pohybovalo okolo 8.30. Mám z toho výkonu radost, ale stále věřím, že se dostanu na HMS ve víceboji,“ doufá v účast na vrcholu halové sezóny. Stříbro vybojovala Lucie Koudelová z Olympu Brno a nový osobní rekord a bronzovou medaili si domů odvezla Karolina Hlavatá z USK.

Ve stejné disciplíně mužů se stal mistrem republiky Martin Mazáč. Ten zaznamenal čas 7.82 a o jedinou setinu porazil svého oddílového kolegu Petra Peňáze (7.83). Ve velmi vyrovnaném finále skončil třetí Václav Sedlák z Dukly za 7.87.

Nejdelší běžeckou disciplínou celého mistrovství je závod na 3000 metrů. Mezi ženami si doběhla pro zlato Tereza Čapková,  která zvítězila stylem start-cíl a zaznamenala čas 9:26.35. Po loňském bronzu si pověsila na krk stříbro Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 (9:33.49) a na stupně vítězů se vešla ještě bronzová Lucie Maršánová z Pardubic (9:33.98).

Mezi muži se k radosti domácího publika prosadil Adam Zenkl, nástup vítkovického běžců v posledních okruzích nedokázala dvojice soupeřů zachytit a pro zlato si doběhl v čase 8:29.05. Stříbro si o dvě vteřiny zpět vysloužil Pavel Dymák z pardubické Hvězdy, který se po velkou část závodu staral o tempo, bronz putoval s podobným odstupem do pražské Slavie díky Michalu Šmahelovi.

Svůj jubilejní desátý výškařský titul získal Jaroslav Bába. Navíc se mu výkonem 226 podařilo potvrdit limit na olympijské hry do Ria. Následně se pokoušel o 232 centimetrů. Na této výšce již úspěšný nebyl. "Snažil jsem se co nejvíce přiblížit limitu na HMS, teoreticky mohlo stačit na dobrání právě 232 centimetrů, ale bohužel to nevyšlo. Těším mě ovšem, že se mi podařilo potvrdit limit na olympiádu," dodal desetinásobný halový mistr republiky. Stříbro si na krk pověsil Matyáš Dalecký z Kolína za 213 centimetrů a na bronzový stupínek vystoupal za stejný výkon Martin Heindl z Brna.

První disciplínou, kde se rozdávaly mistrovské medaile byla koule žen. Zde se stala mistryní republiky Markéta Červenková v nejlepším českém výkonu této sezóny 16.31. Stříbro si vyházela Petra Klementová z Havířova za 15.63 a bronzová skončila domácí Gabriela Pallová (15.02).

V trojskokanském sektoru kralovala Dominika Horniaková z pražské Sparty, když zvítězila výkonem 12.84 před Lenkou Brázdilovou z Uherského Hradiště (12.34) a Žofií Janouškovou z Olympu Praha (12.24).

V rozbězích žen na 400 metrů si s jistotou pohlídala svůj postup Zuzana Hejnová v čase 54.19, což byl také nejrychlejší čas ze všech závodnic. "Chtěla jsem běžet lehce, abych ušetřila síly na finále, kde bych již poběžím naplno a věřím, že podám velký výkon. Dráha mi sedí, takže se na zítřek těším," řekla svěřenkyně Dalibora Kupky.

Nejlepší čas sezóny si v rozbězích na čtvrtce vylepšil Jan Tesař, který proběhl cílem za 47.42 a byl tak ze všech zúčastněných nejrychlejší. Do finále postoupili bez problémů též spolufavorité a adepti do reprezentační štafety Patrik Šorm a Michal Desenský. Naopak na startu chyběl nemocný Daniel Němeček.

Na půlce žen postoupily z rozběhů bez problémů všechny favoritky. V součtu časů všech tří běhů byla nejrychlejší Alena Ulrichová (2:14.89). Muži měli na stejné distanci rozběhy dva. I zde prošli do finále všichni adepti na cenné kovy. Nejrychleji běžel Miroslav Burian v prvním běhu za 1:53.90.

Petr Jelínek, foto: E. Erben