Juška překonal národní rekord

neděle 27. srpna 2017
Radek Juška ovládl kvalifikaci na univerziádě ve vylepšeném národním rekordu, který má nyní hodnotu 831 centimetrů. Kristiina Mäki doběhla ve finále pětky šestá. Do finále půlky se probil půlkař Filip Šnejdr. O medaile poběží i štafeta čtvrtkařů.

Skvěle vstoupil do soutěží na univerziádě dálkař Radek Juška, když dokázal již v kvalifikaci vylepšit svůj vlastní český rekord z Turnova o další dva centimetry. V první sérii náš reprezentant zaznamenal 715 centimetrů, ve druhé se zlepšil na 777 a opravdová bomba přišla ve třetích pokusech, kdy dolétl na 831 centimetrů, čímž opět posunul národní historické maximum. Ze všech startujících předvedl suverénně nejlepší výkon. „Závod sám o sobě byl hodně zdlouhavý, protože nás skákalo sedmadvacet v jedné skupině. Výkony nám trošku kazil i vítr, což bylo znát na prvních dvou pokusech. Skákalo se mi celkem dobře a uvolněně, podobně tomu bylo v Turnově. Trochu nám to znepříjemňovalo velké vedro a organizátoři nám nezajistili žádný prostor, kde bychom se mohli schovat, takže jsme spíše závodili v tom, kdo se rychleji upeče,“ dodal s úsměvem.

Ve finálovém závodu na 5000 metrů startovala Kristiina Mäki a univerzitní titul z před dvou let obhájit nedokázala. Přesto mohla být spokojena, protože si zaběhla na vrcholné akci sezónní maximum 15:59.87. Tento výkon stačil na konečnou šestou příčku. „S letošňákem jsem spokojená, navíc se mi podařilo zrychlit v poslední dvojce. Letos byla konkurence mnohem silnější než před dvěma lety, takže mě šesté místo těší. Zítra je nový den a další pokus, tak uvidíme, jak to dopadne. Velký dík patři i trenérovi,“ vzkázala. Kristiinu ještě zítra čeká finále na 1500 metrů. Pětku ovládla Němka Hanna Kleinová. Finalistka letošního světového šampionátu vyhrála v čase 15:45.28.

Padesátiprocentní byla postupová bilance našich dvou semifinalistů na půlce mužů. Úspěšnější byl Filip Šnejdr. Svěřenec Petra Novotného doběhl ve svém semifinále na druhém přímo postupovém místě v čase 1:49.04 a poběží zítra o cenné kovy. "Dnes před závodem hodně pršelo a hlásili, že osmistovky posunou, jenže nám pak řekli, že se půjde podle plánu, takže rozcvičení bylo kratší. Se závodem jsem spokojený. 200 metrů před cílem jsem si vytvořil dobrou pozici a naštěstí jsem měl dost sil, abych udržel druhé místo," uvedl. Druhý český zástupce Lukáš Hodboď skončil v šestý a čas 1:49.60 na postup nestačil. V celkovém pořadí obsadí patnáctou příčku. Nejrychlejším semifinalistou byl Francouz Aymeric Lusine (1:48.04).

Semifinálový závod čekal na stodesítce překážek také Václava Sedláka. Ten vylepšil svůj čas oproti rozběhu od jednu desetinu, když proběhl cílem v čase 14.25. Na postup mezi osmičku nejlepších to ovšem nestačilo a Václav si z Tchaj Peje odveze třinácté místo. "Dnes se mi snad poprvé v sezóně nepovedl start a bohužel ani konec závodu. Na lepší umístění bylo třeba se vyvarovat chyb a také trochu štěstí, jelikož se na náš běh otočil vítr. Cítil jsem se dobře, ale nepodařilo se mi prodat formu, což mě mrzí, ale s umístění jsem v této konkurenci spokojen," uvedl. V následném finále byl dle očekávání nejrychlejší a univerzitním mistrem světa se stal favorizovaný Maďař Balázs Baji. Jeho vítězný čas měl hodnotu 13.35.

Pro přímý postup do finále si doběhla česká štafeta mužů na 4x400 metrů. Sestava Lukáš Hodboď, Martin Juránek, Vít MüllerJan Tesař skončila ve svém běhu druhá v čase 3:08.88 a zajistila si tak účasti v boji o cenné kovy.

V trojskoku se radovala z titulu Němka Neele Eckhardtová (13.91). Stýpl mužů se stal kořistí Poláka Krystiana Zalewského (8:35.88). Koulařskou šampionkou se stala Kanaďanka Brittany Ann Crewová (18.34). Nejdelší běžeckou disciplínou byl půlmaraton, kde byli nejúspěšnější Japonka Yuki Munehisová (1:13.48) a její krajan Kei Katanishi (1:06.09). Pro zlato v sedmiboji si suverénně dokráčela Rakušanka Verena Preinerová, která posbírala 6224 bodů.

Petr Jelínek, foto: Radek Juška