Juška si doskákal pro 11. místo

úterý 25. srpna 2015
Český dálkař Radek Juška obsadil ve finále dálky 11. místo, zvítězil Brit Rutherford. Mistryněmi světa jsou Caballerová v disku a Dibabaová na patnáctistovce. Závod na čtvrtku překážek ovládl Keňan Bett, půlku Rudisha.

Ve finále dálky kraloval britský šampion Greg Rutherford a k olympijskému zlatu přidal i titul mistra světa, čímž si vynahradil zklamání z minulého šampionátu, kde nepostoupil z kvalifikace. Jeho nejdelší pokus v dnešním závodě měřil 841 centrimetrů a na to nedokázal odpovědět již žádný ze soupeřů. Stříbro bere Australan Lapierre, který se průběžně zlepšoval až na konečných 824. Třetí skončil nejlepší z domácích dálkařů Wang za 818. Náš Radek Juška obsadil ve finále jedenácté místo za výkon 757 centimetrů. "Asi jsem byl dnes přemotivovaný. Moc jsem chtěl. Na rozběhu to nebylo tak uvolněné, jak to má být a pak musíte na prkně natahovat. Myslím, že do budoucna by mi to mělo něco dát. Snad si z toho něco vezmu. doufal jsem v třetí pokus, ale fouklo mi do zad a byl to přešlap. Se sezónou jsem ale spokojený," uzavřel své hodnocení svěřenec Josefa Karase.

Mezi půlkaři si doběhl pro zlato světový rekordman David Rudisha, který zvolil podobnou taktiku, jako v časech své nejlepší formy a vedení si donesl až do cíle za 1:45.84. Stříbro vybojoval pro Polsko zkušený taktik Kszczot (1:46.08) a na bronzový stupínek vystoupí objev letošní sezóny Tuka z Bosny a Herzegoviny (1:46.30).

Etiopská běžkyně Genzebe Dibabaová má za sebou úspěšně první část svého zlatého dvojboje. Ve finále na 1500 metrů se dostala do čela zhruba dvě kola před koncem a do cíle už před sebe nikoho nepustila. Zvítězila v čase 4:08.09. V závěrečném finiši přespurtovala nakonec stříbrná Keňanka Kipyegonová (4:08.96) nizozemskou favoritku Hassanovou (4:09.34), na kterou zbyl nakonec bronz.

Závod na 400 metrů překážek ovládl Keňan Nicholas Bett, který proběhl cílem v nejrychlejším světovém čase letošního roku 47.79 a porazil tak všechny favority. Stříbro získal pro Rusko Kudrjacev. Ten vylepšil národní rekord své země na 48.08. Stejně jako v pořadí třetí Bahaman Gibson (48.17), který o jedinou setinu uhájil bronzovou medaili před dotírajícím Američanem Clementem.

Mistryní světa v hodu diskem se stala Kubánka Denia Caballerová, která zaskočila své soupeřky hned prvním pokusem, kdy předvedla 69.28 a na tento výkon již žádná ze soupeřek nedokázala odpovědět. To obhájkyně titulu Perkovičová musela zachraňovat stupně vítězů až posledním pokusem. Nakonec brala stříbro za 67.39. Bronz putuje do Německa zásluhou Müllerové (65.53).

V semifinále závodu na 400 metrů žen se jediná Američanka Felixová dostala pod 50 vteřin, když zvládla jeden okruh za 49.89. Dále postupuje i Bahamanka Millerová, Britka Ohuruoguová nebo Jamajčanka McPhersonová. Naopak mimo hru je Američanka Hastingsová.

Z rozběhů na 200 metrů postoupila drtivá většina favoritů. Nejrychlejší byl Turek Guliyev, který zaostal jedinou setinu za 20 vteřinovou hranicí. Jediným z původních adeptů na postup, který se nedostal do dalších kol je Američan Young.

Výsledky živě

Petr Jelínek, K. Farská, foto: J. Kucharčík, video: zdroj česká televize, partner ČAS