Kamínková v Nijmegenu mezi nejlepšími

pondělí 17. listopadu 2003
Česká vytrvalkyně Petra Kamínková na sklonku sezony dosáhla úspěchu v nizozemském Nijmegenu.

V tradičním silničním běhu na 15 km obsadila třicetiletá závodnice v silné konkurenci čtvrtou pozici. Úřadující mistryně České republiky na 10000 m na dráze v nedělním deštivém odpoledni doběhla těsně za pomyslnou medailovou příčkou v čase 51:51. Do první desítky pořadí závodu žen se vedle české Kamínkové vešly pouze domácí a africké závodnice. Petra Kamínková, závodnice AK Olomouc, zaznamenala největší úspěch v silničním běhu této sezony v Paderbornu, kde vyhrála půlmaraton v nejlepším osobním výkonu 1:13:17.

Prvenství v Nijmegenu získala etiopská vytrvalkyně Mestevat Tufová. Stříbrná medailistka ze světového šampionátu do 17 let z roku 2001 na 3000 metrů nedala svým soupeřkám šanci, na obou měřených mezičasech (5 a 10 km) figurovala na vedoucí pozici a časem 49:06 pokořila druhou v pořadí, Keňanku Chemjorovou, o více než dvě minuty. Na třetím místě skončila nizozemská reprezentantka Heerenová.

V závodě mužů se překvapivě prosadil keňský závodník Richard Yatich, který jako jediný startující stlačil čas na patnáctikilometrové trati pod 43 minut. Až třetí příčka patří držiteli nejlepších světových časů v maratonu i půlmaratonu, Paulu Tergatovi z Keni. Čtyřiatřicetiletý borec zaostal za svým krajanem Yatichem o více než minutu.