Kašpárková: hlavou na dvacet, tělem na třicet
Násobky deseti hrají v rodině Šárky Kašpárkové důležitou roli, zvlášť v těchto dnech. Právě dnes, 20. května, se bývalá vynikající trojskokanka, mistryně světa a bronzová z olympiády, dožívá kulatého jubilea. „Dnes proběhne taková menší oslava, větší pak přijde 10. června, kdy má dcera Terezka desáté narozeniny. Spojíme to, pozveme známé, kamarády, budeme grilovat, povídat si,“ přibližuje oslavenkyně své plány.
Před pěti lety ještě pomáhala při EP na pražském strahově - foto: www.graf.cz
A jak se Kašpárková cítí v den svých čtyřicátých narozenin? „Hlavou na dvacet, tělem na třicet,“ říká s úsměvem úspěšná majitelka „hypoxistudia“ v brněnském Boby centru. „Kromě studia se starám o Terezku a její kroužky, což znamená spoustu ježdění. Ze sportů chodí na basket a tenis, s atletikou začínáme za pochodu, aby nebyla „kopýtko“ – je to taková všehochuť,“ vysvětluje Kašpárková, jejímž partnerem a otcem dcery je kouč Michal Pogány, který ji samotnou dovedl k největším sportovním úspěchům.
Teď pomáhá s propagací ME v Ostravě - foto: ostrava2011.com
Ona sama trenérské ambice má, ale zatím nejsou úplně na pořadu dne. „Dělám si trenérskou „dvojku“ a někdy v budoucnu se snad budu starat o nějaké ty skokanské naděje,“ uvažuje. Ovšem už nyní atletice částečně vrací, co od ní získala, stala se ambasadorkou červencového mistrovství do 23 let v Ostravě, i když sama připouští: „Je to spíš takový příjemná záležitost. Znamená to přednášky účastníkům, nějakou tu tiskovku, předávání cen a vůbec přítomnost na stadionu,“ vysvětluje dobře naladěná Kašpárková. Zdraví a pohodu jí přejeme i my.
Vizitka Šárky Kašpárkové
Narodila se 20. května 1971 v Havířově. Začínala s basketbalem, v atletice pak s výškou, v níž získala bronz na ME juniorů v jugoslávském Varaždínu 1989 a startovala na olympiádě v Barceloně 1992. Se zavedením trojskoku pro ženy se mu začala věnovat a nasbírala v něm deset medailí na vrcholných akcích, včetně dvou cenných kovů z univerziády – zlata a stříbra – a prvenství na hrách dobré vůle. Čtyřikrát se zúčastnila olympijských her, pětkrát mistrovství světa, HMS i HME, třikrát evropského šampionátu, celkem tedy 22 vrcholných akcí.
Největšího úspěchu dosáhla na mistrovství světa v Aténách 1997, kde se stala šampionkou díky dosud platnému českému rekordu 15.20 metru – celkem jej spolu s předešlými výkony překonala desetkrát. Ve sbírce Kašpárkové se skvějí také tři bronzové medaile, jedna z olympiády v Atlantě 1996 a dvě z halových MS, v letech 1997 a 1999. Na evropských šampionátech se jí zase dařilo na stříbra, získala jej pod otevřeným nebem v Budapešti 1998 a dvakrát v hale – 1996 a 1998.
Po narození dcery Terezky před deseti lety se na mezinárodní scéně výrazněji předvedla ještě při HME v Madridu 2005, kde vybojovala čtvrté místo. Poslední reprezentační start pak absolvovala na evropském šampionátu v Göteborgu o rok později. Po té se začala v Brně naplno věnovat budování svého studia a rodině.