Keitanyová obhájila v New Yorku

pondělí 2. listopadu 2015
Máme za sebou další víkend, který byl ve znamení silničních běhů. Přinášíme vám souhrn toho nejzajímavějšího.

New York

Nejvýznamnější běžeckou událostí uplynulého víkendu byl 39. ročník maratonu v New Yorku. V ulicích tohoto amerického velkoměsta úspěšně obhájila své vítězství z minulého roku keňská běžkyně Mary Keitanyová. Závod dlouho vedla Portugalka Sara Moreirová. Na třicátém kilometru byly ve vedoucí skupince ještě všechny favoritky, ale o pět kilometrů dále nasadila Keitanyová k trháku, na který nedokázala žádná ze soupeřek reagovat a proběhla cílem jako první v čase 2:24:25. Druhá nakonec doběhla Etiopanka Aselefech Mergiaová (2:25:32) a třetí byla její krajanka Tigist Tufaová za 2:25:50. Portugalka Moreirová zůstala těsně pod stupni vítězů.

V závodě mužů se radoval z vítězství Stanley Biwott, který dovršil keňský vítězný double a získal svůj první primát v kategorii Major maratonů. I mužské startovní pole se drželo dlouho pohromadě. Jako první z favoritů odpadl trošku překvapivě obhájce titulu z minulého roku Wilson Kipsang, který již nedokázal držet tempo se svými soupeři. Na osmatřicátém kilometru se pak utrhl svým sokům Stanley Biwott a své vedení udržel až do cíle. Maratonskou trať zvládl za 2:10:23. Spokojený byl i druhý v pořadí Geoffrey Kamworor (2:10:48). Již s odstupem doběhl třetí etiopský vytrvalec Lelisa Desisa (2:12:10). Obhájce prvenství Wilson Kipsang skončil čtvrtý (2:12:45).

Soul

Rychleji než v New Yorku se běžel v jihokorejské metropoli. Zde vyhrál vítěz Afrických her na 10000 metrů Etiopan Tebalu Zewde v čase 2:08:46, když to byl jeho čtvrtý maraton v kariéře. Druhé místo vybojoval pro Keňu Gideon Kipkemoi, který zaostal o patnáct vteřin zpět za 2:09:01. Etiopský triumf podpořil třetím místem Abraham Cherkos (2:09:22). Trojnásobný vítěz tohoto závodu a traťový rekordman James Kwambai byl tentokrát o pouhou vteřinu čtvrtý (2:09:23). Pod 2:10 se dostali ještě pátý Wilfred Kipkosgei (2:09:37) a šestý Assefa Bentayehu (2:09:48).

Hangžu

Maraton se běžel také v čínském Hangžu. Vítězem jeho 29. ročníku se stal Etiopan Daniel Aschenik za výkon 2:12:30 a nechal za sebou obhájce titulu z minulého roku Kennedyho Nabeie z Keni (2:12:45) a svého krajana Endala Belachewa (2:12:59).