Keňa dominovala krosovému MS

Úspěšným obhájcem titulu krosového mistra světa se stal Keňan Geoffrey Kamworor, jenž vyhrál v čase 28:24. Stal se prvním mužem od roku 2006, který dokázal obhájit zlato. Jeho cesta k vítězství ovšem nebyla snadná. Od poloviny závodu nasadil pekelné tempo Uganďan Joshua Cheptegei a neudržel se ho ani Kamworor. Zdálo se, že si běží pro titul, ale v závěru mu totálně došly síly a Kamworor se přes něj snadno přehnal. V poklidu si pak doběhl pro svůj druhý titul krosového mistra světa. Stříbro si na krk pověsil jeho reprezentační kolega Leonard Barsoton (28:36). Bronz putuje do Etiopie zásluhou Abadiho Hadise (28:43), který o čtyři vteřiny porazil svého krajana Jemala Yimera (28:47). Elitní pětici uzavírá Aron Kifle z Eritrei (28:49). Nešťastný Cheptegei doklopýtal do cíle hluboko v poli poražených na třicátém místě.
Týmové klání vyznělo nejlépe pro Etiopany. Stříbrnou příčku obsadili Keňané a bronz zůstal v Ugandě.
Závodu žen na 10 kilometrů dominovaly Keňanky, které obsadily hned šest prvních míst. Nejrychlejší z nich byla Irene Cheptaiová za 31:57. Zástupkyně této běžecké velmoci udávaly tempo již od samotného začátku. V polovině trati už byl na čele jen kvartet Keňanek. Jen o pár set metrů později se rozplynul medailový sen olympijské vítězce na 1500 metrů z Ria Faith Kipyegonové. Cheptaiová pak unikla svým soupeřkám v průběhu závěrečného kola a stala se mistryní světa. Druhá doběhla její krajanka Alice Aprot Nawowunaová (32:01) a keňský triumf dokonala bronzová Lilian Regneruková (32:11). Těsně pod stupni vítězů skončila stříbrná z Ria ve stýplu Hyvin Kiyeng Jepkemoiová (32:32), která v těsném finiši porazila obhájkyni krosového titulu Agnes Tiropová (32:32). Šestou příčku obsadila Faith Kipyegonová (32:49) a těsně tak uhájila tuto pozici před další olympijskou šampionkou Ruth Jebetovou z Bahrajnu (32:49).
Keňanka ovládly suverénně i soutěž družstev. Druhou příčku obsadily Etiopanky a třetí byly běžkyně z Bahrajnu.
Premiéru v rámci světového šampionátu v krosu si odbyly smíšené štafety. Každý z členů štafety běžel jeden dvoukilometrový okruh. Jako první doběhla do cíle čtveřice Keni v čase 22:22. Stříbro bral kvartet z Etiopie (22:30), kde na závěrečném úseku mocně finišovala Genzebe Dibabaová, která stáhla na vedoucí Keňanku Beatrice Chepkoech třicet vteřin. Přesto to Etiopanům na zlato nestačilo. O dalších sedm vteřin zpět doběhla štafeta Turecka (22:37).
V závodě juniorek dokázala obhájit své prvenství z před dvou let Etiopanka Letesenbet Gideyová, když zvládla šestikilometrovou trať za 18:34. Již v úvodu závodu, se od zbytku startovního pole oddělila desetičlenná vedoucí skupinka, složená ze závodnic z Keni a Etiopie. Do závěrečného třetí ho okruhu ovšem vbíhala už jen trojice. Duo Keňanek, které táhly celý závod, doplňovala právě Gideyová. Ta se zkušeně vezla a zhruba patnáct set metrů před cílem svým soupeřkám nastoupila. Keňanky na její atak nedokázaly odpovědět a Gideyová svůj náskok už jen navyšovala. Keňa byla nakonec ráda i za jednu medaili. Skvělým finišem si totiž dospurtovala pro stříbro další Etiopanka Hawi Feysaová (18:57). Na bronzové příčce finišovala Keňanka Celliphine Chespolová (19:02).
Vítězství Gideyové výrazně přispělo i těsnému prvenství Etiopie v soutěži družstev. O jediný bod zpět zůstaly stříbrné Keňanky. Třetí byla domácí Uganda.
Klání kategorie juniorů udělalo radost domácím fanouškům. S osmikilometrovou tratí si nejlépe poradil Uganďan Jacob Kiplimo, který vyhrál za 22:40. Pro Ugandu se jedná historicky o první zlato ze světového šampionátu v krosu. V průběhu první poloviny závodu byl hodně aktivní keňský juniorský mistr světa ve stýplu Amos Kirou. Díky jeho trhákům se startovní pole hodně roztrhalo, ale jemu samotnému to ubralo hodně sil a v závěru na nejrychlejší nestačil. Naopak skvěle si rozvrhl síly právě Kiplimo a do posledního kola vbíhal z vedoucí pozice. Vedení nakonec udržel až do cíle. Famózně proběhl poslední okruh Etiopan Amdework Walelegn (22:43) a odměnou mu byl stříbrný cenný kov. Na bronzový stupínek vystoupal Keňan Richard Kimunyan Yator (22:52).
V soutěži týmů se radovali z triumfu junioři z Etiopie, druzí byli Keňané a třetí místo brala Eritrea.