Keňské ½ maratonské triumfy v Praze

sobota 2. dubna 2022
Letošní ročník pražského Sportisimo půlmaratonu byl v režii keňských běžců. Závod mužů vyhrál Kenneth Kiprop Renju. Mezi ženami kralovala Nesphine Jepletingová. Jiří Homoláč byl šestnáctý v čase 1:04:36.

Pořadatelé závodu doufali, že by silná skupina keňských běžců mohla zaútočit na traťový rekord, jenž je nastaven na čase 58:47. Velmi chladné počasí ovšem tuto ambici zhatilo. Přesto se hned čtyřem borcům podařilo stlačit čas pod jednu hodinu. Po většinu půlmaratonského klání se pohybovalo právě kvarteto keňských favoritů. O vítězi se rozhodlo necelý kilometr před cílem, když Kenneth Kiprop Renju nastoupil svým krajanům a doběhl si pro vítězství v čase 59:28. „Jsem šťastný. Byla velká zima, takže jsem neběžel osobní rekord, ale jsem rád za vítězství,“ řekl záhy po svém triumfu. Jako druhý finišoval Philemon Kiplimo za 59:33. Třetí skončil Matthew Kimeli (59:46). Na stupně vítězů se tentokrát nevešel vítěz tohoto závodu z let 2018 a 2019 Bernard Kimeli (59:59).

Nejlepším českým běžcem byl dle očekávání Jiří Homoláč, který se tradičně na letošní sezónu připravoval v Keni. Cílem proběhl jako šestnáctý v čase 1:04:36. „Dnes to byl opravdu náročný závod. Foukal silný vítr. S ostatníma klukama jsme se střídali, ale byl to boj. Jsem rád, že se mi po dvou letech podařilo předvést zase krásný výkon a věřím, že to bude ještě lepší, protože natrénováno mám,“ nechal se slyšet.

V závodě žen potvrdila papírové předpoklady Nesphine Jepletingová, která jako jediná stlačila svůj čas pod 1:07. Její vítězný výkon měl hodnotu 1:06:57. Na stupně vítězů ji doprovodily krajanky Irene Cheptaiová (1:07:16) a Brenda Jepletingová (1:08:39). Z českých běžkyň si vedla nejlépe jedenáctá Hana Homolková, která si s tratí poradila v čase 1:20:31.