Kiplimo zaběhl WR v ½ maratonu

neděle 21. listopadu 2021
Ugandský běžec Jacob Kiplimo překonal při závodě v Lisabonu světový rekord na půlmaratonské trati, když proběhl cílem v čase 57:31. Česká zástupkyně Marcela Joglová si doběhla pro čtrnácté místo.

I když je Kiplimovi pouhých 21 let, na půlmaratonu není žádným nováčkem. Však už má ve svém držení titul světového šampiona na této trati, když ovládl loňském mistrovství světa v polské Gdyni. O několik týdnů později se pak ve Valencii stal druhým nejrychlejším mužem historie, když finišoval hned za tehdy čerstvým světovým rekordmanem Kibiwottem Kandiem z Keni v čase 57:37. Kandie tehdy vylepšil hodnotu historického světového maxima na 57:32

Bronzový muž z dráhové desítky na olympiádě v Tokiu lisabonskému závodu jasně dominoval. Pětkou probíhal za 13:40 a mezičas na metě 10 kilometrů byl 27:05. V ten moment už měl na své pronásledovatele více než minutový náskok, který i nadále navyšoval. Na 15 kilometrech byl za 40:27, což byl historicky nejrychleji měřený úsek na tuto vzdálenost a pokud by nastavené tempo udržel, mohl by se stát prvním běžcem, který by zvládl půlmaraton dokonce pod 57 minut.

Kiplimo však běžel už dlouhou dobu osamocen, a tak v poslední čtvrtině závodu mírně zpomalil. Stále byl však ve hře světový rekord, který se mu nakonec o jedinou vteřinu podařilo překonat, když proťal cílovou pásku vítězně v čase 57:31. Svým nejbližším soupeřům nadělil více než dvě minuty. Napínavý duel o druhé místo svedli Etiopané Esa Mohamed a Gebra Dibaba, kteří shodně zaznamenali výkon 59:39. Hlubší předklon měl nakonec první jmenovaný, jemuž tak připadla stříbrná pozice.

Pro českého běžeckého fanouška byl jistě zajímavý i závod žen. V něm startovala naše vytrvalecká stálice Marcela Joglová. Pro ni se jednalo o první letošní závod na této distanci. Svěřenkyně trenéra Jana Pernici si s tratí poradila v čase 1:15:09, což je její třetí nejrychlejší čas v kariéře. Za osobním rekordem z loňského MČR v Kostěnicích zaostala o jednu minutu a 23 vteřin. První příčky patřily Afričankám. V časem 1:06:06 zvítězila Etiopanka Tsehay Gemechuová před keňskou dvojicí Daisy Cherotichová (1:06:15) a Joyce Chepkemoiová (1:06:19).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf