Kiptum světovým rekordmanem v 1/2 maratonu

pondělí 29. října 2018
Na půlmaratonu ve Valencii byl po roce k vidění opět světový rekord. Rok starý počin Keňanky Joyciline Jepkosgeiové napodobil její krajan Abraham Kiptum, jenž vylepšil hodnotu historického světového maxima na 58:18.

Plánem pořadatelů bylo stlačení vítězného času pod 59 minut a tomu bylo také nastaveno počáteční tempo. Podmínky panovaly více než příznivé, když foukal jen slabý vítr a teplota vzduchu se pohybovala okolo jedenácti stupňů.

Vodiči se ujali své práce dle plánu, ale mezi devátým a desátým kilometrem začalo tempo mírně uvadat. V ten moment se vydal do čela právě Abraham Kiptum. Na patnáctém kilometru ještě ztrácel na světový rekord sedm sekund, ale o pět kilometrů později měl již na rekordní mezičas náskok tři sekundy. Cílem nakonec proběhl vítězně v čase 58:18, čímž vylepšil hodnotu předešlého světového rekordu Eritrejce Zersenaye Tadeseho z roku 2010 o pět vteřin. Zároveň také vylepšil historické světové maximum svého předchůdce na silniční dvacítce. Tadese při svém lisabonském závodu před osmi lety uběhl úvodních 20 kilometrů za 55:21. Kiptum to zvládl o tři vteřiny rychleji. Základ svému úspěchu ovšem položil mezi desátým a dvacátým kilometrem, když tento desetikilometrový úsek zaběhl za neskutečných 27:16. Šest týdnů starý osobní rekord z půlmaratonu v Kodani si vylepšil o jedenapadesát vteřin. „Věděl jsem, že mám formu, protože jsem si před několika týdny v Kodani zaběhl osobní rekord. Ve Valencii je velmi příznivá trať pro rychlé časy, takže jsem věřil v další vylepšení,“ nechal se slyšet.

Velmi rychlé časy zaznamenali také další medailisté. Jako druhý proběhl cílem Etiopan Jemal Yimer, který se časem 58:33 zařadil na dělené třetí místo historických světových tabulek po bok bývalého světového rekordmana Samuela Wanjira. Pro pomyslný bronz si doběhl další zástupce etiopské běžecké školy Abadi Hadis. Jemu patří v historických  půlmaratonských statistikách za čas 58:44 osmé místo.

Mezi ženami kralovala Etiopanka Gelete Burkaová v novém kariérním maximu 66:11. Druhá doběhla při svém půlmaratonském debutu Alia Mohammed Saaeedová ze Spojených arabských emirátů, která zaostala časem 66:13 jen dvě sekundy za kontinentálním rekordem. Třetí příčku brala Keňanka Edit Chelimová za výkon 66:18.

Frankfurt

Velmi rychlé časy byli k vidění i na maratonu ve Frankfurtu. Vynikající kvalitu měl závod žen, kde se hned sedm závodnic dostalo pod 2:23. Celkovému pořadí jasně dominovaly Etiopanky, které obsadily prvních šest míst. Nejrychlejší z nich byla Meskerem Assefaová, která svůj triumf ozdobila novým traťovým rekordem 2:20:36 a z předešlého maxima své krajanky Meselech Melkamuové z roku 2012 ukrojila 25 sekund. Jako druhá finišovala Haftamesh Tesfayová za 2:20:47. Třetí Bedatu Hirpaová se zařadila výkonem 2:21:32 na druhé místo historických světových tabulek v kategorii juniorek.

Mezi muži se radoval z vítězství Etiopan Kelkile Gezahegn v čase 2:06:37. V cíli ho následovala dvojice Keňanů Martin Kosgei (2:06:41) a Alex Kibet (2:07.09).

Lublaň

Nový traťový rekord té nejvyšší kvality padl také při maratonu ve slovinské metropoli. Postaral se o něj Etiopan Sisay Lemma, jenž posunul hodnotu historického maxima tohoto závodu o více než tři minuty na 2:04.58. Jako druhý maratonec v této sezóně dokázal zaběhnout dva závody pod 2:05. To už se podařilo pouze světovému rekordmanovi Eliudu Kipchogemu.

Traťový rekord neodolal útoku ani v ženské kategorii. Jeho novou držitelkou je Keňanka Visiline Jepkeshová, která zvítězila v čase 2:22:58.