Kipyegon a Duplantis druzí dle AIPS

středa 3. ledna 2024
Keňská běžkyně Faith Kipyegon a švédský tyčkař Armand Duplantis obsadili druhé místo v anketě o světového sportovce roku dle Mezinárodní asociace sportovních novinářů.

Atletika byla i v roce 2023 napříč sporty hodně vidět, o čemž také svědčí pořadí každoroční ankety Mezinárodní asociace sportovních novinářů. Mezi ženami se v první desítce umístily hned čtyři zástupkyně královny sportu. Nejlépe si vedla keňská běžecká suverénka Faith Kipyegon, která obsadila druhé místo za vítěznou americkou gymnastkou Simone Biles. Pátá skončila maratonská světová rekordmanka Tigst Assefa. Sedmou příčku obsadila nizozemská čtvrtkařka a překážkářka Femke Bol a hned za ní figuruje čtyřnásobná světová šampionka v trojskoku Yulimar Rojas z Venezuely.

Také v kategorii mužů patří atletice druhé místo, a to zásluhou švédského tyčkařského fenoménu Armanda Duplantise. Do TOP 10 se pak možná trošku překvapivě dostal osmý stýplař Soufiane El Bakkali z Maroka. Zvítězil srbský tenista Novak Djokovič.

Nejlepší atletický výkony roku dle TFN

Prestižní americký magazín Track and Field News vydal žebříček nejhodnotnějších výkonů roku 2023. Mezi ženami ho má na svědomí Faith Kipyegon, a to na trati 1500 metrů, kde se stala první běžkyní historie, která na této distanci pokořila hranici 3:50, když na mítinku Diamantové ligy vylepšila hodnotu světového rekordu na 3:49.11. Druhá příčka patří vítěznému času Jamajčanky Shericky Jackson z finále dvoustovky na mistrovství světa v Budapešti, kde triumfovala výkonem 21.41 a zaostala jen sedm setin za světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joyner. Na třetí pozici je maratonský světový rekord 2:11.53 Etiopanky Tigst Assefa z Berlína.

Nejhodnotnější mužský výkon předvedl dle TFN americký koulař Ryan Crouser, když v Los Angeles posunul vlastní světový rekord na 23.56. Crouser se navíc ještě dělí o třetí pozici se svým vítězným vrhem z MS 23.51 se světovým rekordmanem v maratonu Kelvinem Kiptumem, jenž v Chicagu zazářil historickým světovým maximem 2:00:35. Mezi tyto dva borce se vklínil další světový rekordman Armand Duplantis, jenž opanoval finále Diamantové ligy v Eugene výkonem 623 centimetrů.

Crouser a Richardson americkými atlety roku

TFN vyhlašovala také nejlepší atlety Spojených států amerických za sezónu 2023. Na mužský trůn usedl již zmiňovaný Ryan Crouser. Pomyslné stříbro bere trojnásobný mistr světa ve sprintech Noah Lyles a třetí skončil Grant Holloway, jenž v Budapešti získal už třetí titul světového šampiona na stodesítce překážek v řadě.

Ženské pořadí opanovala královna stovky z Budapešti Sha´Carri Richardson, která ozdobila svůj primát v maďarské metropoli rekordem mistrovství 10.65 a k tomu ještě přidala další zlato se štafetou a bronz na dvoustovce. Druhá byla koulařka Chase Ealey, která obhájila titul mistryně světa a získala diamantovou trofej v novém národním rekordu 20.76. Třetí je též vítězka mistrovství světa i Diamantové ligy tyčkařka Katie Moon.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová