Kladenské Sletiště nabídlo všehochuť atletické zábavy
Akce se setkala s velkým zájmem dětí i jejich rodičů. A protože byla zároveň poslední veřejnou prezentací projektu v letošním roce, přímo vybízela k bilancování, kam se Atletika pro děti za tři roky od svého vzniku dostala. „Je vidět, že jsme se trefili do představy rodičů, jak by jejich děti měly aktivně trávit volný čas,“ měl jasno na tiskové konferenci, která byla také součástí pátečního programu, Libor Varhaník, předseda ČAS. Ve 150 přípravkách a dalších kroužcích po celé republice totiž už sportuje 15 tisíc dětí. Za pravdu mu dávalo i Sletiště plné nejmenších sportovců, z nichž mnozí po školních povinnostech do některé z našich přípravek pravidelně míří. To těší i patronku projektu, Báru Špotákovou, která letos podpořila řadu našich akcí. Právě na podzimní Sletiště prý ale jezdí nejraději a tentokrát se tu navíc představila i v nové roli, coby instruktorka hodu oštěpem. Její cenné rady se snažili v obstojné hody kopím proměnit kolegové, kteří ve svých rukách ale pevněji třímají spíše vesla a pádla.
Poslechněte si, co říká k úspěchu Atletiky pro děti předseda ČAS Libor Varhaník:
Atletika v pátek 21. září na Sletišti bavila malé i velké. Děti si jako vždy mohly vyzkoušet zábavný osmiboj, rozhýbat celé tělo v rytmu běhů, skoků a hodů. Nově nabídku obohatily tři 'dospělácky' pojaté disciplíny: mobilní atletická dráha na sprint, koulařský a výškařský sektor. „Je to jeden ze způsobů, jak náš projekt posunout zase někam dál,“ komentoval novinky předseda ČAS, Libor Varhaník. A dětem se nové disciplíny spolu s instruktáž, jak na to, líbily.
Koho aktivní 'atletění' unavilo, mohl se lehce proměnit jen v diváka. Jména zúčastněných tomu nahrávala: Bára Špotáková, Vítězslav Veselý, Mirka Knapková, David Svoboda, Vavřinec Hradilek – všechno úspěšní olympionici. Disciplína, která je atleticky stmelila a potrápila, byla vskutku historická: hod středověkým kopím na terč v balíku slámy. Ukázalo se, že uspět v této disciplíně není snadné ani pro tak vynikající oštěpaře jako jsou Špotáková či Veselý. Kopí obstřelovala cíl, ne a ne jej však zasáhnout. Jediný, komu se to podařilo v úvodních třech pokusech, byl vodní slalomář Hradilek, který si tak vysloužil sladkou odměnu- dort s logem Atletiky pro děti. Zbytek věhlasného pole se rozhazoval o druhé a třetí místo a zde už se projevila přesná ruka předních světových oštěpařů. Na pomyslný stříbrný stupínek vystoupal Veselý, třetí skončila Špotáková, která v této fázi závodu předvedla vůbec nejpřesnější hod celého zápolení.
Během tohoto napínavého boje se naplno projevily skvělé pedagogické schopnosti naší patronky Báry Špotákové, která se snažila po celou dobu vylepšit techniku svých soupeřů. V roli instruktorky pak pokračovala na oštěpařském 'minisemináři' pro děti z dětských domovů v Uhřiněvsi a pražských Klánovic. Asistenta jí při tom dělal Vítězslav Veselý, který byl na akci Atletiky pro děti poprvé. „Opravdu mě překvapilo, kolik je tu dětí a jsem rád, že mohu napomoci tomu, aby se věnovaly něčemu smysluplnému,“ stačil nám říci, když ho nechali chvíli vydechnout kluci, kteří s ním konzultovali novou modifikaci disciplíny- hod oštěpem s frajersky zastrčenou rukou v kapse.
Vedle programu pro veřejnost probíhal od rána na Sletišti i desetiboj sportovních novinářů, kterého se zúčastnil i vodní slalomář Vavřinec Hradilek. V pozdním odpoledni si liboval, že už přežil šestou disciplínu a jeho soupeři mu po tom, co ho viděli zdolávat výšku kotoulem letmo, dávali za pravdu. „No, atlet už ze mě asi nebude,“ shrnul to s humorem stříbrný vodní slalomář.
Závěr programu pak už jako tradičně patřil autogramiádě všech zúčastněných sportovců. Ke stolu, kde se podepisovaly kartičky, se vinul dlouhý had vysportovaných štěbetajících dětí, které v podzimním odpoledni určitě nasály tu správnou atletickou atmosféru. „Když se odmalička pohybujete na stadioně, vidíte velké sportovce, kteří vám mohou být vzorem, tak vás sportování prostě musí chytnout,“ shrnula svou vlastní zkušenost, kterou bychom rádi předávali dál i my, Bára Špotáková.