Klání zemí Britského společenství přes potíže startuje
Vše se rozvířilo – doslova i obrazně – v polovině září, kdy se v areálu her zřítil most pro pěší. Ačkoli byli mezi 27 zraněnými osobami především dělníci, kteří zde pracovali, kauza odhalila řadu dalších nedostatků. Indičtí organizátoři mají podle stěžovatelů takové potíže s přípravou vesnice či sportovišť a bezpečnostními opatřeními, že se ocitá v ohrožení přinejmenším zdraví účastníků.
Stadion Džávaharlála Nehrúa, hlavního dějiště her v Novém Dillí - foto: Bhaumik J.
Ostrá kritika ze Zélandu a Austrálie
Nejhlasitější kritika zazněla od „protinožců“: „Je od organizačního výboru nepřijatelné, aby nechali sportovce tímhle projít,“ řekl šéf výpravy Nového Zélandu David Curie v reakci na to, že ještě pár dní před zahájením nebylo připraveno adekvátní bydlení ve vesnici. Z australského Sydney zase přišla novinová zpráva (Daily Telegraph), v níž se tvrdilo, že místě konání dojde na 80 % k teroristickému útoku. Později se nechal slyšet šéf Australského olympijského výboru John Coates, že Nové Dillí vůbec nemělo pořadatelství her dostat. Kanadský protikandidát Hamilton však obdržel při hlasování v roce 2003 pouze 22 hlasů oproti 46 pro vítězné město.
Ze strachu odřekli Samuelsová nebo Idowu
Prvním, kdo napříč všemi sporty odřekl účast na hrách Commonwealthu kvůli možným rizikům, byla australská diskařka Dani Samuelsová. „Bylo to nejtěžší rozhodnutí mého života,“ litovala mistryně světa z Berlína. Obavy o bezpečnost a zdraví převážili i u dalších atletů. Jako důvod své neúčasti to uvedl obhájce prvenství z roku 2006 a aktuální evropský šampion v trojskoku Phillips Idowu. „Je mi líto, ale musím myslet na své děti. Moje bezpečnost je důležitější než nějaká medaile,“ uvedl na svém Twitteru. Objevila se také řada omluvenek nejen kvůli zranění, ale i bez vysvětlení, takže rovněž zde je možné hledat nevyřčené obavy ze startu v Indii.
Keňa mírní paniku, všechny země přijely
Naopak keňská vláda vyslala signál ke své výpravě, že není třeba panikařit. Podle viceprezidenta Kalonza Musyoky spolu vedení obou zemí spolupracovalo, aby hry proběhly pro sportovce Keni bez problémů. Nakonec také všech 71 zemí vyslalo své výpravy do Dillí, nicméně prezident federace zaštiťující hry Britského společenství Mike Fennell upozornil, že bezpečnost a zdraví zůstávají hlavním tématem pro všechny vysílající složky. Ostatně i sami Britové sice neváhali do jižní Asie odcestovat, rozhodně však nevzdali tlak na organizátory, ani na své členy výpravy. Těm uložili trest, když vyrazili do města oděni do oficiální výbavy a riskovali tak prý únos. Vedle Britů údajně hrozí největší riziko ze strany teroristů také Australanům, Novozélanďanům a Kanaďanům.
XIX. „Olympiáda“ bývalých britských kolonií
Hry v Novém Dillí jsou největší sportovní událostí v Indii od Asijských her v roce 1982. Celkově se akce uskuteční po devatenácté a svým rozsahem připomíná olympijské hry – v 17 sportech je od 3. do 14. října na programu 260 disciplín, počítá se s více než šesti tisíci závodníky. Atletický program proběhne od středy 6. do neděle 10. října. Zítřejší zahájení by měli provést následník britského trůnu Charles, prince Waleský, a Pratibha Patilová, prezidentka Indie. Více o akci zde.