Klučinová čtvrtá, Juška sedmý

pátek 2. března 2018
Páteční večer na halovém MS v Birmighamu nabídl bohatou českou účast, zatím nejlepšího výsledku dosáhla vícebojařka Eliška Klučinová, výsledek do osmičky si připsal v parádní dálkařské soutěži Radek Juška, finále čtvrtky poběží Pavel Maslák. Skvělou úroveň měl také sprint žen na 60 metrů, výkon roku padl i mezi koulařkami.

Soutěž dálkařů, byla veliká paráda! Z českého pohledu ji skvěle otevřel Radek Juška, který úvodním pokusem znovut doletěl centimetr od 8metrové hranice. Pak ovšem jakoby svěřenec Josefa Karase ztrácel síly, snad i kvůli nedávno prodělané nemoci, a už na výborný začátek nenavázal. Postupně se pak propadl na konečné sedmé místo. Jeho soupeři však zvláště v druhé polovině závodu předvedli famózní bitvu, a nakonec se tři dostali za 840 cm a dva nejlepší svými výkony dokonce poskočili do top 10 halové historie. Nebyl to však velký favorit Luvo Manyonga, kdo se radoval z titulu. Jihoafričan, ač skočil 844 se musel, sklonit před Kubáncem Juanem Miguelem Echevarríou, jenž dolétl ještě o dva cm dál. Bronz si vybojoval Američan Marquis Dendy za 842.

Favorizovaná Britka Katarina Johnson-Thompsonová se musela očekávané prvenství v pětiboji pořádně poprat, nakonec jej ale získala díky 4750 bodům. O 50 méně nasbírala Rakušanka Ivona Dadičová, i ona svým ziskem zaznamenala výkon roku. Dokonce národní rekord pak vytvořila Yorgelis Rodriguezová, která pro bronz složila 4637. Těsně pod stupni co do umístění, ale s odstupem 58 bodů skončila čtvrtá Eliška Klučinová. Svěřenkyně Františka Ptáčníka se po ne úplně povedeném úvodu - zakopnutí na překážkách (8.65), lehce shozených 185 (zapsaných 182) - obrátila na pozitivní vlnu letošňákem v kouli (14.76) i solidní dálkou (620) a završila slušnou půlkou (2:19.16).

Méně důvodů ke spokojenosti měla Kateřina Cachová, která sice vstoupila skvěle - vícebojařským osobákem na 60 m př. (8.20), jenže pak přišla spíše trápení, hodně ztratila zejména na klíčové, dobře hodnocené výšce. "Spokojená nejsem. Dneska mě zradily hlavně skoky, na výšce mi to nešlo už v rozeskakování, možná se projevil i kotník. Paradoxně jsem se těšila už před začátkem nejvíc na půlku, cítila jsem, že ji můžu běžet líp," hodnotila svěřenkyně Martiny Blažkové, která nasbírala 4282 bodů a skončila jedenáctá.

Kláře Seidlové bohužel vůbec nevyšel start, její reakce (0.242) byla nejhorší ze všech semifinalistek. Na 60 metrech trati pak dělala, co mohla, ale namísto vylepšení času z rozběhu, a třeba i útoku na národní rekord, běžela o pět setin pomaleji. "Start jsem měla špatný, a pak to celou cestu doháněla. Celkově pro mě ale byla sezóna úspěšná," uvedla svěřenkyně Jakuba Uhra, která s časem 7.35 obsadila 22. místo. V semifinále se jinak běhalo pekelně rychle, třináct sprinterek se dostalo pod 7.20, čtyři pod 7.10. A lepší z těchto časů byl dokonce první nepostupující! Již v této fázi Ahouréová z Pobřeží Slonoviny vylepšila výkon roku na 7.01.

fotogalerie

I finále bylo famózní. Muriel Ahouréová z Pobřeží Slonoviny šla již od startu za uhájením pozice ze semifinále a v cíli měla dokonce prostor i na vítězné gesto. Čas z toho byl skvělý, rychleji než 6.97 běželo v historii pouze pět žen. Obrovsky vyrovnaný byl souboj o stříbro, nakonec duelantky dělilo při na setiny stejném čase 7.05 jen pět tisícin. Uspěla krajanka vítězky Marie-José Ta Louová, která si tím vylepšila osobní rekord, ovšem ani bronzová Mujinga Kambunjiová ze Švýcarska nesmutnila.

Ne zrovna přímočaře, ale přesto dokráčela Anita Mártonová k titulu mistryně světa. Maďarská koulařka se poprvé povedeně opřela do náčiní ve třetí sérii. I 19.48 by jí stačilo na zlato, Mártonová však ve zlaté euforii na závěr přidala k výkonu roku ještě dalších 14 cm - 19.62. Jamajčanku Danniel Thomas-Doddovou tak nakonec předčila o čtyři decimetry (19.22), lepší z dua Číňanek byla Kung Li-ťiao a brala tak bronz (19.08).

Semifinále a rozběhy s českou stopou

Čvrtkař Pavel Maslák může stále živit naději na zlatý hattrick i při HMS. Byl to ovšem v semifinále obrovský boj, svěřenec Dalibora Kupky seběhl jako druhý, před náběhem do poslední zatáčky odrazil atak soupeře, aby pak v cílové rovince tvrdě zaútočil i na první místo vedoucího Trinidaďana Lendora, čímž o jedinou setinu vybojoval lepší dráhu pro zítřejší finále (bude mít čtvrtou). Jeho čas 46.32 byl čtvrtý nejlepší, nejrychlejší byl Španěl Husillos, jenž vylepšil národní rekord na 45.69.

Pavlův tréninkový parták Patrik Šorm nabral po seběhu na čelnou čtveřici menší ztrátu, v závěru se na ně dotahoval, ale pozici nevylepšil. Jeho čas 47.03 (o čtyři setiny za rozběhovým) ho zařadil na konečné třinácté místo. "Neměl jsem co ztratit, snažil jsem si závod užít. Zítra mě čeká štafeta, doufám, že postoupíme do finále, určitě o to zabojujeme," uvedl Šorm.

Při své premiéře mezi dospělými obsadila konečné třinácté místo i Lada Vondrová. Svěřenkyně Jaroslava Jóna běžela o necelé tři desetiny pomaleji než v rozběhu, přesně 53.32, a také ona stahovala v závěru svou soupeřku, ovšem na lepší pozici se neposunula. "Když jsem viděla startovku, nečekala jsem, že bych mohla postoupit do semifinále. Třinácté místo je pro mě skvělé. Běželo se mi (teď) lépe než jsem čekala," nechala se slyšet Vondrová. Semifinále poznamenaly diskvalifikace, které potkaly i jednu z favoritek, Švýcarku Sprungerovou. Nejrychlejší byla mladá Američanka Wimbleyová (51.34), pod 52 vteřin běžela i její krajanka Okolová (51.79).

Na patnáctistovce se představila Simona Vrzalová, po většinu závodu se držela v kontaktu, v poslední třístovce však začala postupně ztrácet a nakonec doběhla ve svém běhu osmá, poslední. Čas 4:14.11 ji v konečném účtování zařadí na 21. pozici. "Snažila jsem se nepřepálit, nestrkat se, běžet u mantinelu, což se mi povedlo. Ale když jsem měla zrychlit, spíš jsem ještě zpomalila," hodnotila sebekriticky svěřenkyně Augustina Šulce. Nejrychlejšího času dosáhla stříbrná z trojky Hassanová z Nizozemska, dále jde i vítězka včerejšího závodu Dibabaová, naopak pád postihla další běžkyni s africkými kořeny Bahtaovou.

Průběh vícebojů

Eliška Klučinová v dálce zabojovala, po úvodních 602 v druhé sérii přidala na 620. Jen tři soupeřky se dostaly před ní, Britka Johnso-Thompsonová se před půlkou ujala vedení díky 650 cm (skočila je dokonce 2x, k tomu 643), ovšem náskok získala nevelký, druhá nejlepší v sektoru, Rakušanka Dadičová, dolétla na 640 a dělilo je v součtu jen 33 bodů. Klučinová se posunula na čtvrté místo a přiblížila se třetí Kubánce Rodriguezové (v dálce 615) na 38 bodů, zároveň ale měla za sebou jen o 3 b Američanku Bougardovou (618). Kateřině Cachové se dnes nevyvedla ani čtvrtá disciplína, dostala se nejdál na 594 a zůstala tak 12.

Na závěr připravili pořadatelé vícebojařkám kontaktní půlku, všech 12 totiž vyrazilo v jednom běhu. Spousta strkanic, kopanců, ale nic zásadního co do pořadí se na čelných pozicích nestalo, ostatně medailistky byly i nejrychlejší Johnson-Thompsonová vyhrála za 2:16.63, o vteřinu před Rodriguezovou, za níž těsně finišovala Dadičová. I české zástupkyně zabojovaly, Kateřinu (2:18.90) následovala Eliška (2:19.16).

Jan Doležal si po povedené kouli neudělal radost ve výšce, skočil 196 cm, přesto se posunul z deváté na sedmou příčku, na níž přenocuje s 3237 body. Na čele zůstává Francouz Mayer s 3536 body (ve výšce 202), ovšem na záda mu dýchá Kanaďan Warner (3492, rovněž 202). Na třetí místo se vyšvihl díky skvělému osobáku 217 Estonec Uibo (3436).

Rozběhy bez české účasti

Mezi sprinterkami na 60 m překážek vyčnívala Kendra Harrisonová, Američnka prolétla rovinku bez zvolnění za poslední překážkou v čase 7.77, což je pouhých pět setin od jejího vlastního výkonu roku i rekordu šampionátu (Jonesová, Dauhá, 7.72) a méně než desetinu od světového rekordu (Kallurová, 7.68). Její soupeřky běhaly uměřenější ty nejlepší z nich v rozmezí 7.93 až 7.97, včetně třeba venkovní světové šampionky Pearsonové.

Tak to se zrovna nepovedlo. Přísná kritéria a málo "dopozvaných" vpustila do rozběhů půlky pouhých deset borců, kteří se prali o šest finálových míst. Ovšem v prvním běhu se běželo zostra a vítězný Španěl De Arriba dosáhl kvalitního času 1:45.44. A i za těchto podmínek došlo k velkému překvapení, Američan Brazier, druhý muž letošních tabulek a při absenci lídra Korira hlavní favorit, byl z nepostupové pozice diskvalifikován.

Michal Procházka, Adam Kolář, foto: Aleš Gräf