Koncepce financování sportu počítá s novými zdroji
„Sport je vůbec nejmasovějším projevem občanské společnosti v naší zemi a jako takový si zasluhuje zvýšenou pozornost nejen vlády, ale i regionů,“ řekla na dnešní tiskové konferenci ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová. „Musíme přesvědčit politickou sféru o nezastupitelnosti sportu ve společnosti,“ doplnil ji předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek.
Koncepci státní podpory ve sportu připravili odborníci z řad sportovního prostředí. „Sport funguje, ale je třeba reagovat na nové trendy. Chceme to předložit vládě České republiky a z toho vyvodit konkrétní závěry,“ prohlásil Jan Kocourek, náměstek MŠMT. Studie je členěna na tři části: popis současného stavu, cíle a priority státní politiky sportu v ČR.
Kde konkrétně se mají nalézt dodatečné zdroje pro sport? Větší zisky by měly přijít z loterijních a sázkových společností, ze zavedení autorských práv ve sportovním prostředí, z koncesionářských poplatků České televize i z osobnostních práv sportovců v souvislosti se sázkovými kancelářemi. Aktuálně jde na sport především z veřejných zdrojů 8.5 miliardy korun, tedy méně než 0.2 % rozpočtu, další přibližně stejnou částku vkládají sami sportovci. „Chtěli bychom se v budoucnu dostat na 0.3 procenta,“ řekl místopředseda ČOV pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval.
Výtěžek z loterií by podle Kejvala měly na sport dávat i další společnosti, nejen Sazka, jak je tomu nyní. Ta má navíc potíže se splácením haly ve Vysočanech. Pokud jde o autorská práva, zatím jsou výtěžky z nich pro umělce, koncepce ministerstva počítá zavést „tantiémy“ ze sportu. „Zjednodušeně řečeno, díváte se v hospodě na fotbal a peníze dostává Madonna.“ Koncesionářské poplatky by se mohly podle Kejvala po dokončení digitalizace v roce 2011 rozdělovat na sport, kulturu i ostatní činnosti. Více vybraných peněz by pak putovalo především na podporu mládeže, včetně věkové kategorie do 23 let.
V jakém časovém horizontu by se měla koncepce převést do praxe? „Potřebujeme změnit legislativu, k tomu je třeba fungující parlament, vláda. Víte sami, co bylo před týdnem,“ pousmál se Kejval. „Musíme jít postupnými kroky,“ upozorňuje proto. Reálně se tak jedná spíše o roky než měsíce. Kde brali autoři pro své návrhy podněty? „Inspirovali jsme se v Anglii, v Německu, kde předělali systém financování, a také Polsku, kde na tom pracují,“ uzavřel Kejval.