Kongres IAAF přijal pravidlo o nulové toleranci
Čtyřicátý sedmý Kongres Světové asociace atletických federací (IAAF) se sešel v počtu 371 delegátů ze 198 přítomných zemí. IAAF se rozrostla, již na počet 213, když nově bylo přijato Tuvalu.
Podstatnějším rozhodnutím je však schválení pravidla o tzv. nulové toleranci při bězích. Od nového roku bude každý atlet, který pokazí start, okamžitě diskvalifikován. „Je to výrazný signál adaptace atletiky na měnící se podmínky současnosti,“ uvedl k tomu český delegát, předseda svazu Libor Varhaník. Mění se také pravidla pro vícebojaře, pro něž budou platit ta současná, čili jednou může chybovat kterýkoli ze startujících, každé další provinění už znamená rovněž vyloučení ze závodu. Kongres toto rozhodnutí přijal zhruba dvoutřetinovou většinou, když pro hlasovalo 97, proti 55 delegátů.
„IAAF také podepsala desetiletou smlouvu s marketingovou agenturou Dentsu, což garantuje příjem více než 100 milionů USD,“ uvedl dále předseda ČAS Varhaník. Schválilo se dále nové pravidlo autorizovaných zástupců atletů (manažerů). „Podmínky pro udělení licence budou např. bezúhonnost, úspěšné složení zkoušek IAAF, souhlas s používáním jednotných smluv pro atlety, složení vysoké bankovní garance, ad.,“ přiblížil Varhaník. „Počínaje MS v půlmaratonu v Birminghamu bude atletům umožněna účast pouze za předpokladu podepsání „deklarace atleta“, což je jakési smluvní ujednání s IAAF.“
Z dalších rozhodnutí kongresu:
• Dvouletý cyklus bude mít nově mistrovství světa v krosu. Mělo by se střídat s kontinentálními šampionáty.
• Rada IAAF by měla mít od voleb na kogresu v Tegu (2011) nejméně šest žen, aktuálně jsou v tomto 27členném orgánu čtyři.
• Šest nových jmen bude mít 19členná Komise atletů IAAF, jsou jimi dálkař Evilä (Finsko), překážkářka Faustin-Parkerová (Haiti), vytrvalkyně Kiplagatová (Nizozemsko), tyčkař Mesnil (Francie), běžkyně Poludinová (Kyrgyzstán) a kladivář Ziolkowski (Polsko).
Významné pocty se dostalo osmnácti činovníkům z celého světa, kteří obdržel „Veteran Pin“ (odznak za zásluhy). Za dlouholetou práci byl oceněn také František Fojt, aktuálně ředitel Českého atletického svazu, dříve mj. reprezentační trenér sprintu a překážek.