Koulař Oertelt v Kolíně zahájil útok na limit pro MS

čtvrtek 1. května 2003
Za slunečného počasí se ve čtvrtek 1. května uskutečnil 49. ročník Polabských národních závodů v Kolíně.

Mítinku, který se konal na stadionu Miroslava Tučka, se zúčastnilo 200 atletů z celkem 25 oddílů. Mezi nimi bylo i několik kandidátů na účast na některém z mistrovství světa či Evropy v letošní sezoně.

Stříbrný medailista z halového mistrovství ČR v Bratislavě Michal Oertelt jasně kraloval v koulařském sektoru. Čtyřiadvacetiletý závodník pražské Sparty zvítězil před svým oddílovým kolegou Zdeňkem Cejnarem výkonem 18,26. Za svým nejdelším pokusem z bratislavské haly tak zaostal o tři centimetry. S prvním startem v letní sezoně ale může být Oertelt spokojen. "Mám za sebou kvalitní zimní přípravu," konstatuje svěřenec trenéra Remigia Machury a dodává: "mým velkým cílem je letos splnit limit na Paříž." K účasti na srpnovém mistrovství světa je však třeba dosáhnout výkonu 20,30 m, což je hodnota A-limitu IAAF. Osobní rekord Michala Oertelta z roku 2002 je 19,83 m.

Úřadující halová mistryně republiky na 1500 metrů Renata Hoppová měla kolínský mítink ve svém závodním programu, ale nakonec k závodu nenastoupila kvůli chřipkovému onemocnění. V Kolíně se přesto objevila, alespoň podpořit své kolegyně a soupeřky. Roli favoritky na 100 metrů potvrdila Lenka Ficková, která vyhrála v čase 11,87. Talentované tyčkařky USK Praha Barbora Stejskalová a Monika Parmová, které patří mezi kandidátky juniorského ME v Tampere, shodně překonaly 340 cm. Díky lepším pokusům na předchozích výškách zvítězila Stejskalová, Parmová skončila druhá. Závod na 600 metrů se stal kořistí pro Lucii Sichertovou. Závodnice Junioru Brno dosáhla solidního času 1:33,98.

Memoriál Miroslava Tučka na 1000 m i Memoriál Josefa Holičky na 3000 m mužů přinesl prvenství domácím atletům. Václav Škvor vyhrál kilometr za 2:32,23 a třetí muž z letošního halového mistrovství ČR na 1500 m Zdeněk Pichl v Kolíně zvítězil na 3000 m časem 8:33,44. Nejrychlejším mužem Polabských národních závodů pro rok 2003 se stal Rostislav Šulc ze Spartaku Praha 4, který stometrovou trať prolétl v čase 10,90.