Koulaři pod stupni, Helcelet přenocuje třetí

čtvrtek 11. července 2013
Ve finále ME do 22 let obsadili čeští závodníci Staněk a Novák pátou a šestou příčku. V dalších dnech se na ně pokusí navázat trojice závodníků, která se dnes probila do finále. Vícebojař Helcelet drží po prvním dnu třetí příčku.

Koulaři Tomáš Staněk Martin Novák si stupně vítězů ME do 22 let v Tampere neozkouší, byť oba předvedli kvalitní výkony. Staněk poslal své náčiní do vzdálenosti 19.18 m a skončil pátý, jeho parťák ze skupiny Petr Stehlíka předvedl nejlépe 18.98 a v pořadí se zařadil hned za něj. Finále gradovalo ve velkou show polských reprezentantů, kteří se přehazovali o prvenství. To si nakonec výkonem 19.78 z poslední série vysloužil Szyskowski, Witczak za ním zaostal o 15 cm. Třetí příčku pojistil výkonem 19.42 z páté série Bělorus Abramčuk. Před české duo se vmezeřil ještě Brit Duquemin s 19.19. "Tomáš výborný, byla to pro něj první velká soutěž a zvládl kvalifikaci i finále velmi dobrým výkonem. U Martina byla škoda, že přes obrovskou energii netrefil ani jeden hod. Podle mě mohl dneska i vyhrát, ale neprodal to. Ostatně i Tomáš na medaili měl, proto se mi to těžko hodnotí. Ale celkově soutěž byla výborná a házelo se daleko," ocenil kouč Stehlík.

Adam Sebastian Helcelet je po polovině disciplín třetí s dvoubodovou ztrátou na Rusa Škureněva. K dobru má naopak 38 b na čtvrtého Brita Bryanta. V jasném vedení je Němec Kazmirek, jenž zde předvádí opravdu působivé výkony. Vyhrál dálku (7.58), výšku (2.07) a čtvrtku (46.98), na stovce byl druhý (10.81) a nebýt slabé koule (13.09) byl by jeho náskok na zbytek pole větší než stávajících 168 a více bodů. Dobře si vede i Helcelet, který začal stovkou za 11.10 s (+0.4), na kterou navázal dálkou do vzdálenosti 736 cm a koulí 14.45 m. Pak přišel asi jeho nejlepší dnešní výkon 204 cm ve výšce, den završil čtvrtkou za 49.22 a jeho bodový účet se tak zastavil na 4185 b.

Velmi dobře na své poměry závodí i další z českých závodníků Marek Lukáš. V úvodním sprintu běžel čas 11.19 (-0.2), do dálky skočil nejlépe 687 cm, koulí přidal 13.59 a ve výšce překonal 189 cm. Spolu se čtvrtkou 50.20 to znamená v přepočtu 3815 b a šestnácté místo pořadí.

Čtvrtkař Daniel Němeček nebude chybět v sobotním finále čtvrtky. Svěřenec Jiřího Kmínka si to vydobyl jistým druhým místem ve svém rozběhu, dál by šel ostatně i osmým nejlepším časem ze všech 46.71. Nejrychlejší byl Rus Mosin s 46.20.

Dostala krajní dráhu, jak se obávala, dokázala se s tím však vypořádat. Stejně jako s protivětrem 1,5 m/s. Barbora Procházková doběhla ve svém semifinále na třetím místě a za pomoci výkonu 11.77 postoupila do boje o medaile, který je na programu zítra v 18.10 hod. "První dráha nebyla nic moc, ale stokrát lepší než ta osmá, v níž jsem startovala v rozběhu. I start byl lepší, ale stejně dostanu vynadáno," prorokovala v nadsázce poté, co přijala srdečné gratulace od reprezentačních kolegyň.

Barbora vstoupí do finále šestým časem. Nejrychlejší byla stejně jako v rozbězích Holanďanka Schippersová, byť se soupeřky jejímu výkonu 11.30 o fous přiblížili. Favoritky pro finále jsou celkem jasné, vedle zmíněné ještě Britka Williamsová a Němka Lofamakanda Pintová. Velmi působivé představení předvedla další z hvězd šampionátu - britský sprinter Gemili, který převýšil ostatní semifinalisty výkonem 10.18. Poměrně vyrovnaným soupeřem mu byl jen jeho krajan Tobais (10.27).

Do finále se probojoval i diskař Marek Bárta, byť to byly trochu nervy, neboť jeho 56.85 m a páté místo ve skupině šlo jen těžko označit za postupovou jistotu, když se ještě chystala závodit druhá polovina diskřů. Nakonec však jeho výkon stačil na to, aby byl Marek v porovnání obou skupin desátý. Nejdelší hod kvalifikace předvedl Litevec Gudzius, který jako jediný překonal šedesátku, a to o rovný půlmetr.

Sylva Škabrahová doběhla ve svém rozběhu osmistovky na třetím místě a mohla doufat, že její čas 2:05.18 bude stačit na finále neboť v tu dobu byla první na řadě. Jenže závěrečný rozběh byl ze všech jasně nejrychlejší, i mimo dvojici přímo postupujících v něm Sylvu předčil hned kvartet závodnic. Boje o medaile tak budou bez české zástupkyně. V celkovém hodnocení se Škabrahová zařadí na jedenáctou příčku. Mimo brány finále zůstal i její kolega Miroslav Burian, který doběhl na pátém místě v nejpomalejším z běhů a za výkon 1:50.52 mu náleží osmnácté místo.

O medailích na desítce se rozhodovalo v závěrečném okruhu a oproti zvyklostem to nebyl závodník tmavé pleti - v tomto případě Ulad závodící za Dánsko - kdo se radoval z prvenství. Ve čtvrtkařském souboji jej předčil jak Španěl Navarro, který vyhrál v čase 29:43.22, tak i stříbrný Rumun Soare.

Dopolední blok

Ani jeden z českých siláků se na postup příliš nenadřel. Martin Novák absolvoval jediný pokus, jímž o šest centimetrů překonal hranici pro přímý postup stanovenou na 18.70. Tomáš Staněk se ve vedlejším sektoru rozehřál ne úplně vydařeným výkonem 18.02, aby v tom druhém přidal 52 centimetrů. To bohatě stačilo na vstupenku do elitní dvanáctky (dostatečný by byl ostatně i jeho první pokus). Staněk do finále postoupil ze šestého místa, Novák ze třetího. "Sektory jsou každý jiný, kruhy jsou vyvýšené, což je dost zvláštní, ale šlo to," shrnuli oba struční vrhači, které připravuje Petr Stehlík. Nejdelší vrh kvalifikace předvedl Polák Witczak, měřil 18.91 m.

Sprinterka Barbora Procházková postoupila do semifinále stovky jako první z těch, které nešly dále přímo, ale díky dosaženému času. V jejím případě to bylo 11.70. Opravdu velkou smůlu měla další česká zástupkyně Petra Urbánková, která stejně jako tři soupeřky dosáhla času 11.81, jako jediná z nich však dále nešla. V její neprospěch hrálo pouhých šest tisícin. Suverénně nejlepší výkon v rozbězích předvedla favorizovaná Holanďanka Schippersová, jež běžela 11.20, o 29 setin rychleji než Britka Williamsová.

Michal Brož si zajistil přímý postup do semifinále, když ve svém rozběhu na 400 m př. doběhl na třetí příčce. Výkonem 50.30 si svěřenec Dalibor Kupky navíc vylepšil své dosavadní osobní maximum o výrazných 46 setin. "Na to, jak mi nevycházely kroky a já musel přes překážky skákat, je to dost dobrý čas. Když odstraním ty chyby, půjde to ještě dolů," prohlásil po doběhu Brož, jehož čas byl v rozbězích čtvrtý nejlepší. Litoval tak jen toho, že se nedal na nějakou méně náročnou disciplínu. "Třeba kouli, jednou bych udělal takhle (pohyb rukou) a bylo by," říkal v nadsázce, když se snažil usebrat z únavy.

Skočených 182 cm nestačilo Magaleně Nové, aby se dostala do finále výškařek. Na to by svěřěnkyně Jana Kotaly musela překonat ještě výšku následující, tedy 1.84. To se povedlo celkem 13 závodnicím, Nová skončí patnáctá.