Králové a královny 2018 - hladké sprinty

úterý 30. října 2018
Hladké sprinty patří každoročně k nejatraktivnějším disciplínám na atletickém ovále. I letošní sezóna nabídla dramatické souboje a objevila nové sprinterské hvězdy. Podívejme se, kteří atleti v tomto roce kralovali sprinterským disciplínám.

Američané opět na výsluní

Po období jamajské nadvlády se vrací na vrcholy sprinterských žebříčků reprezentanti ze Spojených států amerických. Na stovce patří v letošní sezóně Američanům hned první čtyři místa světových tabulek. Christianu Colemanovi se dařilo již v hale, kde dokázal hned dvakrát překonat světový rekord svého krajana Maurice Greena, když nejprve v Clemsonu překonal časem 6.37 historické světové maximum o dvě setiny a o několik týdnů později ho v Albuquerque vylepšil na 6.34. Suverénní byl také na halovém světovém šampionátu v Birminghamu, kde bral zlato za 6.37. Velmi nadějně zahájil i letní sezónu, ale pak přišlo zranění, které mu ji zkomplikovalo. Dokázal se však vrátit v ten nejvhodnější moment, když vyhrál finálový závod Diamantové ligy na 100 metrů v Bruselu a svůj triumf ozdobil nejrychlejší světovou stovkou sezóny 9.79. Colemanovi zdatně sekundoval jeho krajan Ronnie Baker. Při rekordní šedesátce v Albuquerque prolétl cílem za 6.40, což ho řadí na třetí místo historických světových tabulek. Pod otevřeným nebem zaběhl stovku nejrychleji 9.87 a v letošních tabulkách je druhý. Stejné umístění vybojoval ve finále Diamantové ligy. Jen o setinu pomalejší (9.88) byl další Američan Noah Lyles a ve světových statistikách tohoto roku figuruje na třetí pozici. Muž, který se věnuje hlavně dvojnásobné trati, si připsal významné úspěchy i na nejkratším sprintu, když zvítězil na stovce při Kontinentálním poháru i na americkém národním šampionátu. Za nejlepšího neamerického sprintera tohoto roku se dá považovat Číňan Bingtian Su. Ten nejprve v březnu při zisku stříbrné medaile na HMS v Birminghamu vylepšil časem 6.42 kontinentální rekord na šedesátce. Historické maximum asijského kontinentu vylepšil i v létě na stovce, kterou zvládl za 9.91, což je výkon, kterým se dělí o pátou příčku v letošních světových tabulkách s mistrem Evropy Zharnelem Hughesem z Velké Británie. Su v tomto roce vyhrál také asijský šampionát a doběhl druhý na Kontinentálním poháru.

Jednoznačně největším objevem na dvoustovce byl mladý Američan Noah Lyles. Jeho letošní bilance na této trati je skutečně obdivuhodná. Startoval v pěti závodech a ani v jednom nenašel přemožitele. Čtyři ze svých pěti časů stlačil pod 19.7 a svým letošním nejlepším světovým výkonem 19.65 z Monaka se řadí v historických světových tabulkách na dělené osmé místo. V rámci Diamantové ligy naprosto dominoval a zaslouženě bral tuto ceněnou trofej. V úvodu sezóny se velmi slibně ukazoval také Jihoafričan Clarence Munyai. Na domácí půdě v Pretorii si výrazně vylepšil osobní rekord na 19.69 a za kontinentálním rekordem legendárního Frankieho Frederickse z Namibie zaostal o jedinou setinu. V letošních světových statistikách je druhý za Lylesem. Na Hrách Commonwealthu ovšem skončil až čtvrtý a další starty si už v sezóně 2018 nepřipsal. Evropským králem se stal Turek Ramil Guliyev, jenž zvítězil na ME v Berlíně a svým vítězným časem 19.76 ztratil na evropský rekord Itala Pietra Meney jen čtyři setiny. V letošních světových tabulkách je čtvrtý. Ještě o setinu rychlejší byl Steven Gardiner z Baham (19.75).

Také na hladké čtvrtce můžeme považovat za krále letošní sezóny Američana. Je jím Michael Norman. V hale se zaskvěl světovým rekordem, když v College Station vylepšil časem 44.52 třináct let starý historický zápis krajana Kerrona Clementa o pět setin. Pozici leadera letošních světových tabulek potvrdil i pod otevřeným nebem. Svým výkonem 43.61 z Eugene se zařadil na šesté místo historických světových tabulek. Velmi rychlými časy se prezentoval v úvodu letní sezóny Steven Gardiner z Baham. Hned při zastávce Diamantové ligy v katarském Dauhá posunul hodnotu národního rekordu své země na 43.87 a o týden později v Šanghaji opět pokořil čtyřiačtyřicetivteřinovou hranici (43.99). Velmi záhy poté si ovšem přivodil svalové zranění a sezóna pro něj v podstatě skončila. Dalším rychlým mladíkem byl Jamajčan Akeem Bloomfield, jenž byl Normanovi víc než důstojným soupeřem při jeho rekordním halovém běhu v College Station a časem 44.86 se zařadil na šesté místo historických světových tabulek na čtvrtce pod střechou. V létě si pak v Eugene vylepšil osobní rekord na 43.94, s čímž figuruje na třetím místě letošních statistik. Hranici 44 sekund se jen těsně nepodařilo pokořit Abdalelahu Harounovi z Kataru. S novým osobákem 44.07 je čtvrtý. Cenné prvenství si připsal na Kontinentálním poháru v Ostravě. V hale dokázal posunout hodnotu asijského rekordu na 45.39.

Britská sprinterská královna i bahamská gazela

Britka Dina Asher-Smithová dokázala opanovat na stovce evropský šampionát v Berlíně v letošním nejlepším světovém čase 10.85. Stejného výkonu dosáhla také Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která dokázala Asher-Smithovou porazit v přímém souboji na Kontinentálním poháru v Ostravě. K tomu přidala do své medailové sbírky stříbro z HMS na šedesátce. Další sprinterkou z Pobřeží slonoviny, která o sobě dávala výrazně vědět je Murielle Ahoureová, která ovládla šedesátku na HMS i stovku ve finále Diamantové ligy. V Birminghamu navíc zaběhla časem 6.97 šestou nejrychlejší šedesátku historie a je držitelkou afrického rekordu na této trati. Na stovce dělí výkonem 10.90 třetí místo letošních světových tabulek s americkou šampionkou Aleiou Hobbsovou a Nigerijkou Blessing Okagbareovou.

Asher-Smithová vládne letošním tabulkám také na dvoustovce, když si v Berlíně doběhla časem 21.89 pro další titul mistryně Evropy i na této distanci. Žádné jiné sprinterce se letos nepodařilo zdolat hranici dvaadvaceti vteřin. Přesto, že Shaunae Miller-Uibová nemá na svědomí letošní nejlepší výkon na dvoustovce byla naprosto suverénní. Nastoupila do sedmi závodu a ani jednou neodešla poražena. Vyhrála Hry Commonwealthu, obhájila diamantovou trofej a zvítězila i na Kontinentálním poháru. Co se týká sezónního výkonu. Byly rychlejší Nigerijka Blessing Okagbareová a Jamajčanka Shericka Jacksonová, které okupují druhou respektive třetí příčku letošních světových tabulek. Jacksonová brala stříbro na Hrách Commonwealthu a zvítězila na šampionátu severní a střední Ameriky.

Na hladké čtvrtce Shaunae Miller-Uibová svými starty šetřila, když absolvovala pouze tři, ale pokaždé to stálo za to. V Eugene zvítězila za 49.52, v Székesféhervárudominovala v čase 49.53 a opravdový vrchol v jejím podání přišel v Monaku, kde zaběhla nerychlejší čas na trati 400 metrů od roku 2006. Na časomíře svítilo 48.97. V tomto závodě jí zdatně sekundovala Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která vylepšila asijský rekord na 49.08. Naserová pak ovládla asijský šampionát, finále diamantové ligy i Kontinentální pohár. Patří jí tři ze čtyř letošních nejrychlejších světových časů a jedinou porážku jí uštědřila právě Miller-Uibová. Ovšem například její vítězství na KP v Ostravě se také nerodilo snadno, když jí až do závěrečných metrů trápila Jihoafričanka Caster Semenyová, která byla odměněna novým národním rekodem 49.62 a v letošních tabulkách je čtvrtá. O jednu příčku výše je americká mistryně Shakima Wimbleyová (49.52). Pod padesát vteřin se dostaly ještě Američanky Lynna Irbyová (49.80) a Kendall Ellisová (49.99).