Králové a královny 2019 – mimo dráhu

pondělí 16. prosince 2019
Seriál Králové a královny roku 2019 uzavíráme disciplínami, které se konají mimo atletický stadion. Kteří atleti vládli chodeckým disciplínám a maratonu?

Maraton

Mužský maraton zažil vskutku výjimečný rok. Hned šesti běžcům se podařilo dostat do elitní desítky historických tabulek jedné z nejtradičnějších disciplín královny sportu. Leaderem letošních statistik je Etiopan Kenenisa Bekele, jenž v Berlíně útočil dokonce na světový rekord Keňana Eliuda Kipchogeho. Nakonec za ním zaostal časem 2:01:41 o pouhé dvě vteřiny. Parádních časů dosáhli také další medailisté z tohoto závodu. Birhanu Legese se zařadil výkonem 2:02:48 na třetí příčku historických tabulek a Sisay Lemma uzavírá s časem 2:03:36 TOP 10. Velmi rychlý byl také londýnský maraton. Tam potvrdil roli suveréna této disciplíny Keňan Eliud Kipchoge, jenž proběhl cílem jako první v čase 2:02:37, což je třetí nejrychlejší čas historie. Rychlejší byl pouze on sám při svém loňském světovém rekordu v Berlíně a již zmiňovaný Kenenisa Bekele při letošním ročníku stejného závodu. V Londýně byl Kipchogemu velmi důstojným soupeřem další Etiopan Mosinet Gemerew, který si vylepšil osobní maximum na 2:02:55, za což mu patří v historických světových tabulkách čtvrtá pozice. Třetí muž z Londýna Mule Wasihun se řadí časem 2:03:16 na osmé místo ve stejné statistice. Mezi historicky deset nejlepších běžců na této trati se zařadil také vítěz maratonu v Dubaji Getaneh Molla, jenž v metropoli Spojených arabských emirátů vyhrál v čase 2:03:34 a je v historických tabulkách devátý.

Samostatnou kapitolou pak byl mistrovský závod na světovém šampionátu. Vzhledem k extrémním klimatickým podmínkám se nedaly očekávat rychlé časy. S náročným závodem se nejlépe popral Etiopan Lelisa Desisa, který si doběhl pro zlato před svým krajanem Mosinetem Gemerewem a Keňanem Amosem Kiprutem.

O historický maratonský milník se pak postaral Eliud Kipchoge. Ve Vídni se úspěšně pokusil o prolomení magické hranice dvou hodin. Za pomoci více než čtyřiceti vodičů zvládl trať za 1:59:40 a stal se prvním člověkem, který uběhl maraton pod dvě hodiny. Právě kvůli pomoci střídajících se vodičů nemohl být jeho výkon uznán jako oficiální světový rekord.

Ten naopak padl v kategorii žen a jeho autorkou se stala Keňanka Brigid Kosgeiová. Ta jasně dominovala maratonu v Chicagu, když proběhla cílem vítězně v čase 2:14:04 a z šestnáct let starého historického světového maxima Britky Pauly Radcliffeové ukrojila jednu minutu a 21 vteřin. Velmi rychle se běželo také v Dubaji, kde se z triumfu radovala další reprezentantka této africké běžecké velmoci Ruth Chepngetichová v čase 2:17:08, což ji řadí na čtvrté místo historických světových tabulek. Druhá žena tohoto závodu Worknesh Degefaová se řadí výkonem 2:17.41 na pátou pozici. Chepngetichová byla nejrychlejší také na mistrovství světa, kde si suverénním způsobem doběhla pro zlato. Na stupně vítězů ji doprovodily stříbrná Rose Chelimová z Bahrajnu a bronzová Helalia Johannesová z Namibie.

20 kilometrů chůze

Králem chodecké dvacítky byl Japonec Toshikazu Yamanishi. Na domácí půdě v Nomi zašel nejlepší světový výkon roku 1:17:15 a stal se čtvrtým nejrychlejším chodcem historie na této distanci. Následně byl naprosto dominantní i na mistrovství světa v Dauhá a stal se světovým šampionem. Dalšími medailisty se stali stříbrný ruský nezávislý atlet Vasilij Mizinov a bronzový Švéd Perseus Karlström, který se navíc mohl těšit z celkového prvenství v rámci chodecké Challenge. Do TOP 10 historických tabulek se dostali také další medailisté z Nomi. Masatora Kawano je s časem 1:17:24 devátý a Koki Ikeda dělí výkonem 1:17:25 desátou pozici s Rusem Sergejem Širobokovem.

Letošním světovým tabulkám na dvacítce žen vládne mladá Ekvádorka Glenda Morejónová, která hned při své premiéře na této trati zašla čas 1:25:29, čímž posunula hodnotu jihoamerického rekordu a zařadila se na třinácté místo historických světových tabulek. Rychlejší byly zatím pouze ruské a čínské závodnice. Nicméně na mistrovství světa hrály prim jiné závodnice a byl to jednoznačný čínský triumf, když reprezentantky této země obsadily kompletní stupně vítězů. Mistryní světa se stala Hong Liu před krajankami Shenjie Qieyang (vítězka chodecké Challenge) a Liujing Yang. Vůbec nejrychlejší čas na světě letos zašla Ruska Jelena Lašmanovová, která v Čeboksarech zaznamenala 1:24:31. Ruská atletika je však nadále suspendována, a tak nemůže být její výkon zahrnut do oficiálních světových tabulek.

50 kilometrů chůze

Specifický závod na mistrovství světa vyšel nejlépe japonskému favoritovi Yusuke Suzukimu, který svým soupeřům nedal nejmenší šanci a s přehledem si došel pro zlato. Z překvapivého stříbra se radoval zkušený Portugalec Joao Vieira a bronz si na krk pověsil Kanaďan Evan Dunfee. Letošní nejlepší světový výkon padl až po světovém šampionátu. Stalo se tak v japonské Takahatě, kde se stal leaderem letošních statistik Japonec Masatora Kawano, který tento závod ovládl v čase 3:36:45 před svým krajanem Satoshim Maruem (3:37:39). Třetím mužem letošních světových tabulek je vítěz Evropského poháru Francouz Yohan Diniz (3:37:43). Na mistrovství světa však závod nedokončil.

Ženská padesátka je novou mistrovskou disciplínou. Poprvé se v ní cenné kovy v rámci mistrovství světa rozdávaly před dvěma lety v Londýně. V Dauhá vládly Číňanky. Pro mistrovský double si došly Rui Liang a Maocuo Li. Pro bronz si došla Italka Eleanora Giorgiová, která také zvítězila na evropském chodeckém poháru, který hostil litevský Alytus. V průběhu sezóny byl také překonán světový rekord na této trati. Na domácí půdě v čínském Hungshanu se to podařilo Hong Liu, která vylepšila historické maximum na 3:59:15. I zde byla podobně jako na ženské chodecké dvacítce ještě rychlejší ruská závodnice. Klaudia Afanasijevová vyhrála v Čeboksarech za 3:57:08. Platí u ní však to samé jako u krajanky Lašmanovové.