Králové a královny 2023 – běhy

pondělí 9. října 2023
V druhém dílu seriálu Králové a královny 2023 se věnujeme běžeckým disciplínám na dráze, kde jsme se dočkali hned několika světových rekordů.

800 metrů

Na ženské osmistovce vstoupila do letošní sezóny nejlépe Britka Keely Hodgkinson, která na Diamantovce v Paříži zaběhla čas 1:55.77, kterým pak dlouho vévodila průběžným tabulkám. Stoupající formu ovšem prokazovala Keňanka Mary Moraa, která vyhrála tři mítinky Diamantové ligy a v Lausanne navíc v přímém souboji Hodgkinson porazila. Vítězka posledních dvou globálních vrcholů Athing Mu ze Spojených států se pro změnu potýkala se zdravotními problémy a startovala spíše výjimečně. Přímá konfrontace této trojice přišla až na mistrovství světa a vítězně z ní vyšla Moraa, která si doběhla pro zlato v osobním rekordu 1:56.03. Hodgkinson brala opět stříbro a Mu vystoupala na bronzový stupínek.

Američanka však na samotný závěr sezóny zazářila ve finále Diamantové ligy, kde triumfovala v novém americkém rekordu a letošním nejlepším světovém výkonu 1:54.97 a stala se teprve osmou půlkařkou historie, která stlačila svůj čas pod 1:55. Zároveň se jednalo o nejrychlejší čas na této distanci od roku 2018. Hodgkinson v tomto závodě vylepšila svůj národní rekord na 1:55.19 a vyhoupla se na desátou příčku historie po bok Mosambičanky Marie Mutoly.

Mužská půlka v posledních sezónách hledá jednoznačného vládce a někteří borci letos rozhodně ukázali, že mají velký potenciál. Nejvíce byli vidět Kanaďan Marco Arop s Keňanem Emmanuelem Wanyonyim. Ve finále mistrovství světa byl úspěšnější Arop, jenž zvítězil právě před Wanyonyim. Pro překvapivý bronz si doběhl Brit Ben Pattison.

Struhující souboje pak Wanyonyi s Aropem svedli i při dvou závodech Diamantové ligy po zmiňovaném MS. V obou byl tentokrát úspěšnější Wanyonyi. Ve finále tohoto seriálu pak bral trofej díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 1:42.80. Arop se v tomto závodě dostal také poprvé v kariéře pod 1:43, když svůj národní rekord posunul na 1:42.85. K této hranici se přiblížil v Eugene také Alžířan Djamel Sedjati (1:43.05). Rychlé časy předváděl i další Keňan Wyclife Kinyamal (SB 1:43.22). Ani jeden však medaili na MS nezískal.

1500 metrů

O královně ženské patnáctistovky nemůže být pochyb. Už několikátou sezónu po sobě je jí Keňanka Faith Kipyegon, která neměla na této trati konkurenci. Ve Florencii se stala první ženou, která zaběhla 1500 metrů pod 3:50, když vylepšila hodnotu světového rekordu Etiopanky Genzebe Dibaba o 96 setin na 3:49.11. Následně v Monaku vylepšila i historické světové maximum v běhu na jednu míli. Zápis Sifan Hassan srazila téměř o pět vteřin na 4:07.64. Patnáctistovkou probíhala za 3:51.41, což je desátý nejhodnotnější čas historie. Suverénní byla i na mistrovství světa v Eugene, kde získala už svůj třetí titul na patnáctistovce. Svůj čtvrtý triumf ve finále Diamantové ligy pak ozdobila pátým nejrychlejším časem historie 3:50.72.

Ve finále světového šampionátu i Diamantovky jí byla nejblíže Etiopanka Diribe Welteji, která si v Eugene zaběhla osobák 3:53.93. A nakonec dokázala Kipyegon i porazit. Stalo se tak při mistrovství světa v silničních bězích, kdy zvítězila v závodě na 1 míli, zatímco Kipyegon byla až třetí. Pod 3:55 se (na 1500 m) letos dostaly ještě další tři Etiopanky, a to Gudaf Tsegay (3:54.03), Hirut Meshesha (3:54.83) a Birke Haylom, která zaběhla nový juniorský světový rekord 3:54.93. Ani jedna však v Budapešti na patnáctistovce medaili nebrala. Bronz vybojovala Nizozemka Sifan Hassan. Celkem 25 mílařek letos zaběhlo patnáctistovku pod čtyři minuty.

Norský běžecký fenomén Jakob Ingebrigtsen v podstatě při každém ze svých letošních diamantových startů útočil na nějaký rekord. Tím nejvysněnějším pro něj je samozřejmě světový rekord na patnáctistovce a v Chorzówě se zápisu Maročana Hichama El Guerrouje časem 3:27.14 přiblížil už jen na 1.14 vteřiny. To bylo už podruhé, co v rámci letní sezóny vylepšil evropský rekord. V Bruselu pak přeci jen jeden Guerroujův světový rekord překonal, a to na trati 2000 metrů, když zaběhl v belgické metropoli 4:43.13, což bylo o 1.66 vteřiny rychleji, než to před čtvrt stoletím zvládl Maročan.

Přesto, že ve většině závodů na 1500 metrů své soupeře převyšuje, ani letos se nedočkal zlata na světovém šampionátu. Tentokrát ho o něj připravil další Brit Josh Kerr a Ingebrigtsen se musel opět spokojit „jen“ se stříbrem. Překvapivým bronzovým medailistou se stal jeho reprezentační kolega Narve Nordas. Jakob se pak vrátil na vítěznou vlnu a své finálové triumfy ve finále Diamantové ligy ozdobil novými evropskými rekordy na tratích 1 míle (3:43.73) a 3000 metrů (7:23.63). V rámci tohoto seriálu ještě zaběhl v Paříži historické světové maximum v závodě na 2 míle (7:54.10).

5000 metrů

Keňanka Faith Kipyegon je na patnáctistovce suverénní vládkyní, ale postupně začíná pokukovat i po delších distanci, a tak začala letos velmi úspěšně koketovat i s pětkou. Výsledkem bylo překonání světového rekordu, kterého dosáhla při mítinku Diamantové ligy v Paříži. Tam v přímém souboji porazila Etiopanku Letesenbet Gidey a ještě jí časem 14:05.20 připravila o rekordní zápis, který vylepšila o 1.42 vteřiny. Gidey se přitom v tomto závodě prezentovala v té době historicky třetím nejrychlejším časem 14:07.94. V Berlíně pak ještě zaznamenala další vynikající výkon 14:08.79.

Kipyegon pak byla nejrychlejší i ve finále mistrovství světa a zkompletovala tak v Maďarsku běžecký double. Za ní finišovala na druhém místě Nizozemka Sifan Hassan a třetí byla Keňanka Beatrice Chebet. Naopak zklamání prožila Etiopanka Gudaf Tsegay, která skončila až třináctá. Vše si ovšem vynahradila ve finále Diamantové ligy, kde kralovala v novém světovém rekordu 14:00.21. Z několik týdnů starého maxima Kipyegon tak ukrojila bez jedné setiny pět vteřin. V tomto závodě jí zdatně sekundovala Beatrice Chebet, která se díky času 14:05.92 posunula na třetí místo historických světových tabulek.

V průběhu letošní sezóny se výrazně proměňovalo také pořadí historických tabulek TOP 10 mužské pětky. Nejvýše se dostal díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu 12:40.45 z Lausanne Etiopan Berihu Aregawi. Hned za ním se dělí o šestou příčku jeho krajan Yomif Kejelcha s Uganďanem Jakobem Kiplimem, když oba zaběhli v Oslu 12:41.73. Ještě rychlejší byl v souboji s Aregawim ve Švýcarsku Joshua Cheptegei (12:41.61). U něj se však posun ve statistkách nekonal, jelikož je světovým rekordmanem. Další Etiopané Hagos Gebrhiwet (12:42.18) a Telahun Haile Bekele (12:42.70) jsou pak svými časy z Monaka na osmé a deváté příčce historických tabulek. Španěl Mohamed Katir už se se svým evropským rekordem 12:45.01 do TOP 10 těsně nevešel.

Světový šampionát ovšem vítěze z Etiopie ani Ugandy neměl. V Budapešti úspěšně obhájil svůj titul z Eugene Jakob Ingebrigtsen, jenž tak opět po roce zahojil své zklamání z patnáctistovky na delší běžecké distanci. Ze stříbrné medaile se radoval Mohamed Katir a čest keňské běžecké školy zachraňoval bronzový Jakob Krop.

10 000 metrů

Etiopanka Gudaf Tsegay v této sezóně absolvovala dvě desítky a obě stáli zato. Ve španělské Nerji zaběhla letošní nejlepší světový výkon 29:29.73, kterým se posunula na čtvrté místo historických světových tabulek a následně si v této disciplíně doběhla v Budapešti i pro světové zlato. Zde dokonaly etiopskou dominanci stříbrná Letesenbet Gidey a bronzová Ejgayehu Taye. Naopak sportovní tragédii prožila v tomto závodě Nizozemka Sifan Hassan, která v cílové rovince sváděla souboj o vítězství právě s Tsegay, ale několik desítek metrů před cílem se poroučela k zemi. Co se týká letošních světových tabulek, tam jí náleží díky času z Hengela 29:37.80 druhé místo. Keňanka Grace Nawowuna zaběhla ve stejném závodě 29:47.42, což z ní dělá osmou nejrychlejší ženu historie této disciplíny.

Závodů na 10 000 metrů běžci v průběhu sezóny příliš neabsolvují, takže jednoznačným vrcholem byl světový šampionát v Budapešti, kde kraloval světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy a získal tak už svůj třetí mistrovský titul v řadě na této trati. Na stupně vítězů ho doprovodili Keňan Daniel Ebenyo s Etiopanem Selemonem Baregou. Leader světových tabulek Berihu Aregawi skončil čas čtvrtý. Jeho nejrychlejší světový čas této sezóny z Nerji má hodnotu 26:50.66. Pod 27 minut se pak letos dostali už pouze Barega (26:51.87) a Ebenyo (26:57.80).

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová