Králové a královny 2023 – sprinty

pátek 6. října 2023
Každoroční seriál Králové a královny zahajujeme tradičně sprinty, kde zářila převážně osvědčená jména. Nicméně se blýsklo i několik nových objevů.

100 metrů

O vedoucí pozici v letošních světových tabulkách ve sprintu na 100 metrů žen se dělí Američanka Sha´Carri Richardson s Jamajčankou Sherickou Jackson. Právě tyto dvě závodnice dosahovaly v průběhu celé sezóny nejkvalitnějších časů. Pozici leadera světových statistik sdílí díky výkonu 10.65. Pro obě se jedná o nový osobní rekord, se kterým okupují pátou příčku historických světových tabulek této disciplíny. Vzájemné souboje dopadly v poměru 3:1 pro Richardson, přičemž to byla právě Američanka, která se v Budapešti radovala z titulu mistryně světa. Jackson jí pak porážku vrátila ve finále Diamantové ligy v dalším parádním čase 10.70.

Celkem zaběhla Jamajčanka šestkrát pod 10.8, zatímco Richardson se to podařilo pětkrát. Loňská suverénka Shelly-Ann Fraser-Pryce se letos potýkala se zdravotními problémy, a tak startovala jen sporadicky. Přesto dokázala na MS vybojovat bronz ve svém sezónním maximu 10.77. Marie Josée Ta Lou z Pobřeží slonoviny vyhrála hned čtyři mítinky Diamantové ligy. Při dvou z nich porazila Jackson a ve čtyřech závodech stlačila své časy pod 10.8. Na MS však skončila těsně pod stupni vítězů.

Mužská stovka byla v letošní sezóně nesmírně vyrovnaná a postrádala závodníka, který by nějak výrazněji převyšoval ostatní. Na mistrovství světa byl nejúspěšnější Američan Noah Lyles, jenž zvítězil ve vyrovnaném nejlepším světovém výkonu sezóny před mladým Botswaňanem Letsilem Tebogem a Britem Zharnelem Hughesem, jenž ještě před MS posunul hodnotu britského národního rekordu na 9.83. Američan Christian Coleman skončil v Budapešti bez medaile, když finišoval jako pátý. Určitou náplast mu pak přineslo finále Diamantové ligy, kde zvítězil a doplnil díky výkonu 9.83 na čele světových tabulek Lylese s Hughesem.

Jen o setinu pomaleji běžel letos Keňan Ferdinand Omanyala, který tradičně předváděl nejrychlejší časy na africkém kontinentě. Na MS však skončil až sedmý. Jamajčan Oblique Seville (SB 9.86) obsadil ve finále světového šampionátu podruhé za sebou čtvrté místo. V této sezóně však nebyl nejrychlejším sprinterem této země. Na mítinku Diamantové ligy v Xiamenu o sobě dal výrazně vědět jeho krajan Kishane Thompson, který si výrazně posunul své kariérní maximum na 9.85.

200 metrů

Zatímco na stovce se Jackson o pozici světové jedničky přetahovala s Richardson, na dvojnásobné trati byla její pozice naprosto dominantní. Na mistrovství světa úspěšně obhájila zlato v druhém nejrychlejším časem historie 21.41, kterým zaostala už jen sedm setin za světovým rekordem Američanky Florence Griffith-Joyner. Na mítinku Diamantové ligy v Bruselu zaznamenala osmý nejrychlejší čas historie 21.48 a finále tohoto seriálu opanovala historicky osmým nejhodnotnějším výkonem 21.57. Celkem pětkrát se dostala pod 22 vteřin.

Američanka Gabby Thomas si na domácím šampionátu vylepšila kariérní maximum na 21.60 a upevnila si pozici čtvrté nejrychlejší ženy historie. Na MS pak prohrála pouze s Jackson, když brala stříbro za 21.81. Hned čtyři své časy stlačila pod 22. To je hranice, kterou ve dvou případech pokořila také Sha´Carri Richardson. Jednou se jí to podařilo ve finále MS, díky čemuž si na krk pověsila bronz. Julien Alfred z ostrova Svatá Lucie vylepšovala vlastní národní rekord až na 21.91. Na světovém šampionátu pak byla pátá.

Podobně jako Jackson mezi ženami, byl na mužské dvoustovce dominantní Američan Noah Lyles. Ten ani v jednom ze svých šesti finálových startů v této disciplíně nenašel přemožitele a v Budapešti si dosprintoval už pro svůj třetí titul světového šampiona. Nejrychleji však běžel na mítinku Diamantové ligy v Londýně, kde prolétl trať v letošním nejlepším světovém výkonu 19.47. Zde mu však velmi zdatně sekundoval Letsile Tebogo. Dvacetiletý Botswaňan se stal vůbec nejrychlejším Afričanem historie, když časem 19.50 o 18 setin překonal kontinentální rekord legendárního Namibijce Franka Frederickse z olympiády v Atlantě 1996 a zařadil se na šesté místo historických světových tabulek.

V Budapešti bral na této distanci bronz, jelikož ho kromě Lylese porazil ještě další reprezentant Spojených států Erriyon Knighton. Juniorský světový rekordman jinak běžel letos nejrychleji 19.72 na národním šampionátu. Brit Zharnel Hughes zůstal na MS bez medaile na čtvrtém místě, nicméně na domácím mítinku Diamantové ligy v Londýně zaostal časem 19.73 jen setinu za letitým evropským rekordem, který má v držení Ital Pietro Mennea. Kanaďan Andre de Grasse byl po většinu sezóny nevýrazný, ovšem ve finále Diamantové ligy dal vzpomenout na své vrcholné výkony, když bral ceněnou trofej v čase 19.75.

400 metrů

Autorkou nejrychlejšího letošního času na ženské čtvrtce je Američanka Sydney McLaughlin, která na americkém mistrovství zaběhla 48.74 a posunula se na desáté místo historických světových tabulek. Ze zbytku sezóny ji ovšem vyřadilo zranění, a tak byla jasnou vládkyní Marileidy Paulino z Dominikánské republiky. Při svém triumfu na světovém šampionátu v Budapešti posunula vlastní národní rekord na 48.76 a má ve svém držení další dva nejhodnotnější výkony této sezóny (48.98 a 49.12). Vyhrála také finále Diamantové ligy. Při MS ji doprovodily na stupně vítězů stříbrná Polka Natalia Kaczmarek a úspěšná obhájkyně bronzu Sada Williams z Barbadosu.

Velký potenciál ukázala Američanka Britton Wilson. V hale se díky času 49.48 stala druhou nejrychlejší ženou historie a venku si posunula kariérní maximum na 49.12. Na světovém šampionátu ovšem vyhořela. Nizozemka Femke Bol se věnovala hladké čtvrtce pouze v hale. Ovšem stálo to zato, jelikož vylepšila hodnotu světového rekordu Jarmily Kratochvílové z ME v Miláně 1984 o 33 setin na 49.26. Velmi rychlé časy běhala také irská naděje Rhadisat Adeleke (SB 49.20), která byla na MS čtvrtá. Celkem 13 závodnic se v této sezóně dostalo pod 50 vteřin, což nemá v této disciplíně obdoby.

Hned v úvodu sezóny zazářila při zlatém mítinku v botswanském Gaborone nová čtvrtkařská hvězda ze Zambie Muzala Samukonga. Dvacetiletý borec prolétl jeden okruh v čase 43.91 a dlouho se vyhříval na čele letošních světových tabulek. Z toho ho sesadil až zkušený Steven Gardiner. Bahamský olympijský šampion zaběhl v Székesféherváru těsně před světovým šampionátem čas 43.73 a pro globální atletický vrchol byl velkým favoritem. Tím spíše, když na něm nestartoval zraněný Samukonga.

Vše bylo ovšem trochu jinak. Jelikož Gardiner nedokončil své semifinále a v boji o cenné kovy chyběl. Ten byl tak otevřenou záležitostí a nabídnuté příležitosti se nejlépe ujal Jamajčan Antonio Watson, jenž zvítězil před Britem Matthewem Hudson-Smithem a Američanem Quincym Hallem. Zkušení harcovníci Wayde van Niekerk a Kirani James tentokrát zůstali zpět. James si neúspěch na MS alespoň částečně vynahradil ve finále Diamantové ligy, kde nenašel přemožitele. Za zmínku jistě stojí, že Matthew Hudson-Smith vylepšil při semifinále MS hodnotu evropského rekordu na 44.26.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová