Králové a královny 2024 – běhy na dráze
Hodgkinson konečně dosáhla na vrchol
Jednoznačnou vládkyní ženské osmistovky byla Britka Keely Hodgkinson. Na této distanci nenašla ani v jednom závodě přemožitelku. Po stříbrech na minulé olympiádě i posledních dvou světových šampionátech se také konečně dočkala velkého globálního titulu, když ovládla olympijské finále v Paříži v letošním nejlepším světovém výkonu 1:54.61, který ji řadí na šestou příčku historických světových tabulek. K tomu ještě přidala zlato na mistrovství Evropy v Římě.
Objevem sezóny je jednoznačně Etiopanka Tsige Duguma. Ta nejprve překvapila ziskem titulu halové mistryně světa a v olympijském finále nestačila pouze na zmiňovanou Hodgkinson. Pro bronz si v Paříži doběhla úřadující mistryně světa Mary Moraa z Keni, která pak zvítězila ve finále Diamantové ligy. Druhou ženou letošních světových tabulek je s časem 1:55.61 další Britka Jemma Reekie. Na olympiádě ovšem její cesta skončila už v semifinále.
Půlkaři bořili historické tabulky
Na mužské osmistovce byly v minulosti časy pod 1:42 výjimečnou záležitostí. Do letošní sezóny se podařilo tuto magickou hranici prolomit jen pěti běžcům. Nyní už jich je deset. Keňan Emmanuel Wanyonyi zaběhl hned čtyři časy pod touto metou, přičemž nejrychleji běžel při mítinku Diamantové ligy v Lausanne, kde zaostal časem 1:41.11 jen dvě desetiny za dvanáct let starým světovým rekordem krajana Davida Rudishy a zařadil se na dělené druhé místo historických světových tabulek po bok dalšího slavného keňského rodáka, který později hájil dánské barvy Wilsona Kipketera.
Wanyonyi opanoval i olympijské finále, které bylo vůbec nejrychlejším závodem na 800 metrů v historii, když čtvrtý Američan Bryce Hoppel ani s novým kontinentálním rekordem 1:41.67 nedosáhl na medaili. Wanyonyi zvítězil v čase 1:41.19, když o jedinou setinu porazil Kanaďana Marca Aropa a vrátil mu tak porážku z finále loňského mistrovství světa. Pro bronz si doběhl Alžířan Djamel Sedjati za 1:41.50. Ten se v průběhu sezóny prezentoval hned třemi časy pod 1:42. Jeho sezónní maximum 1:41.46 z Monaka ho řadí na páté místo historických světových tabulek za Aropa. Hned za ním figuruje ve stejné statistice Francouz Gabriel Tual, jenž na Diamantové lize v Paříži zaběhl 1:41.61.
Královna Faith nadále zůstává na trůnu
Běh na 1500 metrů žen má už několik let neohroženou vládkyni, která prohrává na této trati jen opravdu sporadicky a letos neokusila na patnáctce hořkost porážky ani jednou. Navíc opět posouvala hranice této disciplíny, když na mítinku Diamantové ligy v Paříži vylepšila vlastní rok starý světový rekord o sedm setin na 3:49.04. V Paříži si pak doběhla už pro svůj třetí olympijský titul v řadě, který ověnčila novým rekordem her 3:51.29. Svou dominanci pak potvrdila pátým primátem v seriálu Diamantové ligy.
Druhou nejrychlejší ženou uplynulé sezóny je Etiopanka Gudaf Tsegay, která se blýskla na Diamantovce v Xiamenu výkonem 3:50.30 a v historických světových tabulkách se vyhoupla na třetí místo. Na olympiádě však hrály kromě Kipyegon prim jiné závodnice. Stříbro získala Australanka Jessica Hull a potvrdila tak životní formu, jelikož ještě před samotnými hrami vylepšila vlastní kontinentální rekord na 3:50.83 a je pátou nejrychlejší ženou historie. Na bronzový stupínek vystoupala Britka Georgia Bell. Ta si v pravý okamžik posunula kariérní maximum na 3:52.61.
Suverén skončil v Paříži bez medaile
Nor Jakob Ingebrigtsen je beze sporu nejvýraznější osobností světové mužské patnáctistovky. Časy pod 3:30 běhá v podstatě na požádání a většině závodu dominuje. V Monaku vylepšil svůj evropský rekord už na 3:26.73 a na historické světové maximum Maročana Hichama El Guerrouje ztrácí už jen 73 setin. Na mítincích Diamantové ligy jen těžko hledal rovnocenného soupeře, ale na olympijských hrách vyšel v této disciplíně medailově naprázdno.
V olympijském finále zvolil odvážnou taktiku, která se mu nevyplatila a cílem proběhl až jako čtvrtý. Překvapivým šampionem se stal Američan Cole Hocker v novém olympijském rekordu 3:27.65, kterého na stupně vítězů doprovodili Ingebrigtsenův přemožitel z loňského mistrovství světa Josh Kerr z Velké Británie (3:27.85) a Američan Yared Nuguse (3:27.80). Všichni tři medailisté se v historických světových tabulkách seřadili od sedmého do devátého místa. Ingebrigtsen na své oblíbené trati už potřetí za sebou na globálním atletickém vrcholu nevyhrál.
Naprostá dominance a prolomení milníku
Keňanka Beatrice Chebet letos nastoupila do čtyř závodů na 5000 metrů na mezinárodní úrovni a všechny vyhrála. Na Diamantové lize v Curychu zaběhla letošní nejlepší světový výkon a sedmý čas historie 14:09.52 a v bruselském finále byla jen o tři desetiny pomalejší. V olympijském finále pak dokázala porazit i Faith Kipyegon, která se musela spokojit se stříbrem. Bronz si na krk pověsila Nizozemka Sifan Hassan. Co se týká světového TOP listu, za Chebet v něm figuruje hned sedm Etiopanek. Ani jedna však na medaili v Paříži nedosáhla.
Na desítce se pak Chebet stala vůbec první ženou, které s podařilo zaběhnout tuto trať pod 29 minut. V Eugene vylepšila tři roky starý světový rekord Etiopanky Letesenbet Gidey z Hengela téměř o sedm vteřin na 28:54.14. Přemožitelku nenašla ani na olympijských hrách a brala tak ceněný double. Překvapivé stříbro v tomto závodě vybojovala Italka Nadia Battocletti a další bronz přidala do své sbírky Sifan Hassan. Gudaf Tsegay si i na desítce vedla podobně jako na patnáctce. V Eugene poměrně zdatně sekundovala Chebet, když zaznamenala nový osobní rekord 29:05.92, díky kterému se posunula na třetí příčku historických světových tabulek, ale v Paříži vyhořela. V závodě, kde padl světový rekord se dařilo i dalším Keňankám Lilian Regneruk (29:26.89) a Margaret Chelimo Kipkemboi (29:27.59). Díky svým časům jsou šestou a sedmou nejrychlejší závodnicí historie v této disciplíně.
Ingebrigtsen si spravil chuť, Cheptegei ukázal svou velikost
Ač je hlavní tratí Jakoba Ingebrigtsena patnáctistovka, na globálních vrcholech dosahuje v posledních letech větších úspěchů na pětce. Po triumfech na světových šampionátech v Eugene a Budapešti kraloval i olympijskému finále před Keňanem Ronaldem Kwemoiem a Američanem Grantem Fisherem. Naopak bez medaile odcházeli Etiopané, kteří jinak v průběhu sezóny předváděli nejrychlejší časy. Hagos Gebrhiwet dokonce útočil v Oslu na světový rekord Uganďana Joshuy Cheptegeie z roku 2020, za kterým zaostal časem 12:36.73 jen o 1.37 vteřiny. Ve stejné závodě se dostali do TOP 10 historických tabulek i jeho krajan Yomif Kejelcha (4. za 12:38.95) a Jacob Kiplimo z Ugandy (8. za 12:40.96).
Joshua Cheptegei je držitelem světových rekordů na pětce i desítce, ale v průběhu letošní sezóny před olympiádou rozhodně nijak nezářil a na jeho triumf v Paříži by vsadil asi jen málokdo. Přesto se to těmto odvážlivcům vyplatilo. V olympijském klání byl jako vyměněný a doběhl si pro zlato v novém olympijském rekordu 26:43.14 následovaný Etiopanem Berihem Aregawim a Grantem Fisherem ze Spojených států americký, který si tak odvezl z Paříže hned dvě medaile. Letošní nejrychlejší časy na této distanci byly k vidění ve španělské Nerji, kde zvítězil Kejelcha za 26:31.01 před Aregawim (26:31.13), což znamená sedmé a osmé místo v historických světových statistikách.