Králové a královny 2024 – mimo dráhu
Hranice 2:10 prolomena zásluhou Chepngetich
V ženském maratonu letos padl jeden velký milník, jelikož poprvé v historii padla na této distanci hranice 2 hodin a 10 minut. O tento primát se postarala Keňanka Ruth Chepngetich při svém triumfu v Chicagu, kde proběhla cílem v novém světovém rekordu 2:09:56, čímž překonala dosavadní rok starý zápis Etiopanky Tigst Assefa z Berlína téměř o dvě minuty. Do TOP 10 historických tabulek se dostaly také první dvě závodnice z maratonu v Tokiu. Vítězná Etiopanka Sutume Kebede se zařadila časem 2:15:55 na osmou příčku a Keňanka Rosemary Wanjiru je momentálně s výkonem 2:16:14 desátá. Mezi tyto dvě závodnice se vtlačila ještě s časem 2:16:07 etiopská vítězka z Dubaje Tigist Ketema.
Co se týká maratonského klání pod pěti kruhy, tam svedly dramatický finiš nyní již bývalá světová rekordmanka Tigst Assefa s Nizozemkou Sifan Hassan a silnější závěr měla druhá jmenovaná, která zvítězila v novém olympijském rekordu 2:22:55. Assefa byla o tři vteřiny pomalejší. Bronz brala Keňanka Hellen Obiri (2:23:10).
Saweho úspěšný debut
O nejrychlejší mužský maraton se postaral až v samotném závěru sezóny Keňan Sabastian Sawe, jenž dokázal při svém valencijském debutu na této trati zvítězil v čase 2:02:05, díky kterému se hned vyhoupl na pátou příčku historických světových tabulek. Druhý muž závodu ve Valencii Deresa Geleta se dostal s časem 2:02:38 na sedmou příčku. Sawe sesadil z čela průběžných světových tabulek krajana Bensona Kipruta, který se tam držel od úvodu roku, kdy ovládl maraton v Tokiu v čase 2:02:16, za což mu v historických globálních statistikách patří šestá pozice.
Olympijskému maratonu dominoval Etiopan Tamirat Tola, když svůj triumf ozdobil novým olympijským rekordem 2:06:26. Na stupně vítězů ho doprovodili Belgičan Bashir Abdi (2:06:47), jenž si oproti minulým hrám v Tokiu o jednu příčku polepšil a již zmiňovaný Keňan Benson Kipruto (2:07:00).
Vteřina ve prospěch Kejelchy, Ngetich na rekord nedosáhla
Silniční rekord padl i na mužském půlmaratonu. Na rychlé trati ve Valencii se o to postaral Etiopan Yomif Kejelcha, jenž časem 57:30 o jednu vteřinu vylepšil tři roky starý rekordní počin Uganďana Jacoba Kiplima z Lisabonu. Současný leader světových tabulek v maratonu Sabastian Sawe zvládl v tomto roce ve výborném čase i poloviční distanci, když opanoval závod ve Kodani za 58:05 a v historii bylo rychlejších jen osm běžců.
Ve Valencii se pokoušela o překonání historického světového maxima i Keňanka Agnes Jebet Ngetich. Svou snahu bohužel nedotáhla do úspěšného konce, když na tři roky starý světový rekord Etiopanky Letesenbet Gidey ze stejné trati ztratila 12 vteřin a s časem 1:03:04 se stala druhou nejrychlejší ženou historie. Pod 1:04 se v tomto závodě dostaly také Etiopanka Fotien Tesfay (1:03:21) s Keňankou Lilian Regneruk (1:03:32), což je vyneslo na třetí a čtvrtou příčku historie. Další Etiopanka Ejgayehu Taye je s výkonem 1:04:14 sedmá. TOP ten historických tabulek uzavírá momentálně vítězka letošního závodu v Barceloně Joyciline Jepkosgei z Keni (1:04:29), která v minulosti také držela světový rekord v půlmaratonu.
Pestrá škála chodeckých šampionů
Držitelem letošního nejlepšího světového výkonu v mužské chůzi na 20 kilometrů je Japonec Koki Ikeda, jenž na domácí půdě zašel výkon 1:16:51, což ho zařadilo na třetí příčku historických světových tabulek. Na olympiádě ovšem skončil bez medaile, když finišoval až na sedmé pozici. Tam hráli prim jiní závodníci. Pro zlato si došel Ekvádorec Brian Pintado. Stříbro vybojoval Brazilec Caio Bonfim a bronz si na krk pověsil Španěl Álvaro Martín, jenž k tomu bral ještě společně s Maríí Pérez zlato v olympijské premiéře štafetového mixu. Pintado získal společně s Glendou Morejón v tomto závodě stříbro. Velmi rychlého času 1:17:26 dosáhli letos též Ital Massimo Stano s Číňanem Jun Zhangem. Ani jeden však v Paříži na medaili nedosáhl.
Olympijský závod žen na 20 kilometrů vyšel nejlépe Číňance Jiayu Yang, která nenašla přemožitelku v čase 1:25:54. Její čas je zároveň také letošním nejlepším světovým výkonem. Na stříbrný stupínek vystoupala Španělka María Pérez, která následně přidala již zmiňované zlato ve štafetovém mixu a dva cenné kovy si odvezla z Paříže i Australanka Jemina Montag, když k bronzu z dvacítky získala cenný kov stejné hodnoty i v mixu.