Králové a královny 2024 – skoky
Mondo opět posouval hranice
Také letos měla mužská světová tyčka suverénního vládce. Zatímco v předešlých letech Armand Duplantis výjimečně našel přemožitele, v této sezóně zůstal neporažen. V hale dokázal v Glasgow obhájit titul světového šampiona pod střechou a venkovní sezónu zahájil naprosto velkolepě, když na úvodním mítinku Diamantové ligy v Xiamenu opět vylepšil světový rekord na 624 centimetrů. To však nebyl zdaleka jeho poslední rekordní zápis. Úspěšnou obhajobu olympijského titulu v Paříži ozdobil úspěšným skokem na 625 centimetrech a následně ještě posunul na Diamantovce v Chorzówě světový rekord na 626. Celý seriál pak vyhrál už počtvrté v řadě. Radoval se také z titulu mistra Evropy.
Na globálních vrcholech doprovodili Duplantise na stupně vítězů pokaždé ti samí soupeři a vždy ve stejném pořadí. Stříbro bral na HMS i olympiádě Američan Sam Kendricks a z bronzů se radoval Řek Emmanouil Karalis. Ten se na mítinku v Chorzówě poprvé v kariéře přenesl přes šest metrů. Kendricks zapsal letos nejlépe 601. Tuto metu pak pokořil už jen další zástupce americké tyčkařské školy Chris Nilsen. Ten ovšem na olympijských hrách nepostoupil do finále.
Po výpadku britské komety kralovala zkušená Australanka
Úvod roku patřil v ženské tyčce Britce Molly Caudery. Ta pokračovala ve výrazném výkonnostním progresu, který korunovala ziskem zlaté medaile na halovém mistrovství světa v Glasgow a také letošním nejlepším světovým výkonem 492 centimetrů, který ji posunul na sedmou příčku historických světových tabulek. Na olympijských hrách ovšem vyhořela, když nedokázala ani projít z kvalifikace, což byl jeden z nejpřekvapivějších výpadků na Stade de France.
Naopak své bohaté zkušenosti a silné nervy ukázala zkušená Australanka Nina Kennedy. Loni se ještě na mistrovství světa v Budapešti dělila o titul s Američankou Katie Moon, ale letos se nic takového nezopakovalo. Olympijská vítězka byla pouze jedna, a to právě Kennedy, když jako jediná skočila 490 centimetrů. Moon se musela tentokrát „spokojit“ se stříbrem a bronz putoval do Kanady zásluhou Alyshy Newman.
Kerr pokořil velikány
V minulých letech vládli výškařskému sektoru velké osobnosti této disciplíny Ital Gianmarco Tamberi s Katařanem Mutazem Essou Barshimem. Ani jeden však na globálních vrcholech nestačil na Novozélanďana Hamishe Kerra. Zatímco zlato na halovém mistrovství světa v Glasgow v nejlepším světovém výkonu pod střechou 236 centimetrů bylo spíše překvapením, u zisku olympijského titulu už tomu tak nebylo. Kerr prokazoval po celý rok nejstabilnější formu z celé světové špičky, a tak rozhodně patřil k největším favoritům.
Leader světových tabulek s výkonem 237 centimetrů a mistr Evropy z Říma a obhájce olympijského zlata v pařížském finále propadl a Barshim, jenž před třemi lety s Italem olympijské zlato dělil, bral tentokrát bronz. Kerrovi tak byl největším soupeřem Američan Shelby McEwen. Oba výškaři se museli o titul rozeskakovat a úspěšnější byl právě Kerr. McEwen si pověsil stejně jako na HMS v Glasgow na krk stříbro. Tamberiho mohlo tak těšit alespoň vítězství ve finále Diamantové ligy.
Rekord Kostadinové po sedmatřiceti letech padl
Od roku 1987 byla držitelkou světového rekordu ve skoku do výšky Bulharka Stefka Kostadinová. V dalších dekádách se její zápis pokoušela překonat řada veleúspěšných závodnic, ale až po 37 letech se to podařilo Ukrajince Yaroslavě Mahuchikh, která se na mítinku Diamantové ligy v Paříži úspěšně přenesla přes 210 centimetrů, tedy o centimetr výše, než to dokázala před lety v Římě Kostadinová. Nebyl to však jediný závod, ve kterém Mahuchikh zářila. V Paříži si vyskákala olympijské zlato, potřetí vyhrála Diamantovou ligu a obhájila titul mistryně Evropy.
Pod otevřeným nebem zůstala neporažena, ale v hale našla jednu přemožitelku. Na HMS v Glasgow ji porazila Australanka Nicola Olyslagers. Svou sílu ukázala i v olympijském finále, kde brala stříbro a může se pyšnit kontinentálním rekordem 203 centimetrů. Přes dva metry se letos dostala čtyřikrát, zatímco Mahuchikh to dokázala hned šestkrát. Olympijský bronz si podělily jejich krajanky Eleanor Patterson s Irynou Gerashchenko. Kromě prvních dvou jmenovaných se letos zařadily mezi dvoumetrové závodnice ještě Jamajčanka Lamara Distin a Američanka Rachel Glenn. Ani jedna však na hrách v Paříži na medaili nedosáhla. Ruska Natalia Spiridova na mezinárodním poli závodit nemůže.
Třikrát zlatý Tentoglou
Jestli někdo opravdu bravurně zvládl sezónní vrcholy, tak je to řecký dálkař Miltiadis Tentoglou, jelikož ten zakončil sezónu s třemi mistrovskými tituly. Toho prvního dosáhl už na halovém mistrovství světa v Glasgow. Na mistrovství Evropy v Římě pak kraloval v letošním nejlepším světovém výkonu 865 centimetrů a přemožitele nenašel ani při olympijském finále v Paříži. Pouze ve finále Diamantové ligy se mu tolik nedařilo. Tam zvítězil Jamajčan Tajay Gayle.
Co se týká olympijského klání, doprovodili Tentogloua na stupně vítězů Jamajčan Wayne Pinnock a Ital Mattia Furlani, jenž zároveň získal také stříbro na pro něj domácím mistrovství Evropy v Římě, kde navíc svůj úspěch ozdobil juniorským světovým rekordem 836 centimetrů. Druhým mužem letošních světových statistik je s výkonem 841 centimetrů Švýcar Simon Ehammer, v Paříži ovšem na cenný kov nedosáhl.
Jen dvě sedmimetrové dálkařky
Zatímco loni přelétlo sedm metrů hned šest dálkařek, letos se to podařilo pouze dvěma. Pozice leadera letošních statistik může těšit Němku Malaiku Mihambo, která ovládla finále mistrovství Evropy v Římě skokem na 722 centimetrů. Na olympijských hrách v Paříži se pak utkala s letošní halovou mistryní světa Tarou Davis-Woodhall, která v sezóně skočila nejdále na 718 centimetrů. Z tohoto duelu vyšla vítězně dálkařka ze Spojených států a obhájkyně zlata Mihambo vystoupala tentokrát na stříbrný stupínek. Bronz získala další Američanka Jasmine Moore. Ta se v sezóně 2024 přiblížila sedmimetrové hranici na dva centimetry.
Dva nejcennější kovy pro novou domovinu
Světovému trojskoku momentálně vládnou kubánští rodáci v evropských službách. V tomto ohledu byl jasně nejúspěšnější Jordan Díaz Fortun. Ten může Španělsko reprezentovat až od letošní venkovní sezóny, ale zazářil už při prvním reprezentačním vrcholu v novém dresu, když si v Římě vyskákal titul mistra Evropy vynikajícím výkonem 18.18, kterým se posunul na třetí místo historických světových tabulek za Jonathana Edwardse a Christiana Taylora. Stříbrnému Portugalci Pedrovi Pablovi Pichardovi tehdy nestačil na zlato ani zápis 18.04. Díaz Fortun byl pak úspěšnější i v olympijském finále, kde přidal další zlatý úspěch a na Picharda opět zbylo „pouze“ stříbro.
Olympijský bronz si na krk pověsil další borec, který se narodil na Kubě Andy Díaz Hernández, jenž ovšem reprezentuje Itálii. Pichardo dosáhl triumfu alespoň ve finále Diamantové ligy. Jamajská kometa minulé sezóny Jaydon Hibbert skončil těsně pod stupni vítězů. V Paříži se medailově neprosadil ani halový mistr světa z Glasgow Hugues Fabrice Zango.
Na uvolněný trůn dosedla Thea Lafond
Trojskokanská suverénka posledních let Yulimar Rojas musela kvůli zranění vynechat celý atletický rok 2024, a tak se očekávalo, kdo zaujme při její nepřítomnosti pozici současné světové jedničky. Nejlépe se toho zhostila reprezentantka karibského ostrůvku Dominika Thea Lafond. Ta získala historický úspěch pro svou zemi už na halovém mistrovství světa, kde zvítězila výkonem 15.01 a ještě o centimetr dále doskákala v olympijském finále. Žádná další závodnice v této sezóně patnáctimetrový zápis nezaznamenala.
Nejblíže k tomu měla Kubánka Leyanis Pérez Hernández, které k tomu chyběly čtyři centimetry. Na olympiádě ovšem zůstala bez medaile. Těšit ji tak mohlo alespoň stříbro na HMS. V Paříži pro změnu získala cenný kov této hodnoty Jamajčanka Shanieka Ricketts a na bronz z dálkařského sektoru navázala i tím trojskokanským Američanka Jasmine Moore.