Králové a královny 2024 – sprinty
Opětovný nástup Karibiku, nikoli však jamajský
Jedním ze sprinterských objevů uplynulé sezóny je beze sporu reprezentantka karibského ostrova Svatá Lucie Julien Alfred. Už při halovém mistrovství světa v Glasgow zaznamenala pro svou domovinu historický úspěch, když získala titul na šedesátce. Pod otevřeným nebem se pak očekával na olympiádě v Paříži její duel s americkou královnou loňského světového šampionátu Sha´Carri Richardson, která do klání pod pěti kruhy vstupovala jako vedoucí žena průběžných světových tabulek svým časem z Trials 10.71. Jenže v olympijském finále měla jasně navrch Alfred, která triumfovala v novém národním rekordu 10.72, který ji zařadil na osmou příčku historických světových tabulek. Richardson se musela spokojit se stříbrem za 10.87. Olympijský bronz vybojovala další sprinterka ze Spojených států Mellisa Jefferson.
Julien Alfred pak završila životní sezónu celkovým vítězství v Diamantové lize. Oproti minulým rokům zůstaly hodně v pozadí Jamajčanky. Shericku Jackson i Shelly-Ann Fraser-Pryce limitovala zranění a neprosadily se ani jejich mladší kolegyně. Velmi rychlého času 10.77 dosáhla v úvodu sezóny Američanka Jacious Sears, ale ta závodila naposledy na konci května, takže nezasáhla ani do národní olympijské kvalifikace.
Šťastný Lyles a zklamaný Thompson
Také mužská stovka našla novou vycházející hvězdu, a tou je statný Jamajčan Kishane Thompson. Už nyní je jasné, že letošní rok zakončí jako leader světových tabulek, a to díky svému času z národního šampionátu, kde se blýskl výkonem 9.77, což pro něj znamenalo posun na dělené deváté místo historických světových tabulek. Dařilo se ovšem úřadujícímu světovému šampionovi Noahovi Lylesovi, jenž už pod střechou bral stříbro na HMS za svým krajanem Christianem Colemenem.
Olympijské finále tak mělo být zejména ve znamení souboje těchto dvou, a ten byl strhující až do samotného závěru. Oba totiž proťali pomyslnou cílovou pásku v čase 9.79 a o vítězi rozhodovaly pouhé čtyři tisíciny, které hovořily ve prospěch Lylese, jenž tak přidal po titulu mistra světa i ten olympijský a Thompson v cíli neskrýval zklamání. Na bronzový stupínek vystoupal Lylesův týmový kolega Fred Kerley díky sezónnímu výkonu 9.81. Kromě dvou nejrychlejších mužů olympijského finále stlačil letos svůj čas pod 9.8 už pouze Keňan Ferdinand Omanyala. Opět tomu tak bylo na mítinku v Nairobi. Na vrcholu sezóny ovšem opět neobstál. Kromě Thompsona byli vidět i další Jamajčané. Oblique Seville si posunul osobák na 9.81 a Ackeem Blake pro změnu opanoval finále Diamantové ligy.
Thomas konečně vystoupala na vrchol
Američanka Gabby Thomas patří už několik let k nejvýraznějším osobnostem ženské světové dvoustovky. Však je také historicky čtvrtou nejrychlejší ženou na této distanci. Zlatá medaile jí ovšem poměrně dlouho unikala. Vždy se našel někdo rychlejší. Letos tomu tak ovšem nebylo. V sezóně dominovala, když jí patří tři nejrychlejší časy. Světovým tabulkám vládne výkonem 21.78 a přemožitelku nenašla ani na olympijských hrách. Je tak pro tento rok jasnou vládkyní sprintu na 200 metrů.
V olympijském finále ji nejvíce potrápila Julien Alfred, která přidala ke zlatu ze stovky stříbro na dvojnásobné trati. S Thomas prohrála i na mítinku Diamantové ligy v Londýně, a to i přesto, že zaběhla nový národní rekord 21.86. Bronzovou olympijskou medaili si na krk pověsila další Američanka Brittany Brown, pro kterou se nejednalo o jediný úspěch v této sezóně. O několik týdnů později brala i diamantovou trofej. V Bruselu však nestartovala ani jedna z jejích pařížských přemožitelek. Pod 22 vteřin se dostaly pak už jen McKenzie Long (21.84), která ovšem skončila v olympijském finále až sedmá a Sha´Carri Richardson (21.92). Té se však na olympiádu v této disciplíně nepodařilo kvalifikovat.
Sprinterský zázrak z Botswany naplno ukázal svůj potenciál
Jsou to dva roky, když mladý Botswaňan Letsile Tebogo vlétl ještě jako junior do světové sprinterské špičky. Před rokem už si odvezl z mistrovství světa v Budapešti dvě medaile a vynikajícími časy se prezentoval i v úvodu letošní sezóny. V květnu ovšem přišla rodinná tragédie, kdy náhle zesnula jeho matka, která ho doprovázela na většinu závodů. Tebogo tak nějakou dobu nezávodil. Vrátil se ovšem silnější než kdy dřív, což potvrdil i v olympijském finále, kdy za sebou nechal kompletní pole elitních Američanů v čele s Noahem Lylesem a zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 19.46, který z něj dělá pátého nejrychlejšího muže historie na této distanci.
Hlavně pro Lylese byla porážka v olympijském finále hořkou pilulkou. Muž, který této disciplíně převážně dominuje už řadu let, našel stejně jako na hrách v Tokiu dva přemožitele. Kromě Teboga ho porazil i krajan Kenny Bednarek, jemuž se to na olympijských hrách podařilo podruhé za sebou a úspěšně tak obhájil stříbro. Na Diamantové lize v Curychu si pak vylepšil své kariérní maximum na 19.57, čímž se posunul na dělené osmé místo historických světových tabulek. Ve finále Diamantové ligy v Bruselu pak dokázal porazit i Teboga a z ceněné trofeje se radoval právě on. Lyles zaběhl svůj nejrychlejší čas na Trials, kde zvítězil za 19.53. Erriyon Knighton skončil v Paříži stejně jako na olympiádě v Tokiu těsně pod stupni na čtvrtém místě za 19.77. Kvalitu amerických sprinterů potvrdil i Courtney Lindsey, který v Nairobi zaběhl 19.71. Uganďan Tarsis Orogot zvítězil na šampionátu NCAA v novém národním rekordu 19.75, ale pod pěti kruhy se neprosadil.
Ženský čtvrtkařský boom pokračuje
Jednou z disciplín, které jsou na výrazném vzestupu je hladká čtvrtka. Zatímco dříve se daly závodnice, které se na této distanci dokázaly v sezóně dostat pod 50 vteřin, spočítat na jedné ruce, letos se to podařilo hned sedmnácti závodnicím, což je nevídané číslo. Vše začalo už v hale, kde Nizozemka Femke Bol hned dvakrát vylepšila vlastní světový rekord, když ho posunula při svém triumfu na HMS v Glasgow až na 49.17. Venku se však specializuje na čtvrtku překážek, a tak vynikaly jiné závodnice.
Jednoznačně nejvýraznější osobností byla Marileidy Paulino. Reprezentantka Dominikánské republiky totiž ani v jednom ze svých devíti finálových startů, do kterých nastoupila, nenašla přemožitelku. Olympijské finále ovládla v čase 48.17, díky čemuž se posunula na čtvrté místo historických světových tabulek. Potřetí v kariéře také získala Diamantovou trofej. V Paříži dokonala úspěšný comeback někdejší mistryně světa Salwa Eid Naser, když se mohla radovat ze stříbra v čase 48.53. Pro olympijský bronz si doběhla Polka Natalia Kaczmarek, která přidala ještě titul mistryně Evropy a v sezóně se hned třikrát dostala pod 49 vteřin. Jamajčanka Nikisha Pryce vytvořila v Londýně rekord Diamantové ligy časem 48.57 a stala se osmou nejrychlejší čtvrtkařkou historie. Na olympiádě ovšem nepostoupila do finále. Na hladké čtvrtce se proběhla také světová rekordmanka z té překážkové Sydney McLaughlin-Levrone, když na mítinku v New Yorku zvítězila v čase 48.75.
Ani čtvrtkaři nezklamali
V průběhu halové sezóny o sobě dal výrazně vědět kanadský objev Christopher Morales-Williams, když zaběhl historicky vůbec nejrychlejší čtvrtku pod střechou. Nicméně čas 44.49 nemůže být veden jako světový rekord, jelikož startovní bloky nesplňovaly standardy, která určují pravidla. Před olympijskými hrami se pak našli dva borci, kteří se prezentovali časy pod 44 vteřin. Američan Quincy Hall to dokázal při svém vítězství na Diamantové lize v Monaku (43.80) a Brit Matthew Hudson-Smith zase při zastávce stejného seriálu v Londýně (43.74).
Oba pak hráli hlavní roli i v souboji o olympijský titul. Ten nakonec vyzněl lépe pro Halla, jenž si doběhl pro zlato v čase 43.40 a v historii byli rychlejší pouze světový rekordman Wayde van Niekerk a Američané Michael Johnson a Butch Reynolds. Hudson byl ovšem jen o čtyři setiny pomalejší a svůj stříbrný úspěch ozdobil opětovným posunutím vlastního evropského rekordu na 43.44. V historických světových tabulkách je pátý hned za Hallem. Na olympijský bronzový stupínek vystoupal Zambijec Muzala Samukonga za 43.74. Jedinečnou kvalitu olympijského finále potvrzuje i fakt, že Jereemovi Richardsovi z Trinidadu a Tobaga (43.78) a Kiranimu Jamesovi z Grenady (43.87) nestačily časy pod 44 vteřin k umístění na stupních vítězů. Finále Diamantové ligy pak v nevlídném počasí ovládl Charles Dobson z Velké Británie.