Králové a královny - překážky a víceboje

čtvrtek 2. listopadu 2017
Ve výčtu nejúspěšnějších atletů roku 2017 nesmí chybět ani zástupci překážkových běhů a vícebojaři. Kteří atleti získávali letos cenné vavříny právě v těchto disciplínách?

Jamajská dominance pokračuje

Stejně jako v loňském roce, byl i v tom letošním suverénním vládcem nad krátkými ploty Jamajčan Omar McLeod. Patří mu hned pět ze šesti nejlepších světových časů této sezóny. Jako jediný se dokázal dostat pod třináct vteřin. Na domácí půdě v Kingstonu dokonce dokázal vylepšit hodnotu jamajského národního rekordu na 12.90. Přemožitele nenašel ani na světovém šampionátu v Londýně, kde vystoupal na nejvyšší stupínek. Tam ho na pódium doprovodili stříbrný Rus Sergej Šubenkov a bronzové překvapení z Maďarska Bálasz Baji. Šubenkov na MS potvrdil tabulkové postavení. Svým letošním nejrychlejším časem 13.01 totiž figuruje právě na druhém místě letošních statistik. Navíc využil neúčasti McLeoda ve finálovém závodě Diamantové ligy a odnesl si tuto prestižní trofej.

Skandinávský supertalent

Ač mu nepatří letošní nejlepší světový čas, na vrcholných akcích tohoto roku byl neporazitelný. Řeč je o všestranně nadaném Norovi Karstenu Warholmovi. Bývalý úspěšný mládežnický vícebojař a také čtvrtkař se letos rozhodl specializovat na čtvrtku překážek a rozhodnutí to bylo jistě dobré. Nejprve suverénně opanoval evropský šampionát do 22 let v Bydhošti a následně byl nejrychlejší i ve finále mistrovství světa v Londýně. Norský národní rekord postupně posouval až na hodnotu 48.22. Tohoto času dosáhl ve finálovém závodě Diamantové ligy v Curychu, kde doběhl druhý za kometou letošní sezóny Kyronem McMasterem z Panenských ostrovů. Ten získal svůj premiérovou diamantovou trofej a vévodí i světovým tabulkám časem 47.80. Má na svědomí tři ze čtyř nejrychlejších časů tohoto roku, ale na světovém šampionátu byl diskvalifikován za neregulérní přechod překážky a ve finále se ani neobjevil. Naopak cenné kovy z vrcholu sezóny si odvezli stříbrný Turek Yasmani Copello a bronzový Američan Kerron Clement.

Už nejen keňská záležitost

Nejdelší překážkovou distancí na dráze je závod na 3000 metrů steeplechase. I letos má sice keňského suveréna, ale tato sezóna ukázala, že se závodníky z této východoafrické země můžou rovnocenně soupeřit i běžci z jiných států. Conseslus Kipruto se sice potýkal se zdravotními problémy, nicméně v klíčových závodech opět potvrdil svou suverenitu, když si v Londýně doběhl pro titul světového šampiona. Potřetí v kariéře se také radoval z prvenství v Diamantové lize. To bylo ovšem z keňské strany vše. Stříbro totiž v Londýně vybojoval Maročan Soufaine El Bakkali, který se výrazně prosazoval i na mítincích DL a bronz si na krk pověsil Američan Evan Jager. Tomu také patří letošní nejrychlejší světový čas, když v Monaku zvítězil za 8:01.29.

Vícebojařský vládce ze země galského kohouta

Zdá se, že po odchodu světového rekordmana Ashtona Eatona do atletického důchodu, získal světový víceboj nového suveréna. Již druhý rok po sobě je jím Francouz Kevin Mayer. Ten nejprve jednoznačně kraloval halovému evropskému šampionátu v Bělehradě, kde dokonce součtem 6479 bodů překonal evropský rekord v sedmiboji, který měl do té doby v držení Roman Šebrle. V průběhu letní sezóny absolvoval pouze jeden desetiboj a tím byl ten mistrovský v Londýně. I tam si počínal naprosto dominantně a vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 8768 bodů. Stříbro si na krk pověsil Němec Rico Freimuth, jenž se zároveň stal také vítězem vícebojařské Challenge a bronz vybojoval další zástupce našich západních sousedů Kai Kazmirek. Prestižní mítink v rakouském Götzisu vyhrál Kanaďan Damien Warner. Na MS však zůstal bez medaile.

Jeden velký návrat

V roce 2012 byla jasnou vládkyní světové stovky překážek Australanka Sally Pearsonová. Před dvěma lety ji ovšem postihl pád, při kterém si zlomila ruku, a v loňském roce ji pro změnu limitovalo svalové zranění. Poslední dva roky tak spíš promarodila. S velkou nadějí tak odjížděla do Londýna. Právě na tamějším stadionu totiž získala olympijské zlato. Že je pro ni olympijský stánek tím oblíbeným, potvrdila i na mistrovství světa, když porazila všechny americké favoritky a radovala se z titulu mistryně světa. Nejrychlejší zástupkyní Spojených států byla stříbrná Dawn Harper-Nelsonová a bronz putoval do Německa zásluhou Pamely Dutkiewiczové. Pearsonová následně opanovala i finále Diamantové ligy. Světovým tabulkám kralovaly Američanky. Nejvýše z nich je Kendra Harrisonová, která zaběhla v Shékesfehérváru čas 12.28.

Američanky deklasovaly zbytek světa

Ženská čtvrtka překážek zažila opravdu výjimečnou sezónu. Na americkém šampionátu v Sacramentu byl totiž k vidění nejrychlejší závod historie této disciplíny. Hned tři závodnice se v něm dokázaly dostat pod třiapadesát vteřin. Nejlepší světový čas 52.64 zaznamenala Dalilah Muhammadová. Zdatně jí sekundovaly druhá Shamier Littleová (52.75) a třetí Kori Carterová (52.96). TOP 5 letošních světových tabulek doplnily další dvě účastnice tohoto jedinečného závodu. Čtvrtá byla Ashley Spencerová (53.11) a pátá skončila Georganne Molineová (53.14). Ještě šestá Sydney McLaughlinová zaběhla juniorský světový rekord 53.82. Na světovém šampionátu byla nejrychlejší Kori Carterová před Dalilah Muhammadovou. Americkou dominanci narušila alespoň bronzová Ristanna Traceyová, která se v závěrečných metrech finálového závodu dostala před naší Zuzanu Hejnovou. Ze zisku Diamantové trofeje se v závěru sezóny radovala Dalilah Muhammadová.

Šokující mistrovské pokoření afrických favoritek

Průběh sezóny 2017 naznačoval, že ve stýplu žen se bude na mistrovství světa rozhodovat o cenných kovech mezi keňskou rodačkou ve službách Bahrajnu Ruth Jebetovou a triem běžkyň právě z této východoafrické běžecké velmoci. V Londýně však stála na stupních vítězů jen jedna zástupkyně afrického kontinentu a tou byla bronzová Hyvin Kiyengová. Celé startovní pole totiž zaskočily závodnice ze Spojených států, které získaly mistrovský double. Překvapivou světovou šampionkou se stala Emma Coburnová a ještě více šokující bylo stříbro její krajanky Courtney Frerichsové. Ruth Jebetová si zklamání z mistrovství světa alespoň částečně vynahradila ve finále Diamantové ligy, kde zvítězila v letošním nejrychlejším čase historie 8:55.29. Rychleji běžela pouze ona při svém loňském světovém rekordu. Devítiminutovou hranici pokořily v tomto roce ještě Celiphine Chepsolová, která se čase 8:58.78 zařadila na druhé místo historických tabulek této disciplíny a Beatrice Chepkoechová, která je nyní výkonem 8:59.84 v této statistice čtvrtá.

Tři starty, tři jasné výhry

Belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová nastoupila v roce 2017 ke třem vícebojům a v každém z nich jasně dominovala. V Bělehradě si s přehledem dokráčela k titulu halové mistryně Evropy v pětiboji v nejlepším světovém výkonu roku 4870 bodů. V úvodu letní sezóny zazářila hned v Götzisu, kde při svém triumfu posbírala 7013 bodů, čímž se zařadila na třetí místo historických tabulek v sedmiboji a stala se teprve čtvrtou ženou, která prolomila sedmitisícovou hranici. V Londýně si pak na krk pověsila nejcennější kov. Jak v Götzisu, tak i v Londýně za ní vždy skončila na druhém místě Němka Carolin Schäferová, která navíc díky svým vyrovnaným výkonům vyhrála i vícebojařskou Challenge. Nový nizozemský národní rekord 6636 bodů vynesl mistrovský bronz Anouk Vetterové. Jednou z hlavních favoritek pro světový šampionát byla i Lotyška Laura Ikauniece-Admininová, která byla v Götzisu třetí ve skvělém výkonu 6815 bodů. V Londýně ji ovšem zradilo zdraví a musela velmi záhy ze závodu odstoupit.

Petr Jelínek, foto: ČAS -E. Erben