Králové a královny – skoky

úterý 6. listopadu 2018
V našem přehledu nejúspěšnějších světových atletů uplynulé sezóny nesmíme zapomenout ani na skokanské disciplíny, ve kterých letos padaly jedinečné výkony.

Za krále světové výšky můžeme i roce v 2018 považovat Katařana Mutaze Essu Barshima. Při svém vítězství na halovém asijském šampionátu v Teheránu zaznamenal 238 centimetrů, což je letošní nejlepší halový výkon. Na halovém mistrovství světa ovšem našel přemožitele, který přerušil jeho vítěznou šňůru. Byl jím Rus Danil Lysenko, jenž se v Birminghamu radoval ze zisku zlaté medaile. Barshim se musel spokojit se stříbrem. Pod otevřeným nebem se hvězdný Katařan vrátil na vítěznou vlnu. Nastoupil do šesti závodů a vždy zvítězil. V Dauhá a v Székesféherváru dokázal překonat hranici 240 centimetrů. Také na Zlaté tretře v Ostravě triumfoval vynikajícím výkonem 238 centimetrů. V červenci se rozhodl ukončit sezónu a podstoupit operaci kotníku. Také Lysenkovi se v průběhu letní sezóny dařilo. V Monaku si vylepšil osobní maximum na 240 centimetrů a dělí se tak s Barshimem o pozici leadera letošních světových statistik. Pokud nezávodil Katařan, vítězil on. Třetí místo ve světových tabulkách drží Bělorus Dmitri Nabokau (236). Životní sezónu má za sebou Australan Brandon Starc, jenž ovládl Hry Commonwealthu i finále Diamantové ligy. Evropským šampionem se stal Němec Mateusz Przybylko.

Mužská tyčka měla v tomto roce opravdu špičkovou úroveň a zkušené harcovníky vystřídal na světovém trůnu švédský super talent Armand Duplantis. Teprve osmnáctiletý mladíček posunul v Clermont-Ferrand hodnotu halového juniorského světového rekordu na 588 centimetrů. Historické světové maximum této kategorie posouval i pod otevřeným nebem. Na mistrovství světa juniorů suverénně zvítězil v novém rekordu šampionátu 582 centimetrů a vrchol v jeho podání přišel na mistrovství Evropy v Berlíně, kde kraloval jednomu z nejkvalitnějších tyčkařských klání historie. Titul kontinentálního šampiona si vyskákal v novém juniorském světovém rekordu 605 centimetrů, což je výkon, kterým se zařadil na dělené druhé místo historických světových tabulek vedle takových legend, jako jsou Renaud Lavillenie, Maxim Tarasov a Dmitri Markov. Ve stejném závodě se radoval ze stříbra a pokoření šestimetrové hranice Rus Timur Morgunov. Ten navíc ještě později přidal primát v Diamantové lize. Bronz v Berlíně připadl Renaudu Lavilleniemu za 595 centimetrů. Svou medailovou sbírku obohatil Francouz ještě zlatem z HMS v Birminghamu. Medailově letos nevyšel naprázdno ani nový polský rekordman pod otevřeným nebem Piotr Lisek (594). Cenný kov vybojoval ovšem v hale, kde vystoupal v Birminghamu na bronzový stupínek. Zde se kromě Lavillenieho musel sklonit také před Američanem Samem Kendricksem. Suverén loňské sezóny letos zářil hlavně při mítincích Diamantové ligy, kterých vyhrál hned pět. Další triumf si připsal na Kontinentálním poháru v Ostravě.

Dálkařským objevem letošní sezóny je jednoznačně mladý Kubánec Juan Miguel Echevarría. Jeho souboje s loni neporazitelným Jihoafričanem Luvem Manyongou byly ozdobou každého dálkařského měření sil, kterého se tito dva borci zúčastnili. Echevarría ukončil Manyongovu vítěznou sérii na HMS v Birminghamu, kde vystoupal na nejvyšší stupínek. Manyonga bral stříbro. V průběhu letní sezóny absolvoval šest startů a v pěti z nich vyhrál. Pravidelně létal za 850. Patří mu letošní nejlepší světový výkon 868 centimetrů. Jedinečný skok předvedl na Diamantové lize ve Stockholmu, kde dolétl na 881 centimetrů. Bohužel mu při tom foukalo 2.1 m/s do zad, což je o desetinu více než je povoleno. Manyonga porazil Echevarriu pouze v Římě, a kromě již zmiňovaného stříbra na HMS získal ještě zlato na hrách Commonwealhtu a diamantovou trofej. Ve světových tabulkách je výkonem 858 centimetrů druhý. Dalším vynikajícím Jihoafričanem byl Rushwahl Sammai, jenž získal bronz na Hrách Commonwealthu a zvítězil na Kontinentálním poháru. Vysoké postavení v letošních světových statistikách má také asijský mistr Jianan Wang. Číňan je se skokem 847 centimetrů třetí.

Trojskokanskému sektoru vládnou již třetí sezónu v řadě dva atleti. Leaderem letošních tabulek je kubánský rodák v portugalských barvách Pedro Pablo Pichardo, jenž v Dauhá doskákal na 17.95. Byl to právě on, kdo ukončil kralování Američana Christiana Taylora v Diamantové lize. Taylor je ve světových tabulkách druhý s výkonem 17.81. Z prvenství se radoval na Kontinentálním poháru. Trojskok poměrně zdatně kombinoval s hladkou čtvrtkou, jak u něj bývá zvykem v sezónách bez globálního vrcholu. Halovým mistrem světa se stal další zástupce americké trojskokanské školy Will Claye. Stříbro v témže závodě bral Brazilec Almir Dos Santos, který si v létě posunul hodnotu osobního rekordu na 17.53, což ho řadí na třetí místo letošních světových tabulek. Nesmíme zapomínat ani na vycházející hvězdu této disciplíny. Tou je osmnáctiletý Kubánec Jordan Diaz. Na domácí půdě v Havaně vytvořil výkonem 17.41 dorostenecké historické světové maximum. Jasně dominoval na mistrovství světa juniorů v Tampere a ve světových tabulkách okupuje pátou pozici.

Ženská světová výška je v podstatě o jedné závodnici, kterou je Ruska Maria Lasickeneová. I v tomto roce byla naprosto dominantní. Startovala v 26 závodech a pouze v jednom případě se jí nepodařilo zvítězit. Vede letošní světové tabulky v hale i pod otevřeným nebem výkony 204 centimetrů. V hale získala titul světové šampionky. V průběhu letní sezóny triumfovala na mistrovství Evropy, ve finále Diamantové ligy i na Kontinentálním poháru. Jedinou soupeřkou, která ruskou suverénku dokázala aspoň trochu potrápit, byla Bulharka Mirela Demirevová. Té se podařilo v letošním roce dvakrát zdolat rovné dva metry. Na mistrovství Evropy si pověsila na krk stříbro. V Londýně se blýskla velkým vylepšením osobního maxima na 202 centimetrů Italka Elena Valortigaraová. Na evropském šampionátu skončila ovšem až osmá. Velmi zdatně si vedla proti specialistkám i belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová. Výkonem 201 centimetrů je třetí v letošních světových tabulkách.

Tyčka neměla v podání žen letos žádnou suverénku. Držitelkou letošního nejlepšího světového výkonu 495 centimetrů je Američanka Sandi Morrisová. Právě tímto skokem získala titul halové mistryně světa v novém rekordu šampionátu. Stejnou hodnotu zdolala i pod otevřeným nebem. Vyhrála hned čtyři mítinky Diamantové ligy, ale z celkového prvenství se neradovala. Finálový závod tohoto seriálu vyšel lépe její řecké sokyni Katerině Stefanídiové. Ta se naopak musela před Morrisovou sklonit na HMS v Birminghamu, kde získala bronz. Ze zlata se mohla těšit na mistrovství Evropy v Berlíně. Ruska Anželika Sidorovová vystoupala na halovém světovém šampionátu na stříbrný stupínek. Prvenství vybojovala na Kontinentálním poháru v Ostravě, kde společně s Morrisovou a Stefanídiovou vylepšila rekord tohoto podniku na 485 centimetrů, ale triumf jí přinesl nejlepší zápis. Druhou ženou letošních světových tabulek je Novozélanďanka Eliza McCourtneyová, když vylepšila hodnotu kontinentálního rekordu na 494 centimetrů. Na Hrách Commonwealthu byla stříbrná.

Podobná situace panovala i v dálkařském sektoru. Světové tabulky vede Britka Lorraine Ugenová, které se letos jako jediné podařilo pokořit sedmimetrovou hranici. Na národním šampionátu v Birminghamu dolétla na 705 centimetrů. Ve velkých závodech se jí ale nedařilo. Na mistrovství Evropy i Hrách Commonwealthu skončila bez medaile. Halový světový titul získala Srbka Ivana Španovičová. Na mistrovství Evropy v Berlíně byla hlavní favoritkou, vyhrála kvalifikaci, ale do finále pro zranění nenastoupila. Tam se radovala z triumfu Němka Malaika Mihambová, která společně se Španovičovou dělí výkonem 699 centimetrů druhé místo letošních statistik. Vítězkou Diamantové ligy se stala kolumbijská trojskokanská specialistka Caterine Ibargüenová, která obě disciplíny v tomto roce velmi úspěšně kombinovala, což potvrdila i na Kontinentálním poháru, kde vyhrála v novém národním rekordu 693 centimetrů. Vítězkou Her Commonwealthu se stala pátá žena letošních statistik Cristabel Netteyová z Kanady.

Caterine Ibargüenová byla v průběhu letní sezóny neohroženou vládkyní světového trojskoku. Startovala v osmi závodech a vždy zvítězila. Má na svědomí šest ze sedmi letošních nejlepších výkonů. Světovým tabulkám vévodí rabatským skokem 14.96. Triumfovala v rámci Diamantové ligy i Kontinentálního poháru. Halový světový šampionát v Birminghamu opanovala Venezuelanka Yulimar Rojasová. Venku však kvůli zranění nezávodila. Druhou ženou letošních světových tabulek je Američanka Tori Franklinová, která si vylepšila kariérní maximum na 14.84. Na vrcholných akcích roku se však více dařilo Jamajčance Kimberley Williamsové, když se radovala z prvenství na Hrách Commonwealthu a stříbrná na HMS.