Krátký oddych a zase do práce
Největší pozornost pochopitelně poutal Jakub Holuša (na foto v limuzíně, kterou pro něj za odměnu zapůjčil Tomáš Janků), jenž se mohl přítomným novinářům pochlubit vítaným závažím ze svého zavazadla. A nejen tím. „Začíná mi to pomalu docházet. Dostal jsem se díky tomuhle úspěchu do úplně jiné společnosti,“ pochvaloval si 24letý atlet z pražské Dukly. „Včera mi přišel gratulovat Bernard Lagat (na HMS vyhrál trojku), říkal mi, že jsem se mu strašně líbil a ať na sobě dál tvrdě pracuju. Když za vámi přijde sám od sebe takový člověk, tak je to úplně nepopsatelný zážitek,“ popsal svou příhodu s mnohonásobným šampionem vrcholných podniků Holuša. „Navíc on je pro mě idol, má nádherný styl běhu, líbí se mi jeho taktika, je to prostě neskutečný běžec. V tu chvíli začne člověku docházet, co dokázal. Navíc jsem se zařadil po bok běžců, kteří tu byli,“ připomněl své neméně úspěšné reprezentační předchůdce.
Teď čeká Holušu krátká pauza, kterou vyplní návštěvou rodného Opavska – i když je v Praze již čtyři roky, svůj původ mluvou rozhodně nezapře. „Budu mít volnější jenom tyden a od přištiho pondělka začneme připravu. Tři tydny v Nymburce, tyden v Praze, a pak další tři na Tenerife,“ popsal své plány běžec, jenž se přesouvá v rámci Dukly od Josefa Vedry k Daliboru Kupkovi. „Po dlouhé době nebudu mít v přípravě hory, ale trenérovi se podařilo sehnat vysokohorský stan, takže to budeme nějak takto „lepit“ a uvidíme, co to přinese. Je to nový impuls a uvidíme. Může mě to třeba i spolu s tímhle úspěchem nakopnout,“ uvažoval Holuša, který plánuje soustředit se v létě výhradně na osmistovku a ve skupině, již vládnou především čtvrtkaři, ještě dále zapracovat na své rychlosti. „Mě to láká zkusit trochu omezit vytrvalost a přidat na rychlosti. Věřím si třeba i na 46.5 na čtvrtce,“ uzavřel své myšlenky.
V přípravě se tak připojí k Pavlu Maslákovi, který se po svém úspěchu vydá nejprve podobným směrem jako Holuša, do rodiště v Havířově. „Konečně mám týden volno, ale asi si moc neodpočinu, protože mě bude spousta lidí chtít vidět,“ stěžoval si naoko svěřenec Dalibora Kupky, který už má jasno, na co by se chtěl při venkovních vrcholech zaměřit. „Už jsme se tak s trenérem domluvili, že v létě mě bude nejspíš čekat dvoustovka, na čtvrtku mám ještě čas dozrát,“ říkal docela skromně pátý na této trati z Istanbulu.
Ovšem ne že by tuto trať z programu zcela vyškrtnul. „Určitě ji dvakrát, třikrát, možná i čtyřikrát vyběhnu. Láká mě totiž český rekord,“ vysvětlil Maslák, který už má na svém kontě ten halový, k tomu venkovnímu, jenž rovněž drží Karel Kolář (45.77), potřebuje srazit ještě čtyři desetiny. „Samozřejmě bude záviset na počasí, ale jinak si myslím, že by to vyjít mělo,“ věří si sprinter, který svou všestrannost na tratích od 100 do 400 m hodlá projevit nejen na dvoustovce, kterou plánuje pro oba letní vrcholy, ale i v krátké štafetě. V ní ho již krátce po návratu z Kanárských ostrovů čeká první start na extraligovém mítinku v Olomouci 8. května.
Teprve devět dní před startem sedmiboje se dozvěděl, že na halový svět do Istanbulu pojede. Nakonec se Adam Sebastian Helcelet mezi osmi borci neztratil a odvezl páté místo, spolu s Maslákem druhé nejvyšší umístění celé výpravy. „Byla to pro mě velká zkušenost. Jsem rád, že jsem poznal všechny nejlepší, hlavně Ashtona (Eatona, vytvořil světový rekord – pozn. aut.),“ říkal 20letý svěřenec Tomáše Dvořáka a Radomila Skoumala.
„Teď pojedu konečně na ty běžky,“ pochvaloval si Helcelet s úsměvem to, co musel rád odložit kvůli účasti na HMS. „A potom začnu nanovo trénovat. První cíl pro mě bude Götzis, kde bych rád splnil limit na Evropu a třeba i na olympiádu. A potom se uvidí,“ naznačil své plány nejmladší člen istanbulské výpravy.
Ze dvou žen, které obsadily šestá místa, nemohla dorazit tyčkařka Jiřina Ptáčníková, která musela na letišti vyřešit logistiku svého náčiní. Své plány na léto tak předestřela čtvrtkařka Denisa Rosolová, která potvrdila stejně jako její pánští kolegové, že plánuje absolvovat oba vrcholy. „Budu ale muset šetřit starty,“ uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové nutnou podmínku k tomu, jak Helsinky i Londýn zvládnout v nejlepší formě. „Ideálně bych ráda splnila na Tretře na Evropu a potvrdila béčkem limit na olympiádu. Jinak bych spíš běhala jen stovky, dvoustovky, popřípadě s holkama štafetu,“ předestřela ideální průběh první části sezony.
Nejprve však Rosolovou čeká odpočinek, na rozdíl od výše zmíněných se vydá do zahraničí. „Protože 21. března začínám soustředění v Africe, chtěla jsem se vyhnout časovému posunu. A protože létá linka Praha – Dubaj – Johannesburg, zastavím se na půli cesty. Až když jsem si to naplánovala, říkal mi Dalibor Kupka, že tak to vždycky dělal Šéba,“ říkala s úsměvem na to, že jde ve „šlépějích“ Romana Šebrleho. „Potřebuju si trochu odpočinout, stálo mě to dost sil, než jsem se vyškrábala na nějakou úroveň. První dva, tři dny nebudu dělat nic, potom už nějaké aktivity přijdou, ale ne běhání,“ přiblížila sprinterka, která by chtěla uspět na obou akcích, ale ví, že na olympiádě to bude podstatně těžší. „Dostat se do finále, to by bylo fakt něco,“ zasní se.