Kratochvílová 40 let držitelkou halového WR na 400 m

pondělí 7. března 2022
Přesně před 40 lety vytvořila Jarmila Kratochvílová na halovém mistrovství Evropy v Miláně dosud platný halový světový rekord na 400 metrů.

Rodačka z Golčova Jeníkova začínala s atletikou v Čáslavi. Poté závodila za VŠ Praha a svých největších úspěchů dosáhla ve spolupráci s trenérem Miroslavem Kváčem. Na olympijských hrách v Moskvě si doběhla na čtvrtce pro stříbro. V nadcházející halové sezóně nejprve zaběhla ve Vídni časem 49.64 halový světový rekord na 400 metrů a následně získala v Grenoblu titul halové mistryně Evropy.

O rok později pak dokázala zlato z kontinentálního šampionátu úspěšně obhájit, a právě v tomto závodě svůj rekordní zápis 7. března 1982 vylepšila o dalších pět setin na 49.59. Od té doby žádná žena neběžela halovou čtvrtku rychleji. K tomuto času se pak paní Jarmila přiblížila v další halové sezóně, když získala v Budapešti třetí titul halové mistryně Evropy v čase 49.69. V současnosti jí tak patří tři ze čtyř nejlepších časů historie ženské halové čtvrtky. Halový evropský šampionát vyhrála celkem čtyřikrát v řadě.

O několik měsíců později pak v Mnichově zaběhla pod otevřeným nebem světový rekord na osmistovce 1:53.28. Tento výkon je v současnosti nejstarším světovým rekordem v kategorii žen na otevřeném ovále. Následně pak předvedla parádní vystoupení na mistrovství světa v Helsinkách, kde získala zlaté medaile na čtvrtce i osmistovce, a ještě přidala stříbro se štafetou na 4x400 metrů.

Jarmila Kratochvílová je také s časem 47.99 druhou nejrychlejší ženou historie na venkovní čtvrtce.

Zároveň má ve svém držení venkovní národní rekordy od stovky do osmistovky. V hale má české rekordy na dvoustovce a čtvrtce.

Po ukončení aktivní kariéry se vrhla na tu trenérskou. Ludmilu Formanovou dovedla k titulům halové i venkovní mistryně světa na trati 800 metrů.