Kubíčková mezi elitní osmičku

středa 18. srpna 2021
V rámci odpoledního programu na MSJ v Nairobi měla česká atletika zastoupení ve dvou finálových závodech. Tyčkařka Niki Joannidu i smíšená štafeta na 4x400 metrů shodně obsadili osmé místo. Eva Kubíčková se na stovce probojovala do zítřejšího boje o cenné kovy.

Po dopoledním rozběhu nám udělala Eva Kubíčková radost i v odpoledním semifinále sprintu na 100 metrů. Díky druhému místu a času 11.64 si totiž zajistila přímý postup mezi osmičku nejlepších a nebude tak chybět ve finále. Na svůj osobní rekord z minulého roku ztratila pouhé dvě setiny. Časově si oproti rozběhu polepšila také Lucie Mičunková, konkrétně o tři setiny. Její výkon 11.90 bohužel na finále nestačil a z Keni si odveze osmnácté místo.  Nejrychlejší ženou semifinále byla časem 11.34 Jamajčanka Tina Claytonová. Největší favoritka Beatrice Masilingi z Namibie zaběhla 11.35. Ve stejné disciplíně juniorů se kvalitním botswanským juniorským národním rekordem 10.11 blýskl Letsile Tebogo.

Česká smíšená štafeta na 4x400 metrů se v dopoledním rozběhu ukázala v nadějné formě. Ve finále však na své vystoupení nenavázala. Ač startovala stejná sestava, výrazně zaostávala již od samotného počátku. Tadeáš Plaček předával Nikole Bisové na sedmém místě. V průběhu druhého úseku se před ni dostala soupeřka ze Srí Lanky a naše štafeta již tuto pozici neopustila. Určitý vliv na to měly také komplikace na druhé předávce, kde Lucii Zavadilové zahradila cestu jedna z členek štafet, které už předaly. Finišman David Bix už pak měl výraznou ztrátu, se kterou jen těžko mohl něco udělat. Výsledný čas našeho týmu měl hodnotu 3:28.51, což bylo o více než čtyři vteřiny pomaleji než v rozběhu. Napínavý souboj o vítězství svedly štafety Nigerie a Polska. Více sil měl v cílové rovince nigerijský finišman, a tak tato africká atletická velmoc brala zlato, když vylepšila vlastní rekord mistrovství z rozběhu na 3:19.70. Polsko zaostalo jen o desetinu zpět (3:19.80) a bralo stříbro. Bronz vybojovali čtvrtkaři a čtvrtkařky z Indie za 3:20.60.

Tyčkařek bylo přihlášeno pouze devět, a tak měly rovnou finále. Naše zástupkyně Niki Joannidu se trápila již na základní výšce 380 centimetrů, kterou zdolala až napotřetí. Další postupná hodnota 395 už byla bohužel nad její síly a skončila osmá. Na vítězství stačilo skočit napoprvé 415 centimetrů, což se podařilo Jihoafričance Miré Reinstorfové, která se tak mohla radovat nejen ze zlata, ale také z nového kontinentálního juniorského rekordu. Francouzka Elise Russisová byla na této výšce úspěšná druhým pokusem a je stříbrná. Bronz si na krk pověsí za 405 centimetrů Kanaďanka Heather Abadieová.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová