Kunratická pro Fekla a Sekyrovou, maratony v režii Afričanů

V neděli se konal tradiční pražský kros Velká Kunratická založený před 75 lety. Maratonci na jihu Francie předčili výsledkově ty na legendární, ale náročnější trati z Marathonu do Atén.

76. ročník náročného krosu přes potoky a kopce, Velké Kunratické ovládli Daniel Fekl a Ivana Sekyrová. Intervalově startovaný závod proběhl běžec AK Kroměříž v čase 11:38.7. O deset vteřin pomalejší než Fekl byl obhájce vítězství Petr Pechek z Kerteamu. Posledním, kdo těsně pokořil 12minutovou hranici, byl Jaromír Odvárka z pražské Slavie.

Ženám dlouho nebylo povoleno absolvovat stezku odvahy přes tři kopce a zejména nejprudší výstup na Hrádek. Po loňské osmdesátičlenné premiéře se jich letos na start postavilo už přes sto. Rozdílem třídy si ovšem se zbytkem pole poradila sokolovská Ivana Sekyrová, jež v čase 14:10.1 nepředčila jen 61 mužů z celkových sedmnácti stovek. S odstupem 42 vteřin doběhla Lenka Fanturová z pořádajícího Spartaku Praha 4, jilemnická lyžařka a loňská vítězka Helena Randáková ztratila již téměř minutu. Sekyrová získala navíc double, neboť ženy závodí také na původní, kratší trati, kde zvítězila o šest vteřin před Kateřinou Pecháčkovou z Olympu Praha a o 13 s před domácí Zuzanou Mikulovou, dříve Rücklovou.

Výsledky Velké Kunratické (jednotlivců nahoře, kompletní podle kategorií dole)

I přesto, že podmínky na „Aténském klasickém maratonu“ příliš neodpovídaly teplému Řecku, dočkali se pořadatelé rychlého času, dokonce druhého nejrychlejšího v jeho 26leté historii. Navíc si vítězný Josephat Kipkirui Ngetich i přes kopcovitou trať vylepšil osobák o tři minuty na 2:13:44. Další dva Keňané se vešly do minuty za ním, Edwinu Kipchomovi změřili 2:14:18, Piu Mutukuovi pak o dalších 21 s více. Mezi ženami se prosadila Japonka Akemi Ozakiová, která jako jediná o 4 s pokořila hranici 2:40.

Lepší počasí i snazší trať měli vytrvalci na Riviéře z Nice do Cannes. Jak vládli Keňané v Řecku, tak se ve Francii prosadili zase Etiopané. Na stupně vítězů se mezi muži postavili výhradně oni, o jejich pozicích se rozhodlo až ve finiši, neboť se všichni tři vešli do dvou vteřin. Vyhrál Adelo Roba za 2:10:17 před Gebem Burkou a Gemechu Lemmem, kteří si oba vylepšili osobní maxima. Kuriozitou je naopak vyrovnání osobáku 2:10:27 Keňana Philipa Biwotta, v cíli čtvrtého. Teprve sedmnáctiletá Etiopanka Merima Mohammedová zaběhla při maratonském debutu vynikajících 2:33:56 a nejlepší soupeřce dala 16.5minutový „kotel“.

Do třetice maraton v Evropě, v portugalském Portu. Také zde vládli především Afričané, jmenovitě Johnstone Chepkwony za 2:13:12 a Priscah Jeptoová ve vynikající maratonské premiéře 2:30:40.