Kvalitní osmistovky v Berlíně

pondělí 7. září 2015
Olympijský stadion v Berlíně hostil v neděli již 74 ročník ISTAF mítinku. Na startu se představila i řada medailistů z nedávného světového šampionátu z Pekingu.

Ozdobou tradičního mítinku byly závody na 800 metrů. V tom mužském byl nejrychlejší Amos z Botswany který proběhl cílem za 1:43.28 a porazil stříbrného z Pekingu Poláka Kszczota (1:44.22) a Etiopana Amana (1:44.24). Mezi ženami si vítězná Britka Sharpová vytvořila nový osobní rekord časem 1:57.71. Osobní maximum si vylepšila i druhá v pořadí Němka Kohlmannová (1:58.34). Třetí doběhla mistryně světa Běloruska Arzamasovová (1:58.88).

Kvalitní sestava se sešla nad krátkými překážkami. Zde opět vládly Američanky. Zvítězila Harper-Nelsonová v čase 12.82 o dvě setinky před krajankou Nelvisovou (12.84) a třetí Britkou Porterovou (12.92). Na stodesítce překážek mužů proťal jako první cílovou pásku Jamajčan Riley za 13.40. V těsném finiši mu podlehl Brathwaite z Barbadosu (12.42) a třetí skončil Maďar Baji (13.55).

Nejkratší sprint mužů se stal kořistí nestárnoucího Collinse z Svatého Krištofa a Nevise. Ten proběhl cílovou rovinku za 10.13. Za ním dosprintoval na druhém místě Američan Young (10.17) a Francouz Lemaitre (10.19). Na stejné distanci žen si vedla nejlépe Američanka McGroneová (11.11) před Ta Louovou z Pobřeží Slonoviny (11.21) a další zástupkyní Spojených států Pierreovou (11.31).

Nejdelší běžeckou tratí byl závod na 5000 metrů mužů. Zde vyhrál stýplařský specialista Koech z Keni v čase 13:08.86. Druhý proběhl cílem Američan Mead (13:10.38) a třetí místo bral jeho reprezentační kolega Lagat (13:17.58).

Domácí publikum si hodně slibovalo zejména od koulařských soutěží. Mezi ženami opět nenašla přemožitelku Schwanitzová, která tentokrát předvedla 19.66 a porazila další medailistku z Pekingu Američanku Carterovou, která se také dostala přes devatenáct metrů (19.19). S odstupem skončila třetí další koulařka z USA Brooksová (18.31). Závod mužů ovládl Novozélanďan Walsh, který poslal svou kouli do vzdálenosti 21.47 a podruhé za sebou porazil německého favorita Storla. Ten se musel spokojit se stříbrnou pozicí za 21.19. Třetí byl Jamajčan Richards (21.05).

Dobrou a stabilní formu potvrdil v disku mužů polský mistr světa Malachowski, jeho dvoukilový disk dolétl až na 66.13. Necelý metr za ním skončil druhý Němec Harting (65.14) a třetí místo je asi souzené dalšímu Polákovi Urbanekovi (64.20).

Také v oštěpu žen měla domácí atletika svou čerstvou mistryni světa. Byla jí Molitorová, ta však skončila na druhé příčce (61.19), protože se musela sklonit před Dorozhonovou z Izraele (63.24). Přes šedesát metrů se již nepodařilo dostat třetí Lotyšce Muzeové (59.93).

V soutěži tyčkařů si s nepříliš příznivým počasím poradil nejlépe Polák Lisek. Ten zdolal 574 a vyhrál. Stejný výkon si připsal i druhý v pořadí Řek Filippidis. Třetí Barber z Kanady zaznamenal o deset centimetrů méně (564).

Závod dálkařek opanovala Srbka Španovičová skokem dlouhým 660 centimetrů. Druhá byla Kanaďanka Netteyová (645) a třetí Němka Moguenaraová (640).