Lavillenie a spol. zářili v Jablonci
Vrcholem mítinku byla dle očekávání tyč mužů. Renaud Lavillenie přijel s jasným cílem, a to překonat v jablonecké hale šestimetrovou hranici, což se mu nakonec podařilo o tři centimetry. V bouřlivé atmosféře zdolal tuto výšku na třetí pokus. „Cítil jsem se velmi dobře. Už poslední dva závody se mi vydařily. I pokusy na 610 nebyly vůbec špatné a bylo dobré si to zkusit. Diváci vytvořili skvělou atmosféru. Byla to show a pro mě bylo potěšením před nimi skákat. Česká republika je jedinou zemí, kde se mi podařilo šest metrů skočit dvakrát, zdá se, že se stává mou oblíbenou destinací,“ nechal se slyšet Lavillenie.
K radosti domácích diváků skončil na druhém místě Jan Kudlička, který se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 574 centimetrů. Následně se pokoušel i o český rekord (583). „Včera jsem si tady vyzkoušel sektor a seděl mi. Věděl jsem, že můžu skočit národní rekord. Stále si ještě zvykám na nové tyče a cítím se na nich stále lépe. Snad se zadaří v Portlandu,“ uvedl svěřenec Boleslava Patery. Nejlepší dorostenecký výkon historie zaznamenal Řek Emmanouil Karális, když zdolal 554 centimetrů. „Byla tady naprosto úžasná atmosféra a jsem hrozně spokojený. Bylo mým snem skákat v jednom závodě s Renaudem a teď se mi to splnilo. Chtěl bych být jednou jako on,“ neskrýval nadšený Karális.
Druhý nejrychlejší světový čas a nejlepší evropský výkon roku zaběhl na šedesátce mužů Brit Richard Kilty a dokázal, že je jablonecká dráha velmi rychlá. „Běželo se mi skvěle a je to pro mě výborný odrazový můstek pro letní sezónu, kdy bych rád konečně běžel stovku pod deset vteřin. Česká republika je mým druhým domovem, protože zde působí můj manažer Alfonz Juck a vždy se sem rád vracím. Dnes to byl fantastický závod,“ řekl halový mistr světa i Evropy. Britský double doplnil v pořadí druhý Theo Ettiene, který proběhl cílem v novém osobním rekordu 6.56. Český zástupce Jan Veleba byl ve finále sedmý za 6.79 (v rozběhu 6.73).
Českého vítěze měla velmi nabitá soutěž koulařů. Byl jím Tomáš Staněk, který si šestým pokusem dokázal vylepšit osobní rekord na 21.30 a klání silných mužů ovládl. „Jsem překvapen. Cítil jsem se celkem unavený. Potřebovali jsme po výpadku zaviněném zraněním trošku potrénovat, tak jsem nebyl úplně ve své kůži. Pral jsem se i s technikou. Těší mě, že to v poslední sérii ulétlo,“ zhodnotil své vystoupení Staněk. Druhý Kanaďan Tim Nedow, vítěz halové tour zaostal za jednadvacetimetrovou hranicí jen o pár centimetrů výkonem 20.98. Třetí příčku obsadil Polák Tomasz Majewski, dvojnásobný olympijský šampion předvedl 20.40.
Další česká radost přišla z dálkařského sektoru. Postaral se o ni Radek Juška. Ten zaskočil své soupeře hned prvním pokusem, když dolétl na 803 centimetrů, čímž si vylepšil své sezónní maximum a opět se posunul o něco blíže účasti na HMS v Portlandu. „Těší mě, že jsem to trefil hned prvním pokusem, který měl být původně spíš zajišťovací. Poté jsem se trochu začal prát s rozběhem a síly také rychle ubývaly. S výkonem jsem samozřejmě velmi spokojený,“ uvedl těsně po závodě.
Roli favoritky na nejkratším sprintu žen suverénně potvrdila Michelle Lee Ahyeová z Trinidadu a Tobaga. I ona si vylepšila halové osobní maximum na 7.10 a v závodě jasně dominovala. „Jsem velmi spokojená. Je to můj nový osobní rekord a kvalitní čas. Diváci zde byli úžasní a já jsem si závod užila.“ Osobní statistiky si vylepšila i druhá Slovinka Maja Mihalinecová (7.24). Barbora Procházková skončila pátá za 7.47 (v jednom ze dvou předešlých běhů 7.45).
Druhý nejlepší evropský čas roku zaběhla na překážkách Britka Tiffany Porterová, když prolétla trať za 7.89. „Byl to výborný závod. Moc mi pomohli fanoušci, kteří mě hnali dopředu. Je to opravdu speciální hala. Navíc jsem tady s manželem, kterému se také dařilo, takže radost je dvojnásobná,“ těšila se z výkonu Porterová. Pod osm vteřin se dostala ještě druhá Chorvatka Ivančevičová časem 7.98. V rozběhu si vylepšila sezónní maximum Lucie Koudelová na 8.22.
Amerického vítěze měly překážky mužů. Byl jím Jarret Eaton. Ten proběhl cílem v čase 7.54 a vylepšil rekord mítinku. „Jsem poprvé v České republice a máte opravdu úžasné fanoušky. Doufám, že se sem vrátím a zazávodím si na Zlaté tretře v Ostravě,“ řekl. Jen o dvě setiny zpět zaostal Maďar Balázs Baji výkonem 7.56 a třetí byl další Američan Jeff Porter za 7.57. Svůj vlastní nejlepší český výkon sezóny vylepšil Martin Mazáč, když zaběhl 7.74 a jen těsně se mu nepodařilo pokořit limit pro HMS. „Těší mě, že jsem ten čas posunul opět o něco dolů. Můj osobní rekord je jen o desetinu lepší a je to dobrý odrazový můstek směrem k letní sezóně. Škoda, že halová sezóna pro mě končí, věřím, že bych byl schopný zaběhnout ještě lépe,“ řekl Mazáč.