Letem atletickým světem
Kvalifikace USA pro OH
Dvoustovka na olympiádě se bude muset obejít bez mistra světa Tysona Gaye, který kvůli zranění neprošel sítem americké kvalifikace. Vítěz poloviční tratě z dřívějšího průběhu trials, kde ve finále zaběhl nejrychlejší stovku všech dob 9.68 ovšem s nepovolenou podporou větru do zad, dostal ve čtvrtfinále krátce po startu křeč a ještě v zatáčce putoval k zemi. Pád vyhlížel ošklivě, nicméně podle prvních zpráv není jeho účast v Pekingu ohrožena. "Vyšetření odhalilo menší pnutí v postiženém svalu. Dva týdny teď bude aktivně odpočívat, postupně zvyšovat zátěž a pak se zapojí do normálního tréninku," řekla agentuře Reuters sprinterova mluvčí Barbara Huebnerová.
I bez Gaye budou mít USA při OH na dvoustovce velesilné zastoupení. Bitva o letenky vytáhla Waltera Dixe a Shawna Crawforda k vynikajícímu času 19.86, což je jen o 3 setiny pomalejší, než je výkon roku Usaina Bolta ze Zlaté tretry. Třetím „do party“ je Wallace Spearmon (19.90). Rodney Martin i s časem 19.99 zůstane doma.
Tabulky sezony se mohly měnit i mezi ženami, tam tomu ale zabránil přespřílišný vítr. I tak jsou časy působivé. Allyson Felixová 21.82, Muna Leeová (21.99) a Marshevet Hookerová (22.20). Lauryn Williamsové chyběla k nominaci na OH jediná setina.
Spílat povětří mohla i překážkářka Lolo Jonesová, která zaběhla čas 12.29, což by býval byl americký rekord, nebýt údaje z větroměru + 3.8 m/s. Damu Cherryová byla druhá s 12.58, Dawn Harperová třetí za 12.62. Obrovskou smolařkou je Nichole Denbyová, která přišla o Peking o 7 tisícin vteřiny!.
Veleformu má i David Oliver, který vyhrál stodesítku s překážkami za 12.95 (+3.5), když už v semifinále zaběhl taktéž větrných 12.89. Terrence Trammel zaokrouhlil svůj výsledný čas na 13 vteřin rovných, třetí byl David Payne za 13.25. Na olympiádu nepojede Anwar Moore, který patrně po kolize doběhl jako poslední ve finále za 16.64.Už v kvalifikačních bojích se zranil Allen Johnson a sezona pro něj skončila.
Hranici amerického rekordu opět posunula tyčkařka Jennifer Stuczynská, která dokázala skočit výkon roku 492 cm a dvakrát se neúspěšně pokoušela o překonání světového maxima Jeleny Isinbajevové. Předcházelo tomu ale drama na její základní výšce 460 cm, kterou skočila až napotřetí.
Na olympiádu nepojede oštěpař Braux Greer, který vloni přehodil devadesátku. Letos však laboroval se zraněním ramene a zůstal v kvalifikaci za 67.20 m. Doma zůstane i trojskokan Walter David, jemuž k nominaci chyběly po výkonu 17.20 dva centimetry. Míso něj se v týmu USA objeví Rafeeq Curry (17.21 a lepší druhý skok než Davis), Kenta Bell (17.23) a především Aarik Wilson, který zabojoval v šesté sérii na 17.43 a posunul se z pátého místa na první.
Výsledky americké kvalifikace pro OH zde.
Mítink IAAF v Madridu
Chorvatka Blanka Vlašićová natáhla svou vítěznou sérii už na 31 závodů v řadě, tentokrát vyhrála výkonem 206 cm. Za ní se seřadily dvě atletky, které překonaly 201 cm – domácí Ruth Beitiaová a Ruska Jelena Slesarenková.
Rychlé časy se běhaly na půlce. Tu mužskou vyhrál Jihoafričan Mbulaeni Mulaudzí za 1:43.64, 8 setin za ním byl devatenáctiletý Abraham Chepkirwok. Mezi ženami se čtyři atletky dostaly pod 2 minuty, nejrychlejší byla Maročanka Hasna Benhassiová 1:58.54.
V několika disciplínách byly svedeny opravdu těsné a navíc vysoce kvalitní souboje. Jen lepší druhý výkon tak rozhodl v trojskoku o vítězství Portugalce Nelsona Évory před Kubáncem Osnielem Toscou. Oba skočily větrných 17.40 m. V disku předčil domácí hrdina Mario Pestano po výkonu 67.01 m o jediný centimetr fenomenálního Litevce Virgilija Aleknu. Obdobně těsný skalp Portugaky Naide Gomesové získala brazilská dálkařka Maurren Maggiová, s výkonem 6.95 byla lepší o 2 cm.
Tyčku ovládlo ruské trio Feofanová (4.75), Polnovová (4.65) a Golubčiková (4.60).
Výsledky mítinku v Madridu zde.
Keňská kvalifikace
Největším překvapením nominačních závodů běžecké velmoci pro olympiádu je vyřazení nejlepšího stýplaře sezony Paula Kipsiele Koeche, který po problémech na posledním vodním příkopu doběhl až čtvrtý, o necelou desetinu za Richardem Mateelongem. Vyhrál Ezekiel Kemboi, který finišoval v čase 8:13.56. Jeho styl překonávání překážek se ovšem nelíbí šéfovi keňského olympijského výboru, což by obhájce olympijského prvenství mohlo trochu kuriozně připravit o nominaci. „Budu ho sledovat a zkoumat, je-li to v souladu s pravidly.Neskákal přes překážky, ale mimo ně. Nemůžeme riskovat, že by kvůli tomu byly problémy na olympiádě. Pokud se nezlepší, pojede Koech,“ řekl Kipchoge Keino.
Tým Keni pro OH:
Muži- 400 - Vincent Mumo ; 800 - Wilfred Bungei, Boaz Lalang, Alfred Kirwa ; 1500 - Augustine Choge, Asbel Kiprop, Nicholas Kemboi ; 5000 - Edwin Cheruiyot Soi, Eliud Kipchoge, Thomas Longosiwa ; 10000 - Moses Masai, Martin Mathathi, Micah Kogo ; 3000m př. - Ezekiel Kemboi, Brimin Kipruto, Richard Matelong ; Maraton - Martin Lel, Samuel Wanjiru, Robert Cheruiyot ; 20 km chůze - David Kimutai.
Ženy - 400 - Elizabeth Muthoka ; 800 - Pamela Jelimo, Janeth Jepkosgei ; 1500 - Viola Kibiwott, Nancy Jebet Lagat ; 5000 - Vivian Cheruiyot, Prisca Jepleting, Silvia Kibet ; 10000 - Lucy Wangui Kabuu, Grace Momanyi, Linet Masai ; 3000m př.: Eunice Jepkorir, Ruth Bosibori Nyangau, Veronica Nyarwai ; Maraton: Catherine Ndereba, Martha Komu, Selina Kosgei.