Limity a líté boje, to byl první den HMČR

sobota 21. února 2015
V pražské Stromovce se v rámci národního šampionátu urputně bojovalo o místa pro HME, které za necelé týdny začne v nedaleké O2 areně. Řada atletů zlepšila své šance na nominaci, nově na kandidátku přibyly tyčkařka Morysková a sprinterka Urbánková.

Kvalitních představení nabídl první den šampionátu celou řadu a určitě mezi ně patřily překážky žen. Už v rozbězích se posunula na první místo národních tabulek Lucie Škrobáková, která běžela 8.21. Na 8.26 se zlepšila Lucie Koudelová, 8.57 předvedla vícebojařka Klučinová. Byl to však jen přestupeň toho, co následovalo ve finále. Zde zazářila výtečným zlepšením na 8.13 další všestranná atletka Kateřina Cachová (na foto), která o šest setin porazila i domácí stálici Škrobákovou a potvrdila tak své asprirace na start na HME. "S tímto časem se dá už něco dělat, byť je pro mě nezvyk startovat jen v jedné disciplíně," prohlásila svěřenkyně Martiny Blažkové, jejíž pětibojařský součet z nedávného MČR zřejmě na pozvání od EA stačit nebude. Svůj letošní výkon na překážkách posunula krátce před evropským šampionátem i bronzová Koudelová, když běžela 8.20. Čtvrtá finišovala Karolina Hlavatá s 8.42, o setinu oproti rozběhům se ve finále zlepšila pátá Klučinová a završila tak svůj velmi úspěšný den.

K vrcholům dne patřila i čtvrtka, byť se v ní ještě neběželo finále. První rozběh opanoval halový mistr světa Pavel Maslák, který s doklusaným závěrem dosáhl času 46.73. V následujícím běhu se prsa na prsa poměřili další dva se splněným limitem, Maslákův kolega z Dukly Patrik Šorm porazil Michala Desenského z Hradce Králové výkonem 47.13 o dvě setiny. Desenský se přitom v národních tabulkách posunul na čtvrté místo, to však nemělo dlouhé trvání, neboť v dalším běhu přišla „pecka“ v podobě výkonu Jana Tesaře ze Staré Boleslavi, který se zlepšil na výtečných 46.68 a běžel tak rychleji i než Maslák. Danielu Němečkovi z Dukly aktuálně nestačí ani zlepšení na taktéž skvělých 46.98 na to, aby byl mezi trojicí nejlepších českých čtvrtkařů, což je důležité pro účast v individuálním závodě na HME. Chce-li na něm tedy startovat, má jen dvě možnosti – zlepšit se do konce nominačního období, které končí příští neděli, nebo se zítra stát republikovým mistrem a získat tak přednost před ostatními. Mezi ženami byla na téže trati nejrychlejší dle očekávání mistryně světa na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová, která zaběhla čas 54.32. I v této disciplíně bude zajímavé nedělní finále, neboť se zde může vytříbit složení štafety pro HME.

Nominační řady pro evropský halový šampionát nově rozšířila Aneta Morysková, která k velké radosti své i blízkých skočila o tyči požadované minimum 430 cm, což je zároveň jejím osobním maximem. V mistrovském závodě to stačilo na druhé místo za stříbrnou z loňského HMS Jiřinou Svobodovou, která si vylepšila letošní výkon na 450 cm. Třetí byla díky lepšímu zápisu další závodnice pražského USK Romana Maláčová, stejně jako ona 415 cm skočila i Rebeka Šilhanová z Olympu Brno.

Na hladké šedesátce byla už v rozbězích blízko splnění limitu Petra Urbánková s časem 7.42. Ve finále i přes komplikace se startem, kdy byl puštěn až ten třetí, z tohoto výkonu srazila dalších šestin a může s radostí spřádat plány na start v O2 areně. "Jsem ráda, že to konečně padlo, čekali jsme na to," prohlásila svěřenkyně Petra Novotného a dodala: "Z opakovaného startu jsem nebyla nervózní, spíš mě to štvalo, protože už jsem chtěla běžet. Možná i proto jsem v konci už trochu nemohla, ale hlavní je, že se to povedlo." Stříbro si z mistrovského závodu odnesla Iveta Mazáčová z USK Praha, která zaběhla 7.49, o setinu za ní proťala cíl její oddílová kolegyně Kristýna Kobiánová.

Koulařka Jana Kárníková z Hvězdy Pardubice další halový titul do své bohaté sbírky nepřidala. Dnešním maximem limitářky pro HEM bylo 15.29 z šesté série, což stačilo na druhé místo za staroboleslavskou Markétou Červenkovou, která předvedla 15.86. Třetí byla s 14.63 diskařka Jitka Kubelová a čtvrtá s 14.13 vícebojařka Eliška Klučinová, která přebíhala mezi koulí a výškou a v tomto sektoru absolvovala jen tři pokusy.

Titul ve výšce žen se tentokrát bral za 188 cm. A byla o něj pranice! Nejlépe z ní vyšla Michaela Hrubá závodící za JAC Brno, na druhém místě potvrdila stejným výkonem dobrou formu vícebojařka Eliška Klučinová z USK. Třetí příčku obsadila další dorostenka Lada Pejchalová z Trutnova, která stejně jako před týdnem na mládežnickém šampionátu útočila na limit pro HME. Bohužel to nevyšlo a tak z toho byl „jen“ vyrovnaný osobák 185 cm. Oldřiška Marešová z Kladna, která již splněno má, skončila čtvrtá se 182 cm.

Také na trojce bylo ve hře rozšíření sestavy pro HME, ani chodecká medailistka z ME Anežka Drahotová ani její kolegyně z USK Praha Lucie Sekanová však na požadované minimum 9:20 min nedosáhly. Vyhrála Sekanová s 9:25.01, Drahotová byla přesně o 16 vteřin pomalejší. Bronz si odnesla Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 za výkon 9:44.89. "Bohužel se nám to nepodařilo rozeběhnout, jak jsme chtěly, měla jsem běžet od začátku sama, ale i tak by to asi bylo na hraně. Další trojku už nepoběžím, není kde," prohlásila po závodě Sekanová. Mužský závod nabídl vyrovnanější bitu, vyhrál ho časem 8:20.27 vítkovický Jakub Zemaník o půldruhé vteřiny před Davidem Kučerou z Liberce, třetí byl s odstupem dalších dvou vteřin Tomáš Jaša ze Stříbra.

Pozici suverénní české jedničky trojskoku potvrtdila velmi dobrým výkonem 13.59, jen o 7 cm kratším jejího OR, Lucie Májková z USK Praha. "V prvních pokusech bylo znát, že jsem přemotivovaná, dokonce jsem i vypadávala z doskočiště, ale myslím, že když vydržím srovnaná, bude to dobré. Všichni mi říkají, že tam mám rezervy, tak se snad nemýlí," prohlásila svěřenkyně trenérů Pogányho a Sečkáře. Její nejzdatnější soupeřka Šárka Buranská ze Spartaku Praha 4 skočila 12.62, jediný zdařený pokus z úvodu soutěže do vzdálenosti 12.50 stačil na bronz Dominice Horniakové z pražské Slavie.

Mezi překážkáři byl v rozbězích nejrychlejší Václav Sedlák se 7.87, jen o setinu za ním byl v cíli vícebojař Adam Sebastian Helcelet, oba v OR. Helcelet již po nabitém a úspěšném vícestartu do finále nenastoupil a snížil tak počet finalistů ze svého klubu na pět. Zlato však atletům Olympu "vyfoukl" rival z Dukly Sedlák, který byl v cíli za 7.88 a o setinu porazil Petra Peňáze, třetí byl s 7.93 Martin Mazáč.

V 1. kole hladké šedesátky byl nejlepší s 6.71 Jan Veleba, ve finále to pak byla pravá bitva gladiátorů. Mistrovskou pozici uhájil Veleba, byť jen o tisíciny před Zdeňkem Stromšíkem a setinu před dalším majitelem splněné normy pro HME Markem Bakalárem.

V dálce potvrdil současnou domácí dominanci Radek Juška z Olympu Praha, když skočil 791 cm. Druhý byl s 748 cm Štěpán Wagner, třetí pak Adam Sebastian Helcelet, který i zde potvdil se 740 cm vysokou připravenost.