Liou Siang nezklamal, na čtvrtce se blýskl katarský junior

úterý 23. listopadu 2010
Zpráva z druhého dne atletických soutěží na Asijských hrách, které se konají v čínském Guangzhou neboli Kantonu. V článku exkluzivní fotografie našeho spolupracovníka Aleše Gräfa.

Miláček především čínských fanynek, hvězdný překážkář Liou Siang, potvrdil roli favorita a vyhrál v nejrychlejším rozběhovém času historie Asijských her 13.48 (+1.2). Finále je na programu ve středu. Naopak na hrách už skončil mistr světa v něhu na 1500 m Yusuf Saad Kamel z Bahrajnu, po problémech s pravým kolenem nepostoupil po výkonu 3:58.80 z rozběhu.

Velké možnosti naznačil v běhu na 400 m katarský junior Femi Ogunode. Původem Nigerijec, který se může pyšnit i kvalitním osobním rekordem na stovce (10.25), vyhrál finálový závod v juniorském národním rekordu a druhém nejrychlejším čase roku ve své věkové kategorii 45.12. Dvě desetiny za ním si pro stříbro doběhl Japonec Yuzo Kanemaru.

Již třetí atletické zlato pro domácí získal na letošních hrách získal sprinter na 100 metrů Li Yao (Li Jao), jemuž změřili čas 10.24, ještě týž den se k němu připojili tyčkař Yang Yansheng (Jang Jen-šeng) za výkon 550 cm a kladivářka Zhang Wenxiu (Čang Wen-siou) za 72.84. Stejně jako ona obhájila titul i kazašská čtvrtkařka Olga Těreškovová (51.97). Na stovce se poprvé od roku 1966 prosadila Japonka, konkrétně národní rekordmanka Chisato Fukushimaová, která po výkonu 11.33 o pouhou setinu předčila Gizel Khubbievovou z Uzbekistánu.

Nulová tolerance má už šest obětí - právě tolik závodníků bylo diskvalifikováno za první dva dny atletiky kvůli „ulitému“ startu. A nebyli to jen sprinteři, resp. sprinterky, na nejkratších tratích, předčasně závod skončil i pro jednoho ze čtvrtkařů. Ušetřeni nebyli ani favorité – asijský rekordman Samuel Francis z Kataru viděl červenou kartu v semifinále stovky.