Mäki a Mezuliáníková do semifinále

pondělí 2. srpna 2021
Během čtvrtého dopoledne v Tokiu nám udělaly radost semifinálovým postupem mílařky Kristiina Mäki a Diana Mezuliáníková. Olympijské tituly brali v dálce Řek Miltiadis Tentoglou a na stovce překážek Portoričanka Jasmine Chamacho-Quinnová.

Rozběhy na 1500 metrů žen byly z českého pohledu až nad míru úspěšné. Do semifinále se totiž podařilo postoupit hned dvojici z tria našich závodnic. V prvním rozběhu se předvedla v parádní formě Kristiina Mäki. Ta si přesně sedm měsíců po porodu syna Kaapa doběhla pro šestou přímo postupovou pozici v novém osobním rekordu 4:04.55. Kariérní maximum z MS v Dauhá si vylepšila o 2.06 vteřiny a podruhé za sebou poběží na velkém globálním vrcholu semifinále. „Přála jsem si rychlý čas a postup do semifinále a obojí se mi splnilo, tak jsem si to asi nějak vymodlila. Závěrečná příprava vyšla skvěle. Trénovaly jsme společně s Dianou a šlo nám to. Už na mistrovství světa v Dauhá jsem si dokázala, že postup do semifinále není nic nereálného, takže jsem si celkem věřila. Opět se ukázalo, že není důležité, kolikátí jste s časem ve startovní listině a na velkých akcích se může stát cokoliv. V cílové rovince to byl boj, a nakonec to vyšlo na přímý postup. Hlavně je pro mě ale velkou satisfakcí, že jsem se dokázala sedm měsíců po porodu vrátit v takové formě. Moc lidí mi nevěřilo,“ svěřila se.

Neméně skvěle si vedla také Diana Mezuliáníková v druhém rozběhu, když finišovala též na šesté pozici v osobním rekordu 4:05.49, což je o 63 setin rychleji, než byla hodnota jejího dosavadního maxima. V semifinále tak bude mít česká atletika dvojí zastoupení. „Jsem ráda, že se mi podařilo postoupit přímo, protože rozběhy jsou vždy na šampionátech velkou loterií, a když jsem viděla, jak byl rychlý ten poslední, tak se mi ulevilo, že jsem nemusela čekat na čas. Těší mě, že jsme obě s Kristiinou prodaly formu ve správný čas. V průběhu sezóny se mi trochu míjely rychlé závody, ale tady se vše sešlo, což je ideální,“ zhodnotila. Neskutečný finiš předvedla v tomto běhu Sifan Hassanová. V náběhu do posledního okruhu ji totiž postihl pád, a přesto dokázala ještě cílem proběhnout jako první v čase 4:05.49.

Simona Vrzalová se svým rozběhem protrápila, když ho dokončila na třináctém místě v čase 4:19.45 a z Tokia si odveze 41. místo. „Celá sezóna byla špatná a podle toho vypadal i dnešní závod. Vůbec mi to neběhá a nevím proč. Byla jsem i na krevních testech, ale nic se nenašlo, takže netuším, co se děje. Na tréninku běhám skvěle a v závodě to pak vůbec neběží. Samozřejmě by se mi odjíždělo lépe, kdybych tady předvedla nějaký výkon, ale teď už s tím nic nenadělám. Nezbývá než doufat v lepší zítřky,“ uvedla. Vítězkou tohoto rozběhu byla obhájkyně titulu Faith Kipyegonová za 4:01.40, což byl nejrychlejší čas z celého startovního pole.

Finále dálkařů bylo dramatické až do samotného závěru. Od třetí série byl ve vedení vítěz kvalifikace Kubánec Juan Miguel Echevarría, když dolétl na 841 centimetrů a vše nasvědčovalo tomu, že směřuje k titulu olympijského šampiona. V poslední možný okamžik mu ho však vzal leader světových tabulek Miltiadis Tentoglou, který před závěrečným pokusem figuroval na čtvrté pozici. Rozhodl se ovšem zariskovat a vyplatilo se. Tentokrát mu vyšel naprosto ideálně odraz a bylo z toho též 841. Jelikož měl však lepší druhý nejdelší výkon, stal se olympijským vítězem právě on. Pouhé dva pokusy stačily k zisku bronzové medaile dalšímu zástupci kubánské dálkařské školy Maykelovi Massóvi, jenž dolétl na 821. Od třetí série pak kvůli zdravotním problémům vynechával. O cenný kov už ho však nikdo nepřipravil.

Portoričanka Jasmine Chamacho-Quinnová zazářila ve včerejším semifinále stovky překážek časem 12.26. Ve finále tak rychlá nebyla, ovšem roli favoritky potvrdila s naprostým přehledem, když opanovala klání o cenné kovy v čase 12.37 a stala se tak první portorickou atletkou, která získala olympijskou medaile. Prožila tak velkou satisfakci, jelikož na minulých hrách v Riu přišla o možnost bojovat o nejvyšší příčky kvůli kolizi na překážce. Světová rekordmanka Kendra Harrisonová ze Spojených států si pověsí na krk stříbro za 12.52. Z bronzu se může těšit Jamajka zásluhou Megan Tapperové (12.55).

V rozbězích na 200 metrů žen bylo k vidění vyrovnání juniorského světového rekordu Američanky Allyson Felixové. V historických statistikách této kategorie se na ni dotáhla časem 22.11 Namibijka Christine Mbomaová. Žádná jiná závodnice neběžela v úvodním kole rychleji. Jediným nečekaným výpadkem je selhání bronzové medailistky ze stovky Shericky Jacksonové, která hrubě podcenila závěr závodu a přišla o přímý postup. Čas 23.26 pak na účast v dalším kole nestačil.

Nejdelší pokus kvalifikace kladivářů má na svědomí Polák Wojciech Nowicki, jehož náčiní dopadlo na 79.78. Bez problémů se kvalifikoval i americký favorit Rudy Winkler (78.81). Své olympijské prokletí pak prolomil čtyřnásobný světový šampion Pawel Fajdek, kterému se napotřetí podařilo postoupit do olympijského finále za 76.46.