Mäki doběhla v Birminghamu desátá

sobota 21. května 2022
Seriál Diamantové ligy pokračoval druhým dílem v britském Birminghamu. Jedinou českou zástupkyní byla mílařka Kristiina Mäki, která si doběhla pro desáté místo. Slovinský diskař Kristjan Čeh hodil nový rekord DL.

Organizátoři mítinku doufali, že se ženám v běhu na 1500 metrů podaří prolomit hranici čtyř minut. Podle toho bylo také nastaveno tempo. Kristiina Mäki se v rychle rozběhnutém klání od začátku držela v druhé polovině startovního pole, a nakonec její úsilí stačilo na desáté místo v letošním nejlepším českém výkonu 4:13.83. O vítězství si to rozdaly domácí hvězda Laura Muirová a rekordmanka Oceánie Jessica Hullová z Austrálie. Silnější závěr měla k radosti birminghamského publika Muirová, která proběhla cílem vítězně v čase 4:02.81. Hullová byla druhá za 4:03.42. Mužskou patnáctku ovládl leader letošních světových tabulek Keňan Abel Kipsang za 3:35.15.

O nejhodnotnější výkon této zastávky Diamantové ligy se postaral slovinský diskař Kristjan Čeh, jenž změnil hned několik rekordních zápisů. Hodem na 71.27 vytvořil nový rekord Diamantové ligy, který měl dosud od roku 2019 v držení Jamajčan Fedrick Dacres. Čeh jej překonal o 49 centimetrů. Přirozeně také posunul rekord mítinku Poláka Piotra Malachowského, letošní nejlepší světový výkon a vlastní národní maximum. V pouhých třiadvaceti letech se posunul už na desátou příčku historických světových tabulek před Imricha Bugára a další dvojici diskařů. Druhý Litevec Andrius Gudžius (66.40) a Švéd Daniel Stahl (65.97) se tentokrát na svého mladého soka museli dívat z uctivé vzdálenosti.

Ženská světová dálka má po Birminghamu první sedmimetrovou závodnici. Stala se jí Němka Malaika Mihambová, která se vyhoupla do čela letošních statistik díky skoku na 709 centimetrů, což je zároveň výkon, jímž vylepšila vlastní rekord mítinku z roku 2018 o 13 centimetrů. Další sedmimetrový pokus pak přidala i v závěrečné sérii, při něm ovšem Mihambové foukal až příliš silný vítr do zad. Souboj o druhé místo byl o poznání vyrovnanější. Rozhodoval totiž jediný centimetr ve prospěch Ukrajinky Maryny Bekh-Romančukové (666) před Britkou Lorraine Ugenovou (665).

K pokoření historického maxima mítinku a letošního nejlepšího světového výkonu došlo také v závodě žen na 5000 metrů. Etiopanka Dawit Seyaumová předvedla parádní závěrečné kolo a nechala se sebou všechny soupeřky v čase 14:47.55. Rekord mítinku slavné krajanky Tirunesh Dibabaové z roku 2005 srazila o více než čtyři vteřiny. Letošní nejrychlejší světový čas další Etiopanky Girmawit Gebrzihairové z mítinku v Nairobi pak posunula o 2.42 vteřiny. Závodnice této běžecké velmoci nejdelší běžecké distanci tohoto mítinku dominovaly, což potvrdily druhá Hawi Feysaová (14:48.94) a Fantu Workuová (14:49.54).

Na trati 110 metrů překážek se utkali poslední dva olympijští šampioni. Lepší start měl ten z Ria Omar Mcleod, ovšem na vítězství mu to nestačilo. Zlatý medailista z Tokia Hansle Parchment se před něj v druhé polovině závodu přehnal a radoval se z triumfu v letošním nejlepším světovém výkonu 13.09. McLeod byl druhý v sezónním maximu 13.17. Tato disciplína tak byla pod jasnou nadvládou Jamajky.

Nejúspěšnější tyčkařkou byla Američanka Sandi Morrisová, která vylepšila vlastní nejlepší světový výkon této sezóny na 473 centimetrů. Druhé místo si podělily Řekyně Katerina Stefanídiová se Slovinkou Tinou Šutejovou, které zdolaly 465 a měly shodný zápis.

Mužská stovka měla úspěšný start až na třetí pokus. Nejprve byl za předčasný start diskvalifikován hlavní favorit a obhájce birminghamského prvenství Trayvon Bromell ze Spojených států a o chviličku později ho následovala největší domácí naděje Zharnel Hughes. Jejich absence využil nejlépe Kanaďan Aaron Brown, jenž prolétl rovinku nejrychleji ze všech za 10.13 před Jamajčanem Yohanem Blakem (10.18) a svým krajanem Jeromem Blakem (10.20). Těsný doběh stejné disciplíny žen vyzněl nejlépe pro Britku Dinu Asher-Smithovou (11.11) před Jamajčankou Sharickou Jacksonovou (11.12) a reprezentační kolegyní Daryll Neitaovou (11.14).

V diskařském kruhu potvrdila roli současné světové jedničky úřadující americká olympijská šampionka Valarie Allmanová, která poslala své náčiní nejdále v druhé sérii, kdy dopadlo na 67.85. Zdatně jí však tentokrát sekundovala Chorvatka Sandra Perkovičová, když se závěrečným pokusem své soupeřce ze Spojených států výrazně přiblížila, jelikož v něm zaznamenala své sezónní maximum 67.26.

Závodu žen na 400 metrů překážek jasně dominovala bývalá světová rekordmanka Dalilah Muhammadová, která jako jediná stlačila svůj čas pod 55 vteřin. Zvítězila za 54.54. V cíli ji následovala dvojice ukrajinských reprezentantek Viktoria Tkačuková (55.25) a Anna Ryžikovová (55.37).

Výšku mužů vyhrál Kanaďan Django Lovett, jenž se jako jediný úspěšně přenesl přes 228 centimetrů. Po Dauhá musel další porážku skousnout olympijský šampion Gianmarco Tamberi. V Birminghamu si ovšem proti Kataru přeci jen trošku polepšil, když byl druhý za 225 centimetrů.

Oba běhy na 800 metrů zůstaly trošku za očekáváním. Ani v jednom totiž favorité neakceptovali tempo vodičů. Na ženské půlce to ještě vynikajícím finišem a solidním časem 1:58.63 zachránila stříbrná olympijská medailistka Keely Hodgkinsonová, ale  mezi muži stačil Kanaďanu Marcu Aropovi k primátu čas 1:45.41.

Brit Matthew Hudson-Smith si na hladké čtvrtce poradil s americkou přesilou a zvítězil v čase 45.32. Za ním byli hned tři borci ze Spojených států. Pomyslné medailové pozice obsadili Bryce Deadmon (45.51) a Kahmari Montgomery (45.52).