Mäki šestá v evropské konkurenci
Kristiina Mäki si doběhla v Mnichově pro své dosud nejlepší kariérní umístění na velké mezinárodní akci. Dosud jím bylo deváté místo z pětky na mistrovství Evropy v Amsterdamu 2016. Do finále běhu na 1500 metrů v Mnichově vyběhla ze zadních pozic, na kterých se držela také po většinu trati. V závěrečném okruhu si ovšem už začala budovat pozici pro finiš, který byl v jejím podání i přes mírné komplikace velmi silný a vynesl ji až na parádní šesté místo v čase 4:05.73. Kristiina tak dosáhla zatím druhého nejlepšího výsledku naší výpravy na tomto šampionátu. Zlato z Berlína obhájila Britka Laura Muirová za 4:01.08. Pro stříbro si doběhla Irka Ciara Mageeanová (4:02.56) a bronz si na krk pověsila Polka Sofia Ennaouiová (4:03.59).
Femke Bolová si splnila to, s čím do Mnichova přijela, a to je zlatý double na obou čtvrtkách. Poté, co opanovala tu hladkou, dle očekávání vyhrála i finále překážkové, když svůj běh proměnila v exhibici a neohroženě si doběhla pro další titul v novém rekordu mistrovství 52.67, čímž srazila dosavadní rekord Rusky Natalie Anťuchovové z Barcelony 2010 o 25 setin. Na stupně vítězů ji doprovodilo duo Ukrajinek. Ze stříbra se radovala v čase 54.30 Viktoria Tkačuková. V Berlíně stříbrná Anna Ryžikovová byla v Mnichově bronzová za 54.86.
Karsten Warholm zatím neprožíval zrovna šťastnou sezónu. Hned v jejím úvodu se zranil a na mistrovství světa zaostal daleko za medailemi. V Mnichově to už byl jiný příběh. Evropský titul totiž obhájil ve velkém stylu, když svůj úspěch ozdobil novým rekordem mistrovství 47.12. Z letitého maxima Němce Haralda Schmida z šampionátu v Aténách 1982 ukrojil 46 setin. Za ním zuřil napínavý boj o další medaile. Nejlépe z něj vyšli stříbrný Francouz Wilfied Happio (48.56) a Turek Yasmani Copello (48.78), který tak zkompletoval medailovou sbírku z evropských šampionátů.
Slovinský světový šampion Kristjan Čeh už v kvalifikaci překonal hodem na 69.06 rekord šampionátu. Ten mu však vydržel pouze do páté série evropského finále, kde ho nejen o tento zápis, ale také o zlato připravil Litevec Mykolas Alekna, jenž posunul historické maximum ME na 69.78 a navázal tak na zlatý úspěch svého otce Virgilia z šampionátu v Göteborgu 2006. Čeh se tentokrát musel spokojit se stříbrem za 68.28. Možná trochu překvapivý bronz bere Brit Lawrence Okoye, jenž si ve správný okamžik hodil sezónní maximum 67.14.
Ukrajinka Maryna Bekh-Romančuková měla zatím smolnou letní sezónu. V Eugene se jí nezadařilo v dálce ani v trojskoku a medailově vyšla naprázdno i v evropském dálkařském finále. Vše si ale vynahradila v trojskoku, kde byla naprosto dominantní a zvítězila v letošním nejlepším evropském výkonu a velkém osobáku 15.02. Stříbrná Finka Kristiina Mäkelä vylepšila národní rekord své země na 14.64. Už pátý cenný kov pro Izrael na tomto šampionátu získala Hanna Minenková (14.45).
Švýcarka Mujinga Kambundjiová byla na stovce stříbrná jen o tisíciny vteřiny, ale na dvoustovce už si titul vzít nenechala, když porazila v očekávaném duelu obhájkyni titulu Britku Dinu Asher-Smithovou a zvítězila v čase 22.32. Asher-Smithová byla kvůli křeči na stovce bez medaile, a tak se aspoň zahojila evropským stříbrem na dvoustovce za 22.43. Pro bronz si dosprintovala dánská rekordmanka Ida Karlstoftová (22.72).
Finále mužské dvoustovky patřilo britským sprinterům. Mistrem Evropy se stal v čase 20.07 Zharnel Hughes, jenž tak přidal ke stříbru ze stovky na dvojnásobné trati kov nejcennější. Hned za ním se do cíle předkláněl jeho krajan a obhájce stříbra z Berlína Nethaneel Mitchell-Blake za 20.17. Bronz si zajistil díky času 20.27 Ital Filippo Tortu.
Titul z mužského stýplu putuje do Finska, a to zásluhou Topiho Raitanena, jenž měl v takticky vedeném závodě nejsilnější závěr a zaslouženě bral zlato v čase 8:21.80. Další medaile si rozdělili Italové. Pro stříbro si doběhl Ahmed Abdelwahed (8:22.35) a bronz získal Osama Zoghlami (8:23.44).