Mäki v olympijském finále

Mäki v olympijském finále
Aktuality
středa 4. srpna 2021
V průběhu šestého soutěžního večera závodilo celkem pět českých reprezentantů. Mílařka Kristiina Mäki ozdobila svůj finálový postup novým českým rekordem. Olympijská finále ovládli polský kladivář Wojciech Nowicki, kanadský dvoustovkař Andre de Grasse, ugandská stýplařka Peruth Chemutaiová a keňský osmistovkař Emmanuel Korir.

Naše mílařky předvedly parádní výkony již v rozbězích na 1500 metrů, když si obě vylepšily osobní rekordy a postoupily do semifinále, a i zde si vedly na výbornou. Pohádka Kristiiny Mäki totiž ještě zdaleka nekončí. Pouhých sedm měsíců po porodu syna Kaapa totiž poběží olympijské finále. O něj si řekla novým českým rekordem 4:01.23. Čas Ivany Walterové z roku 1986 srazila o 61 setin a z rozběhového osobáku ukrojila více než tři vteřiny. V neskutečně rychlém běhu, kde prvních pět závodnic stlačilo své časy pod 4 minuty (nejrychlejší byla obhájkyně titulu Faith Kiypegonová z Keni za 3:56.80), ale časem se Kristiina přeci jen do finále protlačila. „Asi mi ještě nedošlo, co jsem dokázala. Věřila jsem, že mám na zlepšení osobního rekordu, ale že to bude o tolik, na to jsem ani nepomyslela. Když jsem koukala na mezičasy, tak jsem si říkala, že to nemůžu vydržet do konce. Trošku jsem se bála diskvalifikace za vyšlápnutí, ale bylo to po kontaktu, tak se mi ulevilo. Neumím si ty časy vysvětlit. Přípravu jsem měla nejkratší možnou. Už jsem měla sbaleno, takže si musím zase vybalit,“ sdělila své dojmy po doběhu čerstvá česká rekordmanka a olympijská finalistka.

Záhy po ní nastoupila do svého semifinále také Diana Mezuliáníková. Na postup sice nedosáhla, když finišovala na osmé pozici, nicméně již podruhé si v Tokiu zaběhla osobní rekord, když jí výsledková tabule ukázala čas 4:03.70, čímž se řadí na třetí místo českých historických tabulek za Mäki a Walterovou. Kariérní maximum si posunula o necelé dvě vteřiny a z olympiády si odveze sedmnácté místo. Její běh vyhrála Sifan Hassanová za 4:00.23. „Věděla jsem, že první semifinále bylo rychlé a obávala se, aby se u nás neběželo na finiš. Nakonec bylo tempo pro mě takřka ideální a osobák 4:03 je čas, který jsem si ani nevysnila. Myslím si, že společná příprava s Kristiinou se nám vyplatila a směrem k olympiádě to pomohlo. Bylo fajn, že jsme se mohly navzájem podporovat a protrápily si tréninky společně,“ ocenila spolupráci se svou soupeřkou a kamarádkou v jedné osobě.  

Cílem Lady Vondrové pro semifinále bylo prolomení hranice 51 vteřin. Pro tuto fázi soutěže jí byla nalosována vnější osmá dráha, tak se příliš nemohla orientovat podle svých soupeřek. Na jejich ataky ze spodních drah se snažila zareagovat, ale v závěru jí došly síly a skončila ve svém semifinále osmá v čase 51.62. V celkovém hodnocení obsadí 23. příčku. Na postup do finále bylo třeba zaběhnout pod 50 vteřin. Jako poslední se do boje o cenné kovy dostala Britka Jodie Williamsová za 49.97. Nejrychlejší byla Jamajčanka Stephanie-Ann McPhersonová v čase 49.34. „Běžela jsem strašně zataženě, protože jsem až moc chtěla, což mě svázalo. Sama sebe jsem ošidila o dobrý výkon. Začala jsem brzy zabírat a pak mi došly síly. Kdybych se držela stejné taktiky jako v rozběhu, mohlo to být výrazně lepší, ale za blbost se platí. Je to dobrá zkušenost do budoucna. Můžu jen litovat. Dráha je opravdu rychlá. Když má člověk formu, tak se na ní běhá rychle,“ zhodnotila.

Soutěž desetibojařů pokračovala po dopoledni dalšími dvěma disciplínami. Ve výšce si vedl z našeho dua lépe Adam Sebastian Helcelet, když se přenesl přes 196 centimetrů. Jiří Sýkora skočil nejlépe 190 centimetrů. Oba pak zabojovali na závěrečné čtvrtce, když si zaběhli sezónní výkony. Tentokrát se pořadí obrátilo. Rychlejší byl Sýkora za 48.89 a Helcelet proběhl jeden okruh za 49.41. Adam nastoupí do druhého dne ze sedmnácté pozice se ziskem 4097 bodů. Jiří je s 3989 body devatenáctý. „Sezóna je dlouhá. Začal jsem závodit už koncem dubna a je těžké přemluvit hlavu i tělo. Už tam není takový drive, jaký by měl být, ale pro mě začíná desetiboj zítra. Určitě je ještě o co bojovat,“ řekl Helcelet. Jeho slova následně doplnil svým hodnocením i Sýkora. „Jsem poměrně spokojen s koulí a čtvrtou, ale zbytek se mi nepodařil. Myslím, že už mohu pořadím jen stoupat. Trošku se zítra obávám dlouhé soutěže v tyči. To bude v tom vedru peklo.“

V poločase vede Kanaďan Damien Warner s 4722 body. Druhou příčku momentálně drží Australan Ashley Moloney (4641 bodů) a průběžně třetí je další Kanaďan Fabrice Lepage (45.29). Světový rekordman Kevin Mayer je jak na houpačce. Sice se mu podařila výška, kde skočil 208 centimetrů, ale následně zaběhl na sebe velmi podprůměrnou čtvrtku za 50.33 a je pátý s 4340 body. Na zlato z posledního mistrovství světa nenaváže Němec Niklas Kaul. Ten sice zazářil ve výškařském sektoru osobákem 211 centimetrů, poranil si přitom ovšem kotník a čtvrtku už nedoběhl.

Naprosto zaslouženým olympijským šampionem v hodu kladivem se stal Polák Wojciech Nowicki, který soutěži jasně dominoval. Všech pět jeho měřených pokusů letělo za 80 metrů. Nejkratší z nich měřil 81.18, zatímco ten nejdelší a také vítězný měl hodnotu 82.52, což pro Nowického znamená nový osobní rekord. Největším překvapením byl jistě stříbrný medailista Eivind Henriksen. Ten postupně zlepšoval norský národní rekord ze 78.79 až na 81.58. Po dvou olympijských selháních se konečně dočkal cenného kovu pod pěti kruhy čtyřnásobný světový šampion Pawel Fajdek. Dlouho to však nevypadalo. Umístění na stupních vítězů si zasloužil až v páté sérii, kdy poslal své kladivo na 81.53.

Kanadský spinter Andre de Grasse si odveze z olympijských her podruhé v řadě dvě individuální medaile. V Riu bral bronz na stovce a stříbro na dvoustovce. V Tokiu se mu nejprve podařilo obhájit stovkařský bronz a dvoustovku dokonce vyhrál, když prolétl zatáčku s rovinkou nejrychleji ze všech v novém národním rekordu 19.62, který ho řadí v historických světových tabulkách na osmé místo. Pro stříbro si dosprintoval v kariérním maximu 19.68 Američan Kenny Bednarek. Třetí skončil jeho krajan a světový šampion Noah Lyles za 19.74. Pod dvacet vteřin se dostali ještě čtvrtý Erriyon Knighton (19.93) a Liberijec Joseph Fahnbulleh, pro něhož znamená výkon 19.98 nový národní rekord jeho domoviny. 

Finále ženského stýplu mělo překvapivou vítězku. Zatímco favoritky jako světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová či Američanka Emma Coburnová skončily hluboko v poli poražených, Chemutaiová si rozvrhla síly nejlépe a cílem proběhla vítězně v novém ugandském národním rekordu 9:01.45. Stala se také vůbec první ugandskou olympijskou vítězkou. Závodnicí, které se podařilo roztrhat celé startovní pole, byla Američanka Courney Frerichsová a odměnou jí byla stříbrná medaile za čas 9:04.79. Na stříbro z Ria navázala tokijským bronzem Keňanka Hyvin Kiyengová (9:05.39).

Olympijský boj o půlkařské cenné kovy se rozhodoval až v závěrečném finiši. Žádné závratné tempo se totiž neběželo, když borci probíhali první čtvrtou za 53 vteřin. V cílové rovince měl nejrychlejší nohy Keňan Emmanuel Korir a zvítězil v čase 1:45.06. Nadvládu této východoafrické běžecké velmoci dokonal stříbrný Ferguson Rotich za 1:45.23. Patryku Dobekovi se nedávný přechod z čtvrtky překážek na půlku rozhodně vyplatil. Doběhl si totiž pro olympijský bronz v čase 1:45.39.

Na vedoucí pozici v soutěži sedmibojařek přenocuje Nizozemka Anouk Vetterová. Zasloužila se o to zejména skvělým výkonem v kouli (15.29) a také osobním rekordem na dvoustovce (23.81). Její bodový součet po čtyřech disciplínách činí 3968 bodů. Za ní figuruje duo Belgičanek. Druhá je Noor Vidtsová (3941 bodů) a třetí pozici drží obhájkyně titulu Naffisatou Thiamová (3921 bodů). Naopak ze hry venku je Britka Katarina Johnson-Thompsonová, která si při dvoustovce obnovila zranění a olympiáda pro ni nejspíš skončila.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Fotogalerie